Будинок за три доби з енергією Тора: екологічно, тепло і трохи містично

Автор ідеї вінничанин Анатолій Скорбач каже, що у круглій хаті найліпше жити.

facebook.com/ Анатолій Скорбач

Ось таку затишну хатинку можна звести всього за 72 години. Ні кранів, ні іншої важкої техніки не знадобиться, треба тільки підготувати фундамент і підвести комунікації. Автор оригінального будинку Анатолій Скорбач – професійний деревооробник і директор будівельно фірми - запевняє, що це не просто дачна споруда. Це повноцінне житло, у якому можна перебувати цілоріч, економити на опаленні і поліпшувати свою енергетику.

Анатолій поділився з KP.UA деякими подробицями зведення такого будиночку.

Без формальдегіду і утеплювачів

- Анатолію, як у вас виникла ідея будувати круглі будинки?

- Це досить поширена практика на Заході і в Америці. Я вперше побачив круглий будинок в одному журналі. Але там була каркасна технологія, а ми захотіли будинок з чистого дерева. Придбали італійську лінію для обробки деревини і розробили власний метод.

Зауважу, що наша фірма теж займалася будівництвом каркасних будинків. Коли вирішив будувати такий для своє сім’ї, дружина сказала: ні, хочу тільки дерев’яний. Перевага в тому, що в такому будинку немає плит з формальдегідом, штучних утеплювачів. Він повністю екологічний.

- Ви кажете, що будинок має широке призначення – під дачу, під сауну і під постійне проживання. А стіни досить тонкі... Як бути зимою?

- Так само, як в будь-якому іншому будинку. Типи опалення можуть бути різні. Наприклад, комин, коминопіч або тепла підлога, вкрита натяжним екологічним паркетом.

Хочу нагадати, що деревина, коли вона добре висушена, є найкращим ізолятором. Вона дозволяє суттєво економити електроенергію. Якщо ви в цегляному будинку хочете мати температуру 20 градусів, то, крім повітря, доведеться прогрівати стіни. Якщо, припустимо, вони товщиною 10 сантиметрів, то гріти доведеться аж 10 тонн цегли. Для цього треба дуже багато кілоджоулів.

В дерев’яному будинку ви прогріваєте в середньому тільки 300 кілограмів деревини. Бачите різницю?

Можна 30, можно 80 квадратних метрів

- Де знаходиться той будинок, що ви будували?

- Цей будиночок ми поставили в Буковелі, його площа 31 квадратний метр, він призначений для відпочинку.

Для постійного проживання можна будувати такі ж будинки по 60, по 80 квадратних метрів з перегородками на кімнати.

- Либонь, у три доби з більшим будинком не вкладетесь?

- Чому? Часові витрати на будівництво більших площ майже такі, як менших. Це коли йдеться про сам будинок – без тераси.

На терасу ми витратили, звісно, більше часу, бо там не було фундаменту.

“Бабочка” не дає помилитися

- Коли переглядаєш відео, складається враження, що за такою технологією скласти з “конструктора” собі хатинку може навіть людина, не дуже обізнана в будівництві.

- В принципі так. Людина, яка вміє тримати в руках молоток, може справитися із завданням. Правда, ще потрібне розуміння, що таке будівельний рівень.

Ви бачили, що коли ми поклали перший вінець, то стягуємо його ременем, ставимо лазерний рівень і відрегульовуємо спеціальними болтами. Далі кладемо одну, другу колоди і між ними забиваємо “бабочку” – спеціальний стягуючий елемент.

А далі, якщо навіть людина захоче помилитися, то вже не зможе цього зробити, бо “бабочка” сама направляє колоди. Споруда виходить абсолютно правильної геометрії.

- А чи важко самотужки підготувати фундамент?

- За бажання це теж можна освоїти. Привезли щебінь та бетон, замішали, вилили в опалубку.

Або купуємо бетонний бордюр, як на дорогах, викладаємо по колу, скріплюємо бетоном і всередину заливаємо бетон. Це називається УШП – утеплена шведська плита, її технологія описана в інтернеті.

На плиту ставимо будинок. Це дуже надійно, бо він легкий. Ми так будували собі на підприємстві.

Працювати в “білих рукавичках”

- Скільки чоловік було у вашій бригаді?

- Шестеро. Троє майстрів збирали конструкцію, троє підносили матеріали.

Теоретично такий будинок може скласти навіть одна людина, правда, знадобиться значно більше часу. Хоча одному все-таки важкувато, потрібен помічник. Можуть збирати чоловік і дружина.

Ще хочу зауважити важливий момент: працювати треба у “білих рукавичках” – це такий образний вислів. У нас колоди відшліфовані, пофабовані ще на фабриці. Щоб будиночок вийшов охайним ззовні і з середини, треба суворо дотримувати чистоти.

- У коментарях до вашого відео питають, чи можна за такою ж технологією звести квадратний будинок. Кругле помешкання для нас не зовсім звичне.

- Так, можна збудувати і квадратні будинки, ми їх робимо. Але в таких є мінус – це кути. Якщо порахувати зовнішні стіни, які контактують із навколишнім середовищем, то їхня довжина значно більша, ніж у круглому будинку. Звідси більша витрата матеріалу, отже, зростання вартості, а в потім - більші тепловитрати.

Як на мене, площа квадратних будинків менш функціональна, та й енергетика у круглому зовсім інша.

На рівні фантастики

- Круглий будиночок вимагає спеціального внутрішнього наповнення? Наприклад, меблів під замовлення.

- Зважте, що наш будинок не ідеально круглий. Фактично це сильно розтягнутий багатогранник. Всередині є сегменти. Під їхні розміри підходять всі стандартні меблі.

- Ви казали про іншу енергетику. Можна докладніше?

- Не всі люди це зрозуміють, але спробую розказати. Коли у себе на підприємстві ми збудували сферичний будинок – як пів м’яча, то помітили: якщо стати в середину площі, в голові виникає якась телефонія. Ви спілкуєтесь з людиною і якимось “третім оком” відчуваєте, як вона вдихає і видихає повітря. Це рівень фантастики, я б сам в таке не повірив, поки не збудував будинок.

Почав звертатися до людей, які розуміються на незвичних явищах. Вони пояснили, що в круглих будинках працює енергія Тора. Вона іде по колу (в геометрії фігура Тор подібна до бублика. – Ред.) і позитивно впливає на енергетику людини.

Це дуже цікава річ, однак її треба спершу відчути, щоб повірити. Ми будували квадратні, сферичні будинки різного призначення. Коли почали будувати круглі, люди стали вибирати саме їх.

Ціна питання

- Добре, будинок ви склали за три доби. А скільки часу потрібно на підгтовку “конструктора”?

- Це називається домокомплект. Все, що до нього входить – колоди, бруси, “бабочки” виготовляємо, під ключ теж за 72 години. Можете взяти і зібрати самі. Може виїхати на монтаж наша бригада.

- Зараз, на жаль, не через добрі обставини, багатьох може зацікавити “швидке” житло. Ціна не становить комерційної таємниці?

- Ні, не становить. Але можу назвати тільки орієнтовну ціну, бо є різні варіанти. Одним треба товщі стіни – тільки на літо, другим товщі – на зиму. Є різні породи дерева: сосна чи смерека. Замовник вибирає дорожчу імпортну або дешевшу українську фарбу.

Такий будинок, як на відео, вартує 15 тисяч доларів. Це стіни, вікна, двері, дах плюс монтування. Без тераси і без фундаменту. Якщо тераса, то один сегмент (на відео чотири сегменти) коштує 1000 доларів додатково.

- А скільки коштував би сам домокомплект?

- Наша робота коштує 1000 доларів. Отже, було б 14 000.

Свідомо до безпеки

- У дерев’яних будинків багато принад, але є одна суттєва вада – вони гарно горять.

- Певний ступінь вогнезахисту має фарба, якою ми обробляємо колоди. Якщо треба, можемо обробити домокомплект спеціальним вогнебіозахистом, він взагалі не буде горіти, навіть коли підпалити.

Але в будинку треба жити, а він втратить свою основну цінність - екологічність. Ми за весь час роботи з дерев’яними будинками тільки один раз так обробляли його вогнебіозахистом. Замовлень не було.

Люди, які живуть у дерев’яих будинках, як правило, свідомо пильні до правил безпеки.

- Пожежники не мають претензій?

- Едина вимога, щоб такий будинок був зведений не ближче, ніж за 6 метрів від інших споруд.

Конкретно

Що входить в домокомплект: