Монету «Воїн Азовсталі», випущену на згаслому вулкані, купували за 400 євро

Номінал срібної монети, випущеної на острові Ніуе та присвяченій обороні маріупольського заводу, 5 доларів.

скрін powercoin.it

Держава Ніуе в Тихому океані, розташована на однойменному острові, одна з найменших у світі. Територія 261 кв. м, населення – близько 1,5 тисячі осіб. Армії немає, натомість є національна збірна з футболу. Немає ні річок, ні озер та й взагалі, весь острів – це згаслий вулкан. Одним словом, далекий, загублений на іншому кінці світу атол.

Але тепер Ніуе прославився і в Україні, випустивши монету, присвячену захисникам «Азовсталі». Виготовлена із срібла, вагою 2 унції (56,69 грама).

Номінал монети складає 5 доларів Ніуе. На лицьовій частині зображено лицар у обладунках, що мають візерунок у вигляді переплетення різних труб. А на звороті герб Ніуе і два сліди від куль. Монета зветься «Воїн Азовсталі».

Її лицьова частина зроблена за малюнком українського художника Максима Паленка, який відзначив своє авторство цієї картинки

Продавали майже за 400 євро

Випущено було лише 333 штуки, продавалися на різних стартових майданчиках від 279,9 до 399,95 євро. І хоча монета вийшла лише тиждень тому, у продажу, незважаючи на солідну ціну, її вже немає. До речі, продано на світових аукціонах, до українців навіть не встигло дійти.

Але чому на Ніу раптом випустили монету, присвячену захисникам Азовсталі? Невже на цій острівній тихоокеанській державі так переймаються долею України?

– Для Ніуе це не перший досвід. Вони випускають дуже багато монет присвячених Україні. Зокрема українсько-російській війні. І деякі з цих монет доїжджають до наших колекціонерів. Наприклад, Ніуе випускали срібну монету номіналом 2 долари під назвою « Тракторні війська України », а ще була патріотична монета « Все буде паляниця », вона також зі срібла. Випускалася і однодоларова монета присвячена Гетьману Петру Дорошенку, - розповів один столичний нумізмат на умовах анонімності.

Попит на ці монети є чималим. Наприклад, «Тракторні війська України» було продано на аукціоні «Віоліті» за 4 тисячі гривень після 42 ставок.

За «Все буде паляниця» боротьба була ще більшою – 62 ставки та підсумкова ціна у 4 201 гривню. Монета, присвячена Петру Дорошенку, продавалася гірше та дешевше – 1 ставка та 1200 гривень.

- Як бачимо, монети української військової тематики зараз аудиторії набагато цікавіші, ніж монети, пов'язані з історією України загалом. Це видно з того, який ажіотаж викликають ці монети, потрапляючи на наш ринок. Але тут хочу відзначити, що монети Ніуе не мають якоїсь особливої нумізматичної цінності. У цьому плані в рази привабливіші наші колекційні монети від Національного банку України, - вважає нумізмат. - Монети Ніуе явище досить цікаве. Вони є свого роду бізнес.

Продають як сувенірну продукцію

Нумізмат зазначає, що ці монети карбуються в Польщі, а не на гострому Ніуе. Що частково пояснює велику кількість української тематики серед монет Ніуе.

– Сенс у тому, що вони знаходять якісь популярні сюжети для своїх монет. Припустимо, зараз це війна в Україні. А кілька років тому це був відомий персонаж із всесвіту Зоряних Війн Дарт Вейдер ( проданий навіть гірше за Дорошенка, всього за якісь 949 грн і всього 1 ставки, – Ред.), монету присвячену якому вони теж зробили. Вони беруть щось пізнаване у всьому світі і карбують свою монету зі срібла для того, щоб закласти в неї певний рівень цінності. Монети вони великі, срібла там чимало. Це і формує таку ціну на них. А далі вони продаються як дорогі сувенірні вироби, або потрапляють на аукціони, де часом продаються за хороші гроші, - підсумував наш співрозмовник.

На тему

У філателії також є подібне явище. Наприклад, у Сьєрра-Леоні активно випускаються марки, присвячені Україні. Там розглядають випуск філателістичної продукції як із способів наповнення бюджету.