Допомога при переохолодженні: швидко не зігрівати, алкоголем не напувати!

Як визначити, що людині потрібна допомога, навіть якщо вона сама не помічає проблеми.

REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

В умовах зими, війни, необхідності перебувати в холодних сирих сховищах ризик перемерзнути зростає в рази. Тим більше що між просто « холодно » та небезпечним для здоров'я та життя переохолодженням дуже короткий шлях. До того ж непомітний - людина, на жаль, не може зафіксувати момент, коли організм починає більше витрачати тепла, ніж виробляти.

Чому це відбувається?

Помилково вважати, що переохолодження викликають тільки низькі температури та тривале перебування на морозі. Спровокувати холодову травму можуть:

За якими ознаками визначити небезпечну температуру тіла?

Однією з перших реакцій на замерзання є тремтіння, і поки воно є, все не так погано. Припинення ознобу при зниженні температури – небезпечний знак.

Ознаки легкого ступеня переохолодження: озноб, «гусяча» та бліда шкіра, загальна слабкість, м'язове тремтіння. Температура – 32,2-35 градусів.

Середній ступінь: сильна сонливість, уповільненість пульсу, синюшність шкіри та губ, неможливість пересуватися. Температура – 27,8-32,2 градуса.

Тяжкий ступінь: пульс знижується до 36 ударів на хвилину, судоми, блювання, втрата свідомості, зниження життєвих функцій. Температура – нижче 27,8 градуса.

До загальних проявів гіпотермії, як ще називають переохолодження, відносяться: поверхневе дихання, зниження активності та відчуття сильної втоми, крижані руки, неповороткість та сплутаність мови, порушення координації рухів, втрата пам'яті. У дітей – яскраво-червона та дуже холодна шкіра і втрата будь-якої активності.

Як надати першу допомогу?

Насамперед, постраждалого потрібно перемістити в тепло, якщо ж такої можливості немає, як слід укутати, накривши з головою. Обов'язково підкласти під нього будь-що – одяг, гілки, дошки.

Чого точно не треба робити?

Все, що здається правильним для швидкого зігрівання - розтирати, трясти, притуляти до гарячого, пригощати коньяком - може нашкодити. Тут важлива обережність та поступовість, а не натиск та швидкість. Серед звичних заходів щодо надання допомоги під забороною:

Чим небезпечне переохолодження?

Насамперед тим, що не так просто вчасно зрозуміти, що ти в небезпеці. Симптоми наростають поступово і не дуже помітно, крім того, спричинене переохолодженням порушення роботи мозку заважає потерпілому об'єктивно оцінити свій стан та звернутися за допомогою.

При критично низькій температурі нижче 35 градусів порушується нормальне функціонування організму, робота серцево-судинної, дихальної та нервової систем. У разі ненадання своєчасної допомоги переохолодження може скінчитися смертю.

У некритичних ситуаціях, коли, наприклад, перемерзли ноги, неприємними наслідками можуть стати запальні гінекологічні процеси, хвороби суглобів, запалення сечового міхура чи нирок. Замерзання голови загрожує розвитком отитів та синуситів, кон'юнктивіту, запаленням лицевого нерва, погіршенням симптомів гіпертонії. У разі загального переохолодження наслідки можуть тягтися від банальної застуди до захворювань серця або центральної нервової системи.