Одеський зоопарк з початку війни прихистив понад 700 домашніх тварин

З 24 лютого сюди приносять вихованців ті, хто евакуюється або не має можливості піклуватися про них.

facebook.com/OdesskijZoopark

В Одеському зоопарку тепер мешкають не лише дикі звірі, а й домашні вихованці. Після 24 лютого зоопарк прийняв близько 700 тварин, яких не змогли взяти із собою господарі. Сюди з усього міста привозили братів наших менших ті, хто спішно покидав свої будинки. Єдине, про що просив зоопарк – залишати тварин із клітиною та невеликим запасом корму. Грошей за «постою» не брали.

Так у зоопарку з'явилися сотні нових мешканців - плазунів, хижі, декоративні і навіть свійські птахи (тут і папуги, і сови, і кури), кролики, хом'яки, хамелеони, навіть комахи. По когось повернулися господарі, іншим знайшли нові сім'ї.

Ми поговорили з директором Одеського зоопарку Ігорем Володимировичем Біляковим, щоб дізнатися про подробиці цієї історії.

«Вирішили допомогти одеситам – взяли під опіку 700 тварин»

- Ігоре Володимировичу, хто з домашніх тварин оселився у вашому зоопарку?

- За нашого зоопарку є служба, яка вже 10 років займається порятунком тварин, які потрапили в біду. Після війни така робота стала особливо актуальною: багато звірів постраждало. До нас привозили єнотоподібних собак, куниць, шкірян (рід гладконосих кажанів). Але найбільше було диких птахів, які потребували допомоги. За рік до нас потрапляє понад 1000 тварин.

Бувало, брали по 10 птахів на день. Особливо багато їх улітку: у цей час року вилуплюються і часто вивалюються з гнізд пташенята. Люди їх знаходять – і приносять нам. Наше завдання їх виходити, вигодувати – та відпустити. На щастя, більшість потерпілих птахів вдається підняти на крило.

Окрема історія – тварини від початку війни. З Одеси виїжджало багато місцевих мешканців. Щоб люди не кидали своїх вихованців і не залишали їх у помешканнях одних, ми дали оголошення: готові прийняти ваших тварин до себе. Єдине, у нас не було можливості брати собак та котів, зате ми могли дати притулок невеликим звірям.

Після цього нам принесли величезну кількість черепах, хамелеонів, змій, папуг, кроликів, шиншил, морських свинок та хом'яків, тхорів, куниць та єнотів. Усього з початку війни ми прийняли понад 700 тварин. Люди здавали їх із клітинами.

- Що з цими тваринами зараз?

- Близько 300 із них забрали їхні господарі, які повернулися до Одеси. Багатьох ми роздали - це, як правило, вихованці людей, які нікуди не збиралися виїжджати, але з тих чи інших причин вирішили віддати їх нам. Інші звірята залишаються у нас.

- Прийняти таку кількість тварин у наш непростий час – дуже широкий жест.

– Це треба було зробити. По-перше, важливо врятувати тварин, щоб їх не кидали на вулицях та не залишали самих у квартирах. По-друге, дати людям можливість виїхати за кордон і хоча б не перейматися цією проблемою.

Незважаючи на те, що спочатку кордон з Європою можна було перетнути з тваринами без документів, не всі могли взяти вихованців із собою. Тому ми вирішили допомогти, програма була дуже широкою.

Ми також приймали тварин із харківського зоопарку, зруйнованого рашистами, їм допомогли багато зоопарків України. Приїхали до них у квітні, забрали двох білих левів. Вони були налякані вибухами, перебували у дуже тяжкому психологічному стані: провели під обстрілами майже два місяці.

- А як леви почуваються тепер?

- Зараз уже все гаразд. Ми збудували для них житло, новий вольєр. Вони чудово виглядають – красиві вальяжні звірі.

«Зоопарк буде працювати: потрібно дарувати позитив»

- А де зараз живуть тварини, яких ви дали притулок?

– Когось забрали господарі, комусь знайшли нові родини. Нам і зараз здають вихованців. Принесуть якихось кроликів - ми відразу починаємо шукати їм господарів.

- Тобто можна прийти до вас у зоопарк і забрати тварину до себе додому?

- Так можна так зробити.

– Скільки зараз вам приносять звірів?

– Сьогодні навіть не знаю, чи принесли когось. Навесні нам віддавали до 100 тварин на день, останнім часом – по одній на день-два.

- Чи готовий зоопарк до зими? Чи буде тварина тепло?

- Дякувати Богу, до зими ми підготувалися. Ми маємо запаси кормів на складах, нам допомагають одеські гуманітарні центри, також отримуємо допомогу від європейських зоопарків. Велика подяка всім за допомогу!

Що стосується тепла, у нас є генератори, ми закупили буржуйки про всяк випадок, є вугілля та дрова. Перезимуємо!

- А відвідувачі зараз приходять до зоопарку?

- Так, приходять. Це першого місяця після початку війни ми не працювали. Але вже 26 березня відкрилися, з того часу не закривалися.

Дуже важливо для міста, щоб людям було куди прийти. Намагатимемося працювати без перерв. Це дає якийсь спокій, добрий настрій, позитив. Тому ми закриватись не будемо.

ДО РЕЧІ

При Одеському зоопарку працює «Зоошкола» - це цикл лекцій з утримання тварин у домашніх умовах і для тих, у кого вже є вихованець, і для тих, хто тільки хоче завести домашню тваринку. Читають лекції досвідчені співробітники зоопарку, а стати слухачем може кожен, кому виповнилося 18 років.

Лекції відбуваються, незважаючи на періодичну відсутність світла. Якщо Одеса занурюється у темряву – урок пройде при свічках та ліхтариках. На заняттях можна не лише отримати нову інформацію від фахівця, а й побачити тварин, яким присвячено лекцію.