2023 рік стане одним із найгірших для світової економіки. Такий доволі похмурий прогноз зробив економіст Bloomberg Скотт Джонсон. За його словами, 2023-го глобальна економіка уповільнить темпи зростання і зросте лише на 2,4%. Українські економісти назвали два сценарії для світової економіки та розповіли, що буде з цінами та курсом в Україні.
Рекордна інфляція у Європі
Якщо прогноз Bloomberg щодо зростання світової економіки на 2,4% здійсниться, то цей результат буде одним із найгірших за останні 30 років. Причому якщо американська економіка увійде у фазу рецесії наприкінці 2023 року, то Європу криза накриє вже на початку нового року.
І це не дивно, адже повномасштабна війна, розв'язана Росією, б'є по Європі набагато сильніше, ніж по США. Через те що газ у Європі весь рік торгувався понад 1000 доларів за тисячу кубів, ЄС втратив близько трильйона доларів. Інфляція в Європі зашкалює. У жовтні споживчі ціни в єврозоні зросли на 10,7%, порівняно з аналогічним періодом 2021 року. Таким чином, показник інфляції досяг історичного максимуму вперше з моменту введення євро в 1999 році, повідомляє DW. У країнах Балтії інфляція становила близько 22%.
На думку економіста Bloomberg Скотта Джонсона, Федеральна резервна система США, найімовірніше, підніматиме ставку до 5% і триматиме на такому рівні до першого кварталу 2024 року. Агресивна монетарна політика американського центробанку спрямована на стримування інфляції. І це дасть свої плоди: за даними Reuters, вже найближчими місяцями долар зміцнить позиції щодо більшості валют.
Два сценарії
Оцінюючи перспективи світової економіки у 2023 році, аналітик компанії Esperio Олександр Болтян назвав два сценарії.
– Перший сценарій на 2023 рік для більшості країн полягає у пошуку мирових угод та налагодженні ланцюжків постачання продуктів харчування по всіх континентах з умовою того, що буде знайдено «золоту середину» економічних інтересів великих гравців, – зазначив експерт. - Це супроводжується зниженням або завершенням військової активності в Україні, поновленням обліку екологічних та споживчих інтересів світу, завершенням доби монетарних стимулів як основного тригера активності для зміни цін на товари та валюти, а отже, і завершенням періоду інфляційних перегонів. Тому що всі інфляційні проблеми останніх років стали особливо гострими саме через те, що ніхто не хотів поступатися економічними темпами зростання іншим країнам, незважаючи на зростання безробіття, голоду, економічної невизначеності.
На думку Болтяна, Україна за такого сценарію отримає сильний поштовх для економічного відновлення, оскільки ми є аграрною країною і в нашій активності будуть зацікавлені найбільші споживачі – Китай, Європа, Африка.
Другий сценарій для світу, продовжує експерт, полягає у посиленні всіх існуючих процесів, доведенні їх до крайньої точки внаслідок нездатності політичних еліт дійти домовленостей. За такого сценарію війна в Україні не припиниться, а в усьому світі продовжиться зростання безробіття, цін та голоду.
Підсумком такого розвитку подій буде посилення значущості монетарних інструментів та безрезультативність їхнього використання. США намагатимуться врятувати власну економіку, допомагаючи Україні воювати, а свій фондовий ринок вони підтримуватимуть за рахунок жадібності світових спекулянтів. В результаті світові індекси будуть вести себе волатильно на тлі продовження зміни облікових ставок, а реальний сектор страждатиме, бізнеси поступово закриватимуться. Безліч людей по всьому світу буде доведено до критичного стану, що може призвести до масових соціальних та політичних протестів.
В Україні зростуть безробіття та інфляція
Якщо вже світовій економіці пророкують гірший рік за останні 30 років, то що тут говорити про Україну, на території якої йде повномасштабна війна і яка щодня продовжує нести величезні інфраструктурні та людські втрати? Словом, на оптимізм від українських економістів ми особливо не розраховували і не помилилися.
Обговорюючи з kp.ua очікування для України, економіст Владислав Банков зазначив, що нам слід готуватися до зростання безробіття, оскільки приватний сектор і надалі скорочуватиметься. Аналітик Данило Монін називає конкретні цифри: безробіття на рівні 30-40% з відходом багатьох у тіньовий сегмент. Крім того, згідно з прогнозами Моніна, до кінця зими Україна загалом недорахується 9 млн осіб. Частина з них повернуться навесні, частина після перемоги у війні, але близько 5 мільйонів не повернуться ніколи.
Аналітик Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ, даючи свої прогнози на 2023 рік, пропонує розглядати навіть не два, а три сценарії.
- Перший із них – це продовження війни весь 2023 рік. За такого розвитку подій українська економіка впаде ще на 5-10%.
- Другий варіант – це пів року війни, а пів року згасання та мирних переговорів. Тут фінансова допомога на відновлення призведе до зростання ВВП, а зростання економіка безпосередньо залежатиме від динаміки надходжень.
- І, нарешті, третій варіант – це стагнація із нульовим економічним зростанням.
При цьому інфляція 2023-го за будь-якого з цих сценаріїв буде вищою за 20%, вважає Куш. Якщо війна триватиме, то інфляція розкрутиться через друкарський верстат, який «включать», щоб покрити дефіцит бюджету. У разі закінчення війни інфляція перевищить 20% за рахунок високого попиту на внутрішні ресурси, пов'язані з відновленням.
Говорячи про курс гривні, економісти загалом налаштовані оптимістично, оцінюючи ризики девальвації як низькі, хоч і нагадують: динаміка курсу національної валюти переважно залежить від обсягів зовнішньої допомоги. Докладно ми про це писали тут.
Але загалом дуже складно давати якісь прогнози, оскільки ситуація змінюється надто стрімко, і щодня з'являються нові факти, події та успіхи на фронті, про які ми сьогодні поки що не знаємо, резюмував економіст Андрій Мартинюк. Хоча навіть за таких недостатніх вихідних даних можна прогнозувати, що краще за інших почуватимуться виробники та постачальники продукції військового призначення, а також споживчий сектор, який продає товари, у тому числі й продукти, затребувані в будь-якій ситуації.