Вибух на Десні: крижаний тромб розбили, приводів для паніки немає

У ніч проти 21 січня сапери підірвали лід на річці Десна у Броварському районі Київської області.

Janusz Walczak із сайту Pixabay/novavlada.info

У ніч проти 21 січня сапери підірвали лід на річці Десна у Броварському районі Київської області, щоб прибрати крижану пробку біля села Погреби, через яку у річці підвищився рівень води. Як наслідок, затопило 600 будинків у кількох довколишніх селах.

Звісно, не всі жителі регіону прочитали попередження облдержадміністрації про звуки нічних вибухів, взявши їх за обстріл. Інші ж запанікували через самий факт підриву льоду та можливого втручання в екологічну систему як Десни, так і її узбережжя.

– Нічого страшного не сталося, звичайна ситуація, – заспокоїв еколог Володимир Борейко. - Десна впадає в Дніпро, і в місці її впадання утворилася каша з мас льоду, що підтанув і відколовся. Спочатку було холодно, вода замерзла, потім потеплішало і почався льодохід. Глиби льоду скупчилися у величезній кількості і утворили щось на зразок тромбу. В результаті заткнувся водотік, рівень води піднявся, і вона пішла додому.

Зазвичай у таких випадках, каже Борейко, у брили льоду закладаються боєзапаси, лід вибухає, дробиться і дрібними частинами йде за течією річки.

– У районі станції метро «Дніпро» можна побачити вже багато деснянського льоду. Було чисте дзеркало річки, а зараз із крижинами, – зазначив еколог.

Випадки затоплення житлових будинків через крижані затори в Україні фіксуються постійно. З цим можна боротися просто не доводячи накопичення льоду до критичної маси. Якби лід на Десні підірвали хоча б тиждень тому, коли він тільки-но почав збиратися в «тромб», підтоплення будинків вдалося б уникнути.

Нині вода йде з домогосподарств.