Чому ми розлюбили одне з головних свят, для чого нам радість під час війни, що можна вважати досягненням цього року, хто і навіщо розкручує «новорічні» скандали в соцмережах – про це ми поговорили з психологом, арт-терапевтом, спеціалістом міжнародної благодійної організації SOS Children`s Villages Ольгою Голубицькою.
Ненормально, коли війна, а наші реакції – нормальні
- Ольго, що з нами відбувається? Ні яскраві новорічні вітрини, ні ялинкові прикраси у магазинах, на які завжди реагував, – нічого не викликає передчуття свята. Чи це нормально?
Ми знаходимося у війні, і ось вона – це ненормально, а наші реакції нормальні
- У тих умовах, у яких ми перебуваємо, це нормально. Інакше кажучи, це нормальна реакція на ненормальні умови. Просто вся ця мішура, іграшки та атрибути свята вступають у конфлікт із реальністю. Діти проживають це трохи інакше, а дорослі відчувають дисонанс: які ліхтарики, коли не припиняються вбивства, тортури та обстріли?
Це відбувається внаслідок усвідомлення існуючих обставин, точніше фіксації на цьому усвідомленні. І фіксуються на цьому далеко не всі – є й ті, хто може радіти якимось речам, адаптуватись та знаходити баланс.
– Що відбувається з тими, хто «зафіксований»?
- Вони не можуть рушити з місця, оскільки сприймають це як зраду. "Як я можу прикрашати ялинку, коли іншим погано?" Це вина вцілілого, яка нікуди не поділася і триватиме, бо війна триває. Фіксація не дає генерувати енергію, лише сприяє формуванню депресії. Але казати, що правильно, а що – ні, не можна. Ми перебуваємо у війні, і ось вона – це ненормально, а наші реакції нормальні, бо нам боляче і тому, що ми боремося.
- Навесні психологи говорили про внутрішню заборону на радість, з якою живе безліч українців. Судячи з новорічних реакцій, вона продовжує діяти?
- Так, але, судячи з моєї практики та контактів з великою кількістю різних людей, адаптацій стало набагато більше, ніж було навесні. Люди борються, і я б не говорила, що тих, хто живе з цією внутрішньою забороною, – більшість.
Водночас треба враховувати, що зараз перед Новим роком важко усвідомлювати, як багато вже минуло часу, що історія не закінчилася. До цього важко підходити, бо це болить. І разом із забороною на радість, почуттям провини вцілілого, це теж нагнітає несвятковий настрій.
Українці прагнуть позбутися радянських наративів
– Новий рік – це завжди плани на майбутнє. Може, нинішнє ставлення до нього спричинене ще й тим, що ми зараз не можемо нічого планувати?
- У нас немає базової безпеки, а генерація ідей щодо майбутнього відбувається, коли є на що спертися, є якась точка опори. А коли її немає чи вона дуже хитка, планувати майбутнє дуже складно.
Стара ідентичність, те, що приносило свято, виявляється токсичною
Є ще один момент, про який зараз багато говорять: люди починають активно позбавлятися радянських наративів, а очікування Нового року – це якраз їхній яскравий приклад. І Новий рік, і Дід Мороз із подарунками – це радянське свято та радянський образ.
І тому зараз у соцмережах народ почав постити новий григоріанський календар, люди намагаються переходити на нього, щоб не мати нічого спільного із радянськими традиціями.
І це непроста ситуація: з одного боку, є звичка і такий «якір» у вигляді прийнятого наративу, який уже обріс своїми традиціями, – те ж Різдво 6 та 7 січня з кутею та ворожіннями. З іншого - стара ідентичність, те, що приносило свято, виявляється токсичною. Відбувається зміна свідомості, прагнення змінитись, щоб відірвати від себе отруту. І коли ти віддираєш «з м'ясом», це ще болючіше – не знімати обережно, пластами, а рвати одразу.
- Підбиваючи підсумки цього важкого року, чи можна вважати досягненням те, що живий?
