Зима, що настала, ще раз підтвердила, що вдосконалювати власне житло можна до нескінченності. А в погоні за теплом мають значення навіть найнезначніші дрібниці, на які не звертаєш уваги влітку – захаращене підвіконня, довжина штор, розставляння меблів, з чого пошита постільна білизна та зроблено покриття для підