Прогнози щодо закінчення війни: коли святкуватимемо перемогу – навесні чи влітку 2023 року?

«КП в Україні» зібрала найсвіжіші заяви українських та іноземних політиків, експертів щодо тенденцій розвитку подій на полі бою в наступному році.

Сергій Нужненко/t.me/generalstaff_ua​

Повномасштабна війна, яку Росія розв’язала проти України, переходить в 2023 рік. Кремль, який за 10 місяців війни втратив понад 100 тисяч військових і значно виснажив свої військово-технічні запаси, не збирається відмовлятись від імперських планів – не маючи бажаних успіхів на полі бою, тероризує країну масованими ракетними обстрілами. Україна, яка, завдячуючи героїзму ЗСУ, змогла повернути під жовто-блакитний прапор понад 1800 населених пунктів, не збирається сідати за стіл перемовин з агресором. Наша ціль – повернення всіх міст і сіл в кордонах 1991 року, отримання компенсацій від РФ за спричинені війною збитки. 

Чи є шанс, що в рік Чорного Кролика в Україні закінчаться чорні дні – ми переможемо і під мирним небом продовжимо свій курс в ЄС і НАТО.

Володимир Зеленський, президент України, 25 грудня у вечірньому зверненні заявив: 

- Залишилося кілька днів цього року. Ми маємо бути свідомі того, що наш ворог спробує зробити цей час для нас темним і складним. Росія програла цього року все, але намагається компенсувати свої програші зловтіхою своїх пропагандистів після ракетних ударів по нашій країні, по нашій енергетиці. Я знаю, що темрява не заважатиме нам приводити окупантів до їхніх нових поразок, але ми маємо бути готовими до будь-яких сценаріїв.

Кирило Буданов, керівник української військової розвідки, 28 грудня в інтерв’ю BBC

- Ситуація просто зависла. Вона не рухається. Ми не можемо перемогти їх на всіх напрямках комплексно. Так само, як і вони нас. Ми дуже чекаємо на нові поставки озброєнь і на прибуття більш досконалого озброєння... На сьогоднішній день я не бачу жодних ознак підготовки до вторгнення в Київ або північні райони з боку Білорусі.

Олексій Данилов, секретар РНБО, 28 грудня в Твіттер

- Росія продовжує ставити максималістські цілі у війні з Україною – ліквідація державності, знищення українців як нації. Час максимального зосередження – ми пройшли половину шляху до Перемоги. Але попереду найважчий відрізок – остаточно викинути агресора з нашої землі й покарати за злочини.

19 грудня в інтерв’ю УП:

- Я б хотів, щоб це (закінчення війни перемогою України. - Авт.) сталося раніше. Але з урахуванням того, що я реаліст, розумію, що раніше весни – літа у нас навряд чи буде таке свято. Але воно обов'язково буде на нашій вулиці.

Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України, 27 грудня в коментарі телемарафону «Єдині новини»:

- Вони (росіяни. - Авт.) поставили собі завдання до кінця календарного року вийти на (адміністративні. - Авт.) кордони Донецької області.

Йенс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, 23 грудня в колонці Financial Times:

- Росія сподівається заморозити війну, щоб мати час перегрупувати, переозброїти сили та спробувати поновити наступ. Президент України Володимир Зеленський пропонував РФ почати відводити війська перед Різдвом як перший крок до завершення конфлікту, але Москва різко відкинула цю пропозицію. Це Путін почав війну, і він може завершити її хоч сьогодні, забравшись з України. Зараз немає ознак, що він справді хоче миру.

Гвідо Крозетто, міністр оборони Італії, 27 грудня в коментарі Il Fatto Quotidiano

- Застосування тактичної ядерної енергетики планується Росією. Для нас це немислимо, а для Москви - так, якщо буде пройдена точка неповернення, якщо вони ризикують зазнати поразки. Коротше кажучи, небезпека потенційно існує, хоча і дуже малоймовірна.

Роберт Габек, міністр економіки Німеччини, 28 грудня в інтерв’ю Spiegel

- Ніхто не міг подумати, що 2022 рік закінчиться саме так… Путін програє цю війну на полі бою.

Франс Тіммерманс, виконавчий віцепрезидент Європейської комісії, 24 грудня в інтерв’ю Nieuwsblad

- Росія зараз є повним вигнанцем на міжнародній арені. Санкції кусаються сильно - смію стверджувати. Війна коштує дуже багато грошей. І Путін вже програв. Він помилився щодо стійкості українців. Тому що ніхто більше не наважується говорити йому повну правду, зокрема й про стан його армії, яка була розвалена корумпованими офіцерами… Гітлер також програв війну наприкінці 1943 року, та вона тривала ще два роки.

Едгар Ринкевичс, міністр закордонних справ Латвії, 28 грудня в щорічній доповіді про підсумки року в зовнішній політиці та плани на майбутній рік: 

- Війна в Україні може мати затяжний характер, її динаміку важко прогнозувати, а подолання наслідків може тривати тривалий час.

Джеймс Джонс, колишній головнокомандувач сил НАТО в Європі, 28 грудня в інтерв'ю "Голосу Америки":

- Росія була змушена відступити, хоч вона й не визнає цього, але це розуміють у військовій спільноті НАТО і Сполучених Штатів Америки. Я думаю, що багато хто, ймовірно, був здивований невдачами росіян… Війна може закінчитись в 2023 році.

Інститут вивчення війни

24 грудня, аналітичний звіт

- Москва створює умови для нового найбільш небезпечного способу дій (ННСД) – відновлення вторгнення на північ України, можливо, спрямованого на Київ – щонайменше з жовтня 2022 року. Цей ННСД може бути російською інформаційною операцією або відображати справжні наміри Путіна.

Наявні на сьогоднішній день індикатори є неоднозначними – деякі перевірені докази нарощування російських військ у Білорусі мають більше сенсу як частина підготовки до нового наступу, ніж як частина навчань і тренувань. Водночас доказів того, що Москва активно готує ударні сили в Білорусі, поки що не існує.

Занепокоєння щодо того, що Путін може продовжити цей ННСД, безумовно, не є просто українською інформаційною операцією, спрямованою на те, щоб чинити тиск на Захід з метою надання Києву більшої кількості зброї, як припускають деякі західні аналітики. За оцінками ISW, повторне широкомасштабне російське вторгнення з Білорусі малоймовірне цієї зими, але до цього слід ставитися серйозно».

28 грудня, аналітичний звіт

- Російські війська, схоже, готуються до рішучих дій у Луганській області, хоча поки незрозуміло, будуть це оборонні чи наступальні операції. Але, імовірно, це може бути вирішальний наступ… Високий рівень виснаження серед сил, відповідальних за наступ на Бахмут, може прискорити кульмінацію, якщо тільки значна кількість регулярних російських військових підрозділів не буде направлена для підтримки наступу і затримки або запобігання його кульмінації.