Ризики під час обміну криптовалюти: думка експерта

На які критерії орієнтуватися під час виборів обмінних пунктів.

Petre Barlea с сайта Pixabay

Варіанти купівлі криптовалюти різняться залежно від наявності у людей часу, навичок, готовності платити високу комісію. За словами Олександра Болтяна, аналітика компанії Esperio, можна відкривати гаманці та купувати крипту через біржу, що коштуватиме від 3% до 5%, а можна користуватися обмінними пунктами, де комісія становить від 0,5%. Щоправда, всі ці варіанти небезпечні.

- Будь-які фінансові рухи привабливі для шахраїв, - кажи Болтян. – Орієнтуючись лише на стандартні критерії вибору обмінних пунктів, треба розуміти, що будь-який із них може бути зламаний. Наприклад, стандартні критерії вибору обмінного пункту криптовалют включають термін присутності обмінника від 1 року. Але справа в тому, що час, коли «пастка захлопнеться», нікому невідомо, а відгуки користувачів можуть бути покупними. Тому якщо й слухати відгуки, то тільки близьких знайомих.

Якщо платформа хизується інтерфейсом та функціоналом сервісу, то це демонстрація витрат компанії, продовжує експерт. Так, вони намагалися, але це не позначається на рівні надійності.

Швидкість відповіді оператора служби підтримки, якість техпідтримки, оперативність завершення угод можна враховувати, але це фактор зручності, який не гарантує, що компанія не закриється.

А наявність партнерських програм, системи знижок тощо - і зовсім привід задуматися, чи це є довготривалим маркетинговим ходом для підвищення популярності обмінного пункту, чи перед нами представники фінансової піраміди.

- Криптообмінні пункти потрібні, тому що коли ви отримуєте гроші на свій гаманець і хочете їх вивести, транзакції буде видно, - пояснює Болтян. – Є спеціальні компанії, щоб зробити виведення грошей анонімним. Комісія залежатиме від суми угоди, частоти обмінних операцій, курсу криптовалюту. Іноді самим обмінним пунктам потрібна та чи інша валюта, тоді вони пропонують вигідні угоди. Тобто, крім відгуків, потрібно фокусуватися на трьох пунктах: умови угоди, комісії, курси валют.

Експерт назвав алгоритм дій для онлайн-обмінника:

При цьому врахуйте: загалом, чим менше від вас вимагають інформації, тим більшою буде комісія. Наприклад, комісія Changeit складе 4% від суми – там не просять реєстрацію. А Changelly після простої процедури реєстрації братиме вже від 0,5% за угоду. Тепер ви вже й самі можете здогадатися, де буде вища комісія: у швидкого Buybank без обов'язкової верифікації облікового запису або у Coin24 з двофакторною верифікацією.​