Будянський фаянсовий завод, створений 1867 року промисловцем Матвієм Кузнєцовим, проіснував 140 років до банкрутства та закриття 2006 року. У 2020 році корпуси заводу підірвали та знищили.
Для Матвія Кузнєцова фаянсовий завод у Будах у Харківській області був уже четвертим. На той час «кузнецівський» посуд був відомий і за межами Російської імперії. Наприкінці XIX століття на заводі виробляли 6,5 млн. виробів на рік.
Ринок збуту враховував інтереси сільських мешканців та міщан, а тому посуд був у народному стилі, розмальований квітами та букетами, подібними до тих, якими селяни прикрашали стіни та скрині.
У різні часи на підприємстві працювало 18 художників – членів Спілки художників України. Незадовго до закриття для підприємства застосовувалися технології глибокого друку, шовкографії, ангобі, деколи, живопису. На вироби Будянського фаянсового заводу наносилися тавра із зазначенням найменування підприємства чи його емблеми.
З початку 60-х років XX століття фірмовою заводською маркою став співаючий півник, придуманий майстром Борисом Пянідою. У період СРСР вироби, що йшли на експорт, несли трохи змінену емблему. До півня додався напис англійською мовою Made in USSR, а з 1991 року його замінили на Made in Ukraine.
1970-1980 роки - етап найвищого розквіту виробництва: у цей час завод випускав до 80 млн. фаянсових виробів щорічно.
Після незалежності України завод став найбільшим виробником фаянсових виробів у країні. 2000 року Кабмін включив колекцію заводського музею до державної власності України.