На початку повномасштабного вторгнення Росії до України до військоматів через власні патріотичні переконання та «наполегливість співробітників військоматів» прийшло чимало патріотів, які, згідно із законом, не підлягали призову під час мобілізації. Вже одинадцятий місяць вони воюють, виснажились, але не мають змоги звільнитись. Потрібно це виправляти – подумав народний депутат Георгій Мазурашу і зареєстрував відповідний законопроєкт.
«Чимало громадян, які опинились на військовій службі, не підлягаючи насправді мобілізації, почали звертатися з проханням ініціювати законодавчі зміни, які дозволяли би їм звільнятися з військової служби за власним бажанням. Деякі з них справедливо вважають, що вони відіграли важливу роль, підставивши плече армії у критично важкий перший період рашистської агресії попри законну можливість уникнути мобілізації… Як зазначають військовослужбовці, така лібералізація відповідних норм, з одного боку, дозволятиме їм відчувати вищий рівень довіри до них як до захисників, а з іншого – даватиме можливість тим захисникам, які відчувають, що не можуть вже досить якісно виконувати бойові завдання, звільнятися, як то кажуть, брати паузу на певний період, набиратися сил, відновлюватися фізично і морально і з новими силами знову ставати на захист Вітчизни добровольцями. Звідси і доцільність запропонованих законодавчих змін. Іншими словами, нам потрібна «мобілізація здорового глузду»…», - написав у пояснювальній записці до свого законопроєкту Георгій Мазурашу.
Станом на сьогодні на розгляді Кабміну знаходиться звернення президента Володимира Зеленського, в якому він просить опрацювати електронну петицію українців, де громадяни просять демобілізувати за бажанням військовослужбовців, які відслужили 1 рік. Чинне законодавство передбачає таку демобілізацію лише через 18 місяців контракту. У свою чергу міністр оборони Олексій Рєзніков заявив, що демобілізація людей, які служать понад рік, дуже нашкодить обороноздатності України.
«Щодо демобілізації. Уявіть собі, сьогодні у нас під багнетом близько мільйона людей. Уявіть, мільйон відпустити, мільйон набрати, а навчити їх, підготувати? Для мене це дуже дивно звучить, не розумію авторів цієї петиції», - озвучив свою позицію Рєзніков.