2023 року закордонні партнери не лише продовжать надавати Україні допомогу для боротьби з російською агресією, але й мають намір суттєво збільшити її. Це стосується як озброєння, так і фінансових вливань.
Очікуються поставки Patriot, ППО Mamba та БМП Bradleу.
Міністр оборони Олексій Резніков розповів в ефірі телемарафону, що у 2023-му Україна щомісяця отримуватиме від партнерів зброю та амуніцію, необхідні для боротьби проти Росії. На наступний рік Україна уклала багато контрактів на постачання зброї. За словами міністра, виробництво у Сполучених Штатах вже працює. Також замовлення надійшли виробникам у Німеччині, Франції, Словаччині, Чехії, Румунії та інших країнах. Там виробництво також уже йде.
Рєзніков зазначив, що Україна отримуватиме «подарунки» в галузі військової допомоги протягом усього 2023 року.
«Тобто системно та щомісяця. Для того, щоб забезпечити стабільність нашого опору та можливості перемагати. Це дуже важливий аспект», – сказав міністр.
Україна у 2023 році отримає американські протиракетні системи Patriot. Київ також розраховує на постачання французької системи ППО Mamba – зенітно-ракетних комплексів SAMP/T.
SAMP/T Mamba – це протиракетна система середньої дальності, призначена для захисту поля бою та важливих об'єктів (таких як аеропорти й морські порти) від повітряних загроз. Ключовими компонентами є ракета-перехоплювач Aster 30 та багатофункціональний радар Arabel.
Німецький концерн Rheinmetall розпочав виробництво новітніх систем протиповітряної оборони Skynex для України. Зокрема, буде виготовлено дві одиниці, контракт оцінюється в 182 млн євро, всі витрати на себе бере федеральний уряд Німеччини.
Skynex є системами ППО ближньої дії на кшталт раніше поставлених німецьких зенітних самохідок Gepard. Але ця розробка позиціонується як новий стандарт у системі протиповітряної оборони. І здатна знищувати рої безпілотників, а також літаки та крилаті ракети.
Адміністрація Джо Байдена безпосередньо розглядає можливість передачі бойових машин M2 Bradleу. На думку експертів, ці машини можуть забезпечити значне збільшення бойових можливостей Збройних сил України, оскільки за своєю суттю є легкими танками.
Американські війська застосовували ці БМП Bradleу у війнах у Перській затоці, Іраку та Афганістані. Протягом двох іракських кампаній екіпажі Bradleу знищили більше бронетехніки супротивника, ніж танки Abrams.
Storm Shadow. Міністр оборони Британії Бен Уоллес анонсував, що з українськими колегами обговорюється питання постачання ракет Storm Shadow. Це авіаційна крилата ракета класу "повітря - земля", призначена для знищення важливих стаціонарних цілей, які добре захищені засобами протиповітряної оборони. Вона може застосовуватися у будь-який час доби, у складних метеоумовах і при застосуванні противником засобів радіоелектронної протидії.
На думку міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, українські військові у 2023 році також отримають сучасні ударні безпілотники Grey Eagle, танки західного зразка та ракети ATACMS, які здатні атакувати цілі на відстані близько 300 км.
Америка дає мільярди
Президент США Джо Байден підписав законопроєкт про бюджет Сполучених Штатів на 2023 рік. До витрат наступного року включено й багатомільярдну допомогу Україні. Він передбачає надання Україні військової та економічної підтримки на загальну суму 44,9 млрд доларів.
"Він передбачає інвестиції у медичні дослідження, безпеку, охорону здоров'я ветеранів, ліквідацію наслідків катастроф, кошти на боротьбу з насильством проти жінок та критично важливу допомогу для України", - наголосив глава Білого дому.
Європа надає довгострокову позику
Європарламент погодив надання Україні 18 мільярдів євро для допомоги протягом 2023 року. Цей пакет допомоги передбачає надання Україні протягом 2023 року 18 мільярдів євро позики (загалом 1,5 мільярда євро на місяць). Кредити матимуть 10-річний пільговий період. Держави-члени покриватимуть основну частину процентних витрат за рахунок зовнішніх цільових доходів.
Ця довгострокова позика надається на пільгових умовах, але лише за умови, що Україна проводитиме реформи. Як зазначали раніше ЗМІ, Україна має провести реформи у сферах верховенства права, управління, боротьби з шахрайством та корупцією.
Ця допомога покриватиме основні державні послуги – роботу лікарень, шкіл, забезпечення житлом – і має допомогти зберегти макроекономічну стабільність України та відновити інфраструктуру.
Великобританія вже анонсувала рекордний пакет військової допомоги на загальну суму 2,63 млрд доларів. Уряд України очікує, що до кінця 2023 року вдасться залучити до 3 млрд євро на інвестиційні проєкти від Європейського банку реконструкції та розвитку. Основна увага буде зосереджена на підтримці "реальної" економіки – енергетичної та продовольчої безпеки, відновленні залізничної інфраструктури та підтримці фармацевтичної промисловості.