Схід України продовжує залишатися гарячою зоною, де йдуть кровопролитні бої. Російськими снарядами стирається з лиця землі Бахмут, і нечисленні жителі, що залишилися, вже пророкують місту долю Маріуполя. Розстрілюється артилерією та ракетами Краматорськ – «друга столиця» Донецької області, куди з окупованого Донецька перемістилося керівництво регіону. Поруч загинається Слов'янськ, який так і не став видобутком бойовиків і сильно цим розлютив…
Без води, світла та газу
До лютого 2022 року Краматорськ щосили, що є у прифронтового міста, тримався. Не можна сказати, що тут текло тихе розмірене життя, все-таки лінія розмежування проходила зовсім близько. Але саме сюди їхали переселенці з окупованих міст, тут були зосереджені важелі управління підконтрольною частиною Донеччини та загалом тут можна зловити почуття безпеки та навіть певної стабільності. З 24 лютого життя краматорчан кардинально змінилося. Ракети вбили людей, які чекали евакуації на залізничному вокзалі, потрапили до шкіл та лікарень, зруйнували інфраструктуру та змусили городян залишити свої будинки.
Жителі Краматорська, що залишилися, зараз зосереджені на виживанні, проте російські загарбники не дають їм можливості навіть перевести дух.
- Обстріли щодня. Ось зараз ми говоримо, а кілька хвилин тому прилетіло кудись ближче до центру. «Щодня» - це не фігура мови, це наша реальність. Був приліт у Малотаранівці під містом, біля школи, в якій відкрився «пункт незламності». Майже все місто сидить без світла, без газу, без води. Зв'язок то з'являється, то зникає, ніколи не знаєш, де зловиш інтернет, – розповіла мешканка Краматорська Олександра Єрьоменко.
Можна ще евакуюватись
Напередодні Краматорськ знову потрапив у зведення новин: через перебиті комунікації влада міста розпорядилася злити воду із системи опалення у 370 будинках. Подібних прецедентів у Краматорську не пригадають.
– Це третина всіх багатоповерхових будинків міста, будівлі від 2 до 5 поверхів. Перебої електроенергії через руйнування підстанцій та ЛЕП призвели до того, що опустися температура повітря нижче -5 градусів – вода в системі просто б замерзла і розірвала б систему опалення. У таких аварійних випадках вода спускається. Але процес заповнення системи водою відновився менш ніж за добу, – розповіли «КП в Україні» у міській адміністрації. – Працюють кілька бригад, і ми сподіваємось, що наступного дня повернем тепло до всіх квартир.
Самі краматорці стоїчно тримаються, обмінюючись інформацією про наявність світла, тепла та газу. До влади претензій, як деякі жителі України, не висувають – втомилися вже й не до того. Утеплюють квартири і самі утеплюються – про те, що донецька зима сувора та вітряна, вони знають не з чуток.
- Зараз ще можна кудись евакуюватися, ходить навіть потяг «Інтерсіті» до Києва, автобусами можна виїхати до Кривого Рогу та Дніпра, загалом, у будь-якому напрямку. Хто хотів – уже поїхали давно, вся моя сім'я вже в Одесі, а я приїхав квартиру на зиму закрити, – поділився ще один мешканець Паркової вулиці у Краматорську Юрій. – Зараз у квартирі немає нічого з побутових послуг, я перекриваю всі вентилі та ущільнюю вікна, щоб квартира не вимерзла. Сусіди обіцяли доглядати, як я бачу, люди похилого віку, всі по своїх квартирах, ніхто не поїхав. Як один кажуть: своє місто не покинуть, що буде – те й буде.
Переселенці з Бахмуту
Краматорськ живе активно у світлу пору доби, увечері жителі рідко виходять зі своїх осель. При цьому є цілодобово працюючі продуктові магазини, але їх одиниці. А так життя поступово завмирає вже близько 17.00.
- Здебільшого всі працюють до 14-15.00, потім по будинках. Тролейбуси та автобуси ходять за графіком, один раз на 30-40 хвилин. Багато аптек закриті, ті, що працюють, - у них мізерний асортимент, але можуть привезти на замовлення. Банківські термінали працюють, але тільки коли є світло і не скрізь. Пошта працює, управління соцзахисту. Щоправда, треба попередньо дзвонити за мобільними номерами, дізнаватися графік роботи на день і чи є вільні талони, – розповідає Олександра Єрьоменко.
Також краматорчани бачать, що в їхнє місто потягнулися переселенці зі змученого Бахмута. Кажуть, що їхній вигляд шокує та змушує згадати 2014-й рік.
- Хто в чому: у тапочках, курточках легень – ось у чому були люди, то їх і вивезли. Це просто кошмар, багато хто шукає квартири на оренду недорого, а ми їм до ладу запропонувати нічого не можемо, тільки евакуюватися далі, в Дніпро, наприклад, де є розселення і можна оформити допомогу. У соцмережах збирають їм одяг та предмети гігієни, щось поїсти, є гуманітарна допомога, але в нас тут поки що несолодко самим, - каже краматорець Юрій.
Мешканці Краматорська кажуть: мешкають одним днем. У нинішній ситуації неможливо нічого планувати: відключення світла та інші комунальні проблеми змушують жити за своїм графіком, чи це подобається людям чи ні. Не можна сказати, що краматорчани тримаються бадьоро та обіцяють пережити усі напасті. Ні, відчувається зневіра і апатія - майже рік війни приніс чимало бід. Але навіть за +12 у квартирах та з водою з баклажок жителі «другої столиці Донбасу» обіцяють точно дочекатися весни. А там уже й легше буде.