Мабуть, через те, що соплі трапляються у всіх без винятку, особливо в осінньо-зимовий сезон, серйозного ставлення до себе вони не заслужили. Простудні рано чи пізно проходять, на ситуативні ми найчастіше зовсім не звертаємо уваги.
При цьому за довоєнною статистикою щороку близько 14 мільйонів українців страждали на риніт. Тобто було важко дихати, спати, їсти, працювати або сиділи на лікарняному. А якась частина їх потім ще лікувала вуха, горло, бронхи – лише тому, що тривала нежить не викликала побоювань.
Чому "тече" з носа?
Ставити знак рівності між нежиттю та застудою помилково, оскільки тут свої нюанси. Закладеність носа, запалення його слизової оболонки і «річки» з нього можуть бути ознакою риніту – так офіційно називається нежить, що виснажує людину. А риніт може бути як самостійним захворюванням, так і одним із симптомів інших хвороб.
Причиною запалення слизової оболонки носа можуть бути різні чинники: переохолодження, вірусна або бактеріальна інфекція, алергія, забрудненість повітря, гормональні зміни і ще безліч причин. Відповідно, нежить може з'явитися за таких обставин:
- Простудні захворювання, інфекції верхніх дихальних шляхів, атака вірусів і приєднання до них бактерій, що викликають ті самі «зелені соплі».
- Вплив алергенів, що потрапляють на слизову оболонку з повітря. Це може бути домашній пил, шерсть тварин, хімікати та миючі засоби, пилові кліщі, тютюновий дим, їжа та ще безліч різноманітних причин, виявити які можна тільки за допомогою алергопроб та додаткових обстежень.
- Поліпи в носі та викривлення носової перегородки: і те, й інше, будучи невидимим оку, порушує носове дихання, що збільшує об'єм слизової оболонки.
- Деякі лікарські препарати: наприклад, що підвищують артеріальний тиск, седативні засоби, антидепресанти, нестероїдні протизапальні – диклофенак, аспірин, ібупрофен.
- Гормональні зміни: зміна активності судин та набряк слизової оболонки супроводжують будь-які зрушення в гормональному фоні. Підлітковий вік, пременопауза, прийом гормональних контрацептивів, замісна гормональна терапія, вагітність.
- Перепад температур і холодне сухе повітря: у першому випадку з носа нещадно "тече" при попаданні в тепле приміщення з холоду або у зворотному напрямку. У другому - пересушується носовий прохід, порушується баланс рідини в носі, виникає запальна реакція та нежить.
- Гостра їжа, тютюновий дим – те, що викликає подразнення слизової носа та виділення додаткового слизу.
- Алкоголь - викликаючи розширення судин в організмі, він не забуває про судини носа. Слизова оболонка набрякає, дихання важко, з носа "тече" – і це одна з перших ознак сп'яніння.
Як боротися з нежиттю в домашніх умовах?
Незважаючи на те, що противники лікування соплів відводять їм на життя тиждень, перемогти цю неприємність можна і раніше – за 2-3 дні. Крім того, варто враховувати, що власних захисних сил може й не вистачити, і потім доведеться боротися із нежиттю ще кілька тижнів.
Серед традиційних домашніх методів полегшення стану виділяють:
- промивання носа сольовим розчином - і це не лікування, а спосіб підтримувати вологість слизової оболонки і позбутися зайвого слизу. Застосовується перед використанням препаратів від нежиті;
- використання зволожувача повітря, оскільки сухе повітря лише «на руку» нежиті, а у вологому набагато простіше та ефективніше сякатися;
- якщо нежить викликана алергією, необхідно уникати контакту з алергенами та приймати антигістамінні препарати;
- вживання великої кількості рідини;
- масаж, що знімає набряк зі слизової оболонки: круговими рухами без натиску розтирати лоб вище брів, перенісся, крила носа, ділянку під очима. Масажувати кожну зону протягом 1-2 хвилин;
- приймати теплий душ, прикладати до обличчя теплий вологий рушник;
- щоб заснути, не задихаючись, використати кілька подушок;
- застосування судинозвужувальних препаратів, це можуть бути краплі або спреї, але останні ефективніші, оскільки ліки проникають глибоко в порожнину носа і рівномірніше розподіляються.
Чи можна довго капати ніс судинозвужувальними ліками?
Багато хто сприймає їх як панацею від нежитю, що дозволяє на якийсь час дихати і не почуватися викинутою із води рибою. Звідси – «безлімітне» використання ліків з усіма побічними ефектами. Передозування може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску, звуження судин не тільки в носовій порожнині, але і в очах, і в головному мозку. А тривале використання судинозвужувальних ліків може лише посилити симптоми риніту та забезпечити хронічні інфекції носових пазух, тобто нежить буде нескінченний.
Тому такі препарати рекомендується застосовувати не більше п'яти днів та не частіше 3-4 разів на день. А тим, хто входить до групи ризику, краще взагалі відмовитись від їхнього використання або попередньо проконсультуватися з лікарем. Серед них:
- гіпертоніки;
- діабетики;
- пацієнти з гіперактивною щитовидкою;
- мають патології серцево-судинної системи, нирок та печінки;
- пацієнти із глаукомою;
- люди похилого віку;
- вагітні жінки.
Чому від соплів болить голова?
Симбіоз головного болю і нежиті супроводжує різні захворювання: гайморит, фронтит - запалення лобової пазухи, отит, менінгіт, алергічний риніт, ГРВІ, грип, коронавірус і ще безліч недуг. Відбувається це і від підвищення температури разом із внутрішньочерепним тиском, і від запалення приносових і лобових пазух, і від інтоксикації внаслідок проникнення вірусу, і навіть від частого сморкання, що викликає перенапругу судин та м'язів обличчя.
Якщо нежить обтяжений головним болем, знизити хворобливі відчуття можна такими способами:
- Уникати подразників у вигляді гучних звуків, яскравого світла, різких запахів.
- Не напружувати зір читанням книг, новин з екрану телефону, переглядом фільму.
- Прийняти знеболювальне.
- Пити багато води, тепле молоко з медом, чай з імбиром та лимоном, трав'яні чаї з ромашкою, м'ятою, мелісою.
- Дотримуватися постільного режиму в приміщенні, що добре провітрюється, з достатнім рівнем вологості.
Як правильно сморкатися?
Так, і в такій, начебто, дурниці, є свої закони. Зажмуритись, затиснути ніс і видихнути ним так, щоб іскри з очей – спосіб поширений, але абсолютно неправильний і навіть небезпечний. Сильне висморкування, збільшуючи тиск у каналі, що з'єднує носоглотку із середнім вухом, може викликати закладеність вух як при посадці літака, біль, кровотечу і навіть розрив барабанної перетинки.
Тому схема, якій треба на все життя навчити дітей, така:
- Розкрити рот.
- Закрити ніс серветкою і щільно притиснути одну ніздрю.
- Не різко і без великих зусиль очистити другу ніздрю.
- Відпустити першу, затиснути другу та повторити маніпуляцію.
- Вимити руки.
При гаймориті, коли висморкування особливо важливе, щоб застійні явища не плодили мікроби, для розрідження слизу використовуються судинозвужувальні краплі. А наприкінці процедури промити ніс аптечним сольовим розчином.
Що робити, якщо від сморкання заклало вуха?
Якщо ця неприємність не супроводжується болем чи свистом, можна спробувати прості народні способи чи дихальні вправи:
- проковтнути слину;
- позіхнути з широко розкритим ротом;
- подути в коктейльну трубочку;
- пожувати жуйку;
- прикласти спиртовий компрес на область біля вуха;
- зробити глибокий вдих і обережно видихнути носом, затиснувши ніздрі та закривши рота;
- затиснути ніс пальцями та з силою вдихнути повітря;
- закрити рот, затиснути ніздрі і проковтнути слину;
- закрити і рот, і ніздрі, потім із силою видихнути, але не давати повітрю виходити ні через рот, ні через ніс.
Якщо ж нічого не допомогло, а до закладеності приєдналися болючі відчуття, потрібно йти до отоларинголога, щоб запобігти порушенням слуху.
Коли час до лікаря?
Тривала звичка шморгати носом і легковажне ставлення до соплів загрожують інколи переходом риніту в хронічну форму. У гіршому випадку - такими ускладненнями, як гайморит, отит, запалення нижніх дихальних шляхів – бронхіт чи фарингіт.
Тому без отоларинголога не обійтися, якщо відведені на нежить сім днів давно минули, а краще не стало. Тривожним сигналом є температура, закладеність вух та зниження слуху, біль у ділянці перенісся та чола, виділення слизу тільки з однієї ніздрі, нежить з кров'ю, неприємний запах із носа, жовті чи зелені виділення, які боляче висморкувати.