Фонд UNITERS, який базується у Варшаві, організував акцію – збір подарунків для українських дітей. Ця ініціатива з'явилася ще у 2014 році, аби допомогти дітям українських військових, які загинули на фронті. Після 24 лютого 2022 року фонд змушений був значно збільшити обсяг роботи.
Цього року UNITERS збирає ліхтарики. На сьогоднішній день зібрано вже 200 000 штук – їх збираються передати українським дітям на Різдво. Але потрібно набагато більше. Голова фонду UNITERS Галина Андрушків розповіла kp.ua, що ліхтарики допоможуть дітям пережити непростий час, проведений у квартирах без світла та темних бомбосховищах, і як небайдужі люди з різних країн приєднуються до акції.
Ліхтарики як символ Різдвяного світла
- Галино, розкажіть детальніше про акцію «Свято без тата». Ви проводите її протягом восьми років, що відбулося за ці роки?
– Акцію «Свято без тата» ми проводимо з 2014 року. Спершу це була лише польська акція, але згодом вона переросла у міжнародну. Щороку люди доброї волі та різноманітні громадські організації об'єднували зусилля, щоб організувати для дитини загиблого солдата подарунок на Різдво (7 січня – Ред.).
На початку 2014 року у наших списках було 4008 дітей. Після 24 лютого старі списки стали неактуальними: ніхто не знає, скільки дітей осиротіло, і це вже не лише списки солдатів, на жаль. Тож цього року ми вирішили розширити акцію.
- Цього року ви вирішили як подарунок зібрати дітям ліхтарики. Чому саме їх?
– Ми були в Україні під час відключень світла. І нам здалося, що ліхтарик – найпотрібніша сьогодні річ. Зрозуміли, наскільки це потрібний атрибут: усі діти бояться темряви. До того ж, ліхтарик – це символ світла. І ми вирішили подарувати всім дітям світло, яке завжди буде з ними.
Звичайні люди дізнаються про акцію, купують ліхтарик і приносять нам до пунктів прийому. Це, можна сказати, звичайні-незвичайні люди, які мають добре відкрите серце: вони хочуть допомогти українським дітям. Причому це не стільки допомога, скільки подарунок, що символізує вогонь, тепло, світло.
У цій акції багато символізму, бо це Різдво, а на Різдво діляться вогнем та світлом. Акція спрямована на те, щоб звернути увагу всього світу на психологічні травми дітей, отримані через війну. Також нами рухало бажання привернути увагу до нашої проблеми з електроенергією, теплом у будинках.
- З яких країн вам надсилають допомогу?
- Підключаються Чехія, Данія, Іспанія, сьогодні дзвонили з Португалії, подивимося, що Америка скаже. Польща підключилася дуже масово – наприклад, допомогти у збиранні символічного подарунка для українських дітей зголосились і польські пожежники.
– Польські пожежники? Як цікаво.
- Вони називаються Ochotnicza Straż Pożarna, як наша ДСНС. Це дуже шанована у Польщі організація, яка має великий авторитет, - важливу частину нашої акції вони взяли на себе. Польські рятувальники вирішили використати всі свої 16 000 пунктів як місця для збору ліхтариків. Про збір вони оголосили на одній зі своїх прес-конференцій та у соціальних мережах.
До речі, польські рятувальники також допомагають нашим українським рятувальникам – співпрацюють із багатьма українськими відділами та підрозділами. Вони знають, що таке проблема зі світлом і як діти реагують на його відсутність, тому дуже охоче включилися в акцію.
Кожна дитина потребує подарунка
– Світло відключають по всій Україні. Виходить, всі діти потребують додаткового світла. Скільки ж ліхтариків ви плануєте зібрати?
- За офіційними даними, в Україні зараз перебувають приблизно 4,5 млн дітей – всі вони потребують подарунка. 4,5 млн дітей – це, звичайно, дуже приблизна цифра: весь час триває ротація людей в той чи інший бік. Але ми вже знаємо кількість дітей у громадах та областях – відповідно, зрозуміло, скільки подарунків у яку область відправляти. Тепер важливо зібрати потрібну кількість – та відправити ліхтарики до України.
- Ви встигнете зібрати та надіслати 4,5 млн ліхтариків до Різдва чи акція триватиме довше?
- Ми завжди намагалися зробити акцію «Свято без тата» до Різдва – раніше готували різдвяні подарунки дітям бійців. Тому завжди прагнули, щоб перша партія подарунків вирушила до дітей на Різдво. Як правило, цей процес завжди затягувався, часом до Водохреща.
Цього року процес затягнеться ще на більший термін: дуже великий масштаб допомоги. Однак ми дуже хочемо, щоб хоча б частина ліхтариків як символ Різдвяного світла потрапила до дітей, які найбільше цього потребують. Це діти з деокупованих територій, діти, що знаходяться на лінії фронту або близько до неї.
- Як виглядають ці ліхтарики? Вони ж, мабуть, не всі однакові, якщо їх дарують різні люди?
- Звичайно, всі вони абсолютно різні: хто який ліхтарик принесе, ніякої специфікації немає. Люди намагаються купити гарні ліхтарики. У перших партіях, які нам надіслали, ми бачимо, що всі ліхтарики нові та різні, з батареями чи акумуляторами. Досить дорогі та якісні ліхтарики.
- А як будуть роздавати ліхтарики, коли вони опиняться в Україні?
- Це питання вирішуватиметься на рівні громад: кожна громада визначає свого відповідального спочатку на обласному, потім на районному рівні, потім на рівні сільських рад. У кожній місцевості вже є відповідальні за різдвяні подарунки люди. Коли ліхтарики приїдуть до України, громади вирішуватимуть, яким чином їх передати дітям. Але в основному їх видаватимуть у пунктах видачі. Так, як видають гуманітарну допомогу. Діти з батьками та документами приходитимуть до пунктів, які визначать військові, волонтери та держслужби.
«Ми закликаємо подарувати те, що рятує світ – добро»
– Чим відрізняється акція «Свято без тата» цього року від усіх попередніх років? Що змінилося з 2014 року?
– До пандемії ми формували подарунки у Варшаві. Усі складові подарунків привозили до нас. Тут ми готували індивідуальні іменні подарунки, а потім відправляли їх до України.
Але те, що було раніше – зовсім інша ситуація. До повномасштабного вторгнення ми привозили в Україну суперельфів у червоних шапочках із помпончиками, які роздавали дітям, інші красиво запаковані подарунки. Діти, звісно, раділи, усміхалися. Нині ситуація радикально змінилася. Цього року акція зовсім невесела, вона швидше сумна. Але вона дуже потрібна.
І її схвально зустріли у більшості країн, бо це діти ті акція символічна. І вона, в принципі, геніальна у своїй простоті. Таким чином, ми закликаємо подарувати те, що рятує світ – добро.
- Ви також займаєтеся і гуманітарною допомогою?
– Гуманітарною допомогою ми займаємось постійно з кінця 2014 року. З 24 лютого робимо це особливо активно.
Наш гуманітарний фонд надіслав за цей час близько 5000 тонн гуманітарки. У тому числі, ми направляємо її дуже багатьом підрозділам, тому що працюємо з військовими та Генеральним штабом з 2014 року, отримуємо від них безпосередні запити. Також допомагаємо Міністерству охорони здоров'я, працюємо з військовими госпіталями. Ми вислали вже понад 20 000 тактичних аптечок, які самі складаємо та закуповуємо складові. Також надсилаємо військовий одяг, бронежилети, шоломи. Все, що просять хлопці. Окрім зброї.
ДОВІДКА «КП»
З 2014 року фонд UNITERS працює для дітей та сімей українських воїнів та добровольців, які загинули чи отримали поранення. Фонд співпрацює із сотнями волонтерів у всьому світі, а також з державними організаціями Польщі та України. За 8 років роботи фонд передав понад 24 тисячі подарунків дітям.
З 24 лютого 2022 року фонд надсилає гуманітарну допомогу для фронту та звільнених районів України. За цей час для госпіталів та рятувальників було відвантажено 5000 тонн медикаментів, продуктів харчування, засобів тактичної медицини для армії, ковдр, спальних мішків тощо.
Допомогти дітям можна тут https://uniters.org.pl/#kontakt