Депутати Верховної Ради зібралися на перше засідання у 2023 році. Із вітальною промовою у сесійній залі виступив спікер парламенту Латвії Едвардс Смілтенс. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив народний депутат Василь Мокан.
- Він запевнив в абсолютній підтримці України з боку Латвії, зокрема нашої європейської та євроатлантичної інтеграції. Пан спікер виступав українською мовою! - написав парламентар.
Мокан нагадав, що Латвія - одна з перших держав, яка визнала Росію країною-терористом, а також виявила бажання взяти участь як третя сторона у Міжнародному суді ООН у справі України проти РФ щодо звинувачень у геноциді. Народний депутат Ярослав Железняк розповів, що виступ тривав приблизно 20 хвилин. Спікер парламенту Латвії запропонував провести трибунал у Ризі.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук повідомив, що у четвер парламент ухвалив у цілому три законопроєкти:
- №8098 - ним забезпечили правову визначеність стосовно порядку проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства у всіх без виключення утворених відповідно до законів України військових формуваннях.
- №7322 - визнали учасниками бойових дій осіб, які не вступили до лав ЗСУ, МВС, Національної поліції, Нацгвардії, СБУ, Держприкордонслужби, однак брали безпосередню участь в обороні України у зв’язку з агресією Росії.
- №8079 - заборонили перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування.
Нардеп Олексій Гончаренко пояснив, що законопроєкт про порядок проходження військової служби іноземцями стосується, зокрема, полку «Азов».
- Після початку російської агресії багато іноземних громадян виявили бажання добровільно захищати Україну. Вже була ухвалена низка законопроєктів, але зберігалися неточності. Зокрема, вказувалися лише ті підрозділи, які підпорядковуються ЗСУ. Не були включені підрозділи, що утворилися при Нацгвардії України. Саме таким підрозділом є полк "Азов". У зв'язку з цим військовослужбовці-іноземні громадяни, які проходять службу зокрема в полку "Азов", не мали змоги легально перебувати на території України і в майбутньому не могли отримати українське громадянство. Тепер ці помилки виправлені, - написав він.
Законопроєкт №8098 передбачає внесення змін до законів "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", "Про імміграцію", "Про військовий обов'язок та військову службу", "Про Національну гвардію України". У Законі "Про імміграцію" пропонується розширити квоти, які дають підстави для надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які ще не прослужили три роки в ЗСУ та інших військових формуваннях, проте під час служби дістали поранень, що не дозволяють їм подовжити проходження військової служби.