- Так, тільки ми не усвідомлюємо цього, бо українці звикли боротися та вважають «а що тут такого?» А світ дивується з того, що ми не просто живі як, знаєте, зомбі – живі як зомбі, швидше, росіяни. Українці ж повноцінно живі, у нас весь час щось відбувається, он у Києві ялинку встановлюють, і довкола цього були дебати. І це все про життя, а не просто про функціонування. Ми живі по-справжньому!
І досягнення не в тому, що в тебе не потрапила ракета, а в тому, що ти зміг знайти ресурс для життя – матеріальний та душевний, навіть втративши дім, роботу, близьких.
Але українці – перфекціоністи, і щоб вони не робили, завжди вважають, що можна було й краще, їм завжди всього недостатньо, і ніколи немає межі досконалості. Тому оцінити здобутки складно.
Підготовка до свята повертає психіку у безпечний стан
- Чи потрібні людям міські ялинки, навколо встановлення яких вирують суперечки?
Міські ялинки обов'язково повинні бути - це тотальний опір російській ІПСО
- Обов'язково мають бути, оскільки це тотальний опір російській інформаційно-психологічній спецоперації. Вони хочуть вивести українців на рівень функціонування, а українці своїми святами та ялинками відповідають, м'яко кажучи, «ось вам!»
І на ялинках паразитують усі ці агенти з російськими наративами, кажучи «яке свято, це блюзнірство», розкручуючи хейт у соцмережах. І там, де навколо встановлення ялинки розганяються суперечки та конфлікти, - там попрацювали російські боти, яким потрібне депресивне тло. І все, у чому вони більш-менш досягли успіху, це психологічні атаки. Вони вміло ламають мозок, і зі своїм населенням це добре вийшло, але ми не повинні піддаватися на це.
- Наше завдання – не допускати цього депресивного тла?
– Ми просто зобов'язані! Наші воїни на передовій кажуть: «Ми тут воюємо, щоб ви могли радіти, а не лягали та страждали». Це просто знецінює їхню службу, важку працю та щоденний ризик власним життям.
- Ялинку вдома ставити? Дітям вони точно важливі.
- Обов'язково, бо це символ того, що життя продовжується. А діти, якщо батьки їх не ламають, справляються зі стресом краще за дорослих, швидко перемикаються і адаптуються. І ялинка потрібна як символ не просто Нового року, а життя, боротьби, перемоги над смертю. Потрібно постаратися, наскільки це можливо, максимально влаштувати свято – з подарунками, сюрпризами, загадуванням бажань, спільними переглядами дитячих новорічних фільмів, того ж Гаррі Поттера. Все це генерує енергію, допомагає психіці вижити та перемогти.
Коли ти підтримуєш себе – ти підтримуєш Україну
Спільна підготовка до свята є важливою і для дорослих. Ці ритуали повертають психіку в стан, коли було безпечно, проводять мости між станами «я у війні» і «в мирний час», вони зцілюють психіку.
Це те, що в психології називається відновленням безперервності життя, те, що як би показує тобі: «дивись, цим мостом ти можеш пройти, і ти все ще живеш».
- Чи потрібні людям зараз корпоративи, чи ось це точно «не на часі»?
- Потрібні, як і ялинки. Може, у набагато скромнішому форматі, ніж зазвичай, і на це необов'язково потрібні великі гроші. Але вони важливі як знак того, що життя продовжується. В умовах, коли багато хто працює вдома, це привід привести себе в порядок, можливість побачитися, поспілкуватися не в месенджері, а особисто, обійнятися, підтримати один одного, поділитися радістю чи болем – все це дуже важливо.
- Підбиваючи підсумки: якщо новорічного настрою немає - дай собі спокій і не насилуй?
- Якщо людина відчуває, що хоче забитися в кут і постраждати – так і треба вчинити. І коли всередині порожнеча, це може бути найкраще, що ти можеш зробити, і це буде турбота про себе.
Але якщо всередині є хоча б малесеньке зернятко, яке хоче радості, буде просто злочином не дати йому прорости через почуття провини. Адже радість – про боротьбу, бо коли ти підтримуєш себе – ти підтримуєш Україну.