Західні союзники підтримують озброєннями не лише Україну, а й своїх партнерів по НАТО, які можуть потрапити під удар Росії. Особливо НАТО посилює свої позиції у Польщі. Захід зрозумів, що з Росією необхідно говорити лише мовою сили, оскільки інших слів вона просто не розуміє. І мілітаризація найближчого сусіда України йде на повний хід.
США та НАТО посилюють Польщу
Днями Сполучені Штати Америки схвалили продаж 116 бойових танків Abrams із боєприпасами Польщі.
- Ми розпочинаємо переговори про ціну. Сильна армія у безпеці, - повідомив міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.
M1 Abrams – це основний бойовий танк США, який серійно випускають із 1980 року. Є одним із найважчих танків - його вага становить 66,8 т. Максимальна швидкість - 68 км/год. Він стоїть на озброєнні армії та морської піхоти Сполучених Штатів Америки, а також збройних сил інших країн. За рівнем технічної оснащеності Abrams випереджають будь-який танк армії РФ на покоління. У квітні Польща замовила 250 таких танків, перші прибули до країни вже у середині липня.
Крім того, інша країна-член НАТО - Німеччина має намір передати Варшаві кілька комплексів системи протиракетної оборони Patriot, щоб допомогти сусідам захистити її повітряний простір. Ці системи ПРО вважаються одними з найкращих у світі.
Скуповують зброю по всьому світу
Американське видання Politico пише, що Варшава покладається не лише на союзників НАТО, а й сама безпрецедентно збільшує свою військову міць.
Днями прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький оголосив про наміри збільшити витрати на оборону на тлі повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
- Ми діємо на випередження. Ми діємо для того, щоб не лише зміцнити польську армію, а й стримувати ворога. Наша найкраща стратегія - це стримувати ворога силою власної армії та співпрацею з іншими, - сказав польський прем'єр.
За його словами, наступного року на модернізацію польського війська буде витрачено понад 100 мільярдів злотих (22,2 млрд дол.). Це 3-4% витрат на озброєння щодо ВВП. Це дуже багато для Польщі. Такий рівень оборонних витрат робить їъ збройны сили одними із найбільших серед країн-членів НАТО.
Військово-повітряні сили Польщі оснащені американськими F-16, і 2020 року Варшава підписала угоду на $4,6 млрд на 32 винищувачі F-35.
Один із найпотужніших контрактів було укладено 27 липня цього року з Південною Кореєю. Згідно з домовленостями, Польща закупить 180 танків K2 Black Panther, 200 гаубиць K9 Thunder, 48 легких штурмовиків FA-50 та 218 ракетних установок K239 Chunmoo. А важливим складником угоди є те, що Варшава незабаром запустить серійне виробництво цієї техніки. Варшава також замовила італійські гелікоптери Leonardo на 8 млрд злотих, але в угоді було передбачено, що гелікоптери виготовлятимуть у Польщі.
Армія вже більша за німецьку
Варшава на тлі повномасштабного вторгнення Росії до України також посилює свою армію. Президент Польщі Анджей Дуда підписав новий закон про оборону країни, який збільшить армію майже вдвічі - до 300 тисяч солдатів, зокрема 50 тисяч у територіальній обороні. Для порівняння, армія Німеччини – це лише 170 тисяч осіб.
Тобто Варшава будує найпотужніші сухопутні сили в ЄС.
- Польська армія має бути настільки сильною, щоб її ніколи не доводилося використовувати на полі бою, - заявив прем'єр-міністр Матеуш Моравецький. До речі, у Польщі вже більше танків та гаубиць, ніж у Німеччині.
- Польща стала нашим найважливішим партнером у континентальній Європі, – сказав високопосадовець армії США в Європі, наголосивши на вирішальній ролі, яку Польща відіграла у підтримці України та зміцненні оборони НАТО в Балтії.
Переозброєння польської армії, яке зараз відбувається - можливо, одна з найбільших модернізацій європейських військ за десятиліття. Якщо роки після закінчення "холодної війни" стали часом заспокоєння та занепаду збройних сил багатьох держав, включаючи Польщу, то зараз настає період нової ескалації. І Польща готується до нього надзвичайно серйозно.
Думка експерта
Ігор Романенко, ексзаступник начальника Генштабу України:
- Поляки цілеспрямовано займаються посиленням та модернізацією своїх збройних сил, набирають темпи у цьому напрямку, і за військовим потенціалом вони йдуть до того, щоб стати однією з найпотужніших армій у Європі. За танками, артилерією та багатьма іншими показниками вони вже випереджають такі країни, як Британія та Німеччина. І це на руку Україні. По-перше, ми маємо такого союзника, який може за себе постояти, і це діє як стримуючий чинник на нашого супротивника – Росію. А крім цього, відмовляючись від радянських образів озброєнь, Польща передає їх нам, і воно успішно використовується на фронті. А це танки, літаки та інше. Отже, Польща знаходиться на правильному шляху захисту себе від зовнішніх загроз.