Скандальна історія зі спробою вивезти з Гостомеля мурал легендарного та загадкового арт-стрітера Бенксі таки стала підставою для кримінального провадження.
Але люди, яких зараз називають викрадачами та вандалами, упевнені, що виконували шляхетну місію рятівників. Що ними рухало, якою може бути доля жінки у протигазі і з вогнегасником, зображеної на графіті, з'ясовувала «КП в Україні».
Підозра нікому не пред"явлена
Кримінальну справу відкрито за статтею 194-ї Кримінального кодексу України – «Умисне знищення чи пошкодження чужого майна, що спричинило збитки у великих розмірах». Але квапити події не варто. Справа відкрита за фактом, підозра нікому не пред'явлена.
І це з двох причин: по-перше, потрібно з'ясувати, чиїм майном у Гостомелі є зруйнований снарядом будинок, по-друге, підтвердити цінність з погляду мистецтва вирізаної зі стіни картинки. Тобто наскільки великі матеріальні збитки.
- Усі вісім людей, у яких 2 грудня у Гостомелі ми вилучили зображення, були опитані та дали пояснення. На всі інші питання буде дана відповідь після проведення експертиз. У будь-якому випадку люди, які відірвали від стіни це зображення, не мали прав на такі дії. Вони мали отримати дозвіл у міської влади чи місцевої громади, - розповіла «КП в Україні» керівник прес-служби поліції Київської області Ірина Прянішнікова.
Без дозволу не можна
У компанії «вандалів» був художник із Черкас Олександр Дувінський, який сам і підтвердив свою участь. Він відомий не лише своїми роботами, а й скандальними акціями. За часів Януковича розвішував його портрети на кістяку новорічної ялинки, пропонуючи всім перехожим також «повісити президента», у 2016 році замалював червоною фарбою фонтан з янголятами, який хотіли встановити біля Центру дитячої творчості – так протестував проти несмаку та завищеної ціни виробу. 2017-го під час мітингу під Радою потрапив яйцем у депутата Олексія Гончаренка. Спеціально не цілився, але потрапив.
Проте зараз художник категорично заперечує, що маніпуляції з графіті Бенксі можуть мати хоч найменше відношення до перфомансу чи якоїсь демонстрації.
– Все, що я особисто хотів, це врятувати графіті, – казав Олександр. – Організатором акції був мій добрий друг, якого я знайшов за часів Майдану 2014-го. Не буду називати його ім'я, але скажу, що це людина з бездоганною репутацією. Він викладав математику в Торонто, іноді приїжджав до Києва та займався волонтерством. Напередодні російського вторгнення теж був у Києві, збирався їхати до Канади, але залишився та взяв участь в обороні Києва. В армію його чомусь не взяли, хоча він просився кілька разів, тож присвятив себе повністю волонтерству.
За словами Дувінського, товариш зателефонував йому кілька тижнів тому і сказав, що в Гостомелі починають зносити шість розбомблених будинків. Один уже знесли, на черзі будівля з графіті Бенксі.
- Він запитав, чи зможу я безпечно зрізати зображення, щоб потім його можна було використати у громадському просторі чи в благодійних цілях. Плани в подробицях я не знаю, моя функція була суто технічною – я знаю, як можно виконати подібну роботу. Взяв із собою із Черкас двох помічників, а друг привіз своїх знайомих, які вели зйомку.
Тільки запакували – і одразу поліція
Олександр каже, що їхня група ні від кого не ховалася, діяла при світлі дня. Коли зрізали пінопластову плиту-утеплювач, на якій поверх штукатурки було нанесено малюнок, навколо було багато людей, військові, бійці Нацгвардії. Хтось із останніх і зателефонував до поліції.
- Так, ми ні в кого не просили дозволу, але й Бенксі не просив дозволу, коли робив свої малюнки, - продовжує Олександр. - Цей будинок - суцільна руїна, я не розумію, як можна пошкодити те, що вже пошкоджено. Ніде немає напису, що щось охороняється. Навіть якби мурал не знесли разом із будинком, він міг би зіпсуватися через негоду. Ми акуратно зняли плиту, загорнули в гофрокартон, поклали у спеціальні дошки та обмотали стрейч-плівкою. Тільки запакували, і одразу прибула поліція.
До правоохоронців учасники заходу претензій не мають. Хіба що довелося повертатися до Черкас не того ж дня, а наступного. Олександр вважає, що за ним залишиться статус свідка, оскільки він є просто технічним виконавцем.
- Я не перший, до кого звернулися, щоби зняти мурал зі стіни. Ми маємо групу в Телеграм, де питання обговорювалося, і я показував її поліції. Одні спеціалісти казали, що виконати таку роботу складно, інші - що дуже складно, а я сказав, що легко. До речі, Бенксі не стверджує, що його графіті – це щось таке велике та монументальне. За його концепцією малюнки працюють у просторі, в якому були створені. Якщо відбудуться зміни, цінність робіт впаде. Але це з позиції Бенксі.
На правах речового доказу
Чи приїжджав Бенксі в Україну сам, чи делегував комусь свої трафарети – це загадка, як і справжнє ім'я художника. Мешканці Київської області бачили невисокого чоловіка з борідкою, якому допомагали створювати мурали дві молоді жінки, але поручитися, що це саме той великий майстер стріт-арту, ніхто не може. Бенксі виклав в інтернет відео спілкування із жителями Київщини, але свого обличчя, як водиться, не показав.
Однак сумнівів у тому, що на будинках Бородянки, Ірпеня, Гостомеля його знамениті мурали, практично немає. У середині листопада Бенксі через соцмережі підтвердив, що створив сім графіті у Києві та області. Це гімнастка на зруйнованому будинку, юний дзюдоїст, який перемагає суперника, дуже схожого на Путіна, діти, що гойдаються на протитанковому їжаку, та інші сюжети.
Зараз важливо вирішити питання збереження цих картин, тому що мороз і нестабільна погода справді можуть їх зруйнувати.
- Під загрозою мурали, виконані на цементі чи штукатурці, що наносилася на цемент. У мікротріщини затікала вода, яка зараз перетворилася на лід, фарба може обсипатися, – каже мистецтвознавець Наталія Вернидуб. – Якщо терміново не вжити заходів, то зиму ці картини не переживуть.
Жінка в протигазі ніби врятована, але під ризиком плісняви, бо шматок сирого пінопласту міцно загорнутий у плівку. Поліцейські кажуть, що не можуть її зняти, бо це, по-перше, речовий доказ, по-друге бояться пошкодити.
- Ми намагаємося якнайшвидше передати картину експертам, - обіцяє Ірина Прянішнікова.
Що буде далі з жінкою у протигазі, поки що невідомо. Швидше за все, вона пройде консервацію та займе своє місце у якомусь музеї.
На світових аукціонах роботи Бенксі коштують від 1 до 10 мільйонів доларів. Як розповідала «КП в Україні», невідомі шанувальники творчості вуличного художника вже пропонували владі Бородянки відбудувати цілий район в обмін на жінку в протигазі та поваленого Путіна, але у місті вирішили зберегти артефакти.
Довідка
Вважається, що під псевдонімом Бенксі ховається англієць, "лівий" політичний активіст та режисер-документаліст, який почав працювати у 90-х роках. Бенксі малює свої мурали, ні в кого не питаючи дозволу, тому поліція нібито намагається його затримати, але не може знайти. І так понад 20 років.
Спочатку художник створює трафарет, а рано-вранці швидко наносить по ньому на стінку фарбу. Більшість сюжетів Бенксі відображають соціальні та політичні події.
Одну з антивоєнних картин Бенксі, яку він створив 17 років тому, було продано у березні цього року за 81 тисячу фунтів стерлінгів. Сам художник тоді пообіцяв спрямувати кошти лікарні "Охматдит" у Києві.
Що говорить Кримінальний кодекс
Стаття про "Умисне знищення чи пошкодження чужого майна у великих розмірах" передбачає значну розбіжність у покаранні. Мінімальне – це штраф від 1700 до 6800 гривень, громадські чи виправні роботи. Максимальне – позбавлення волі терміном до трьох років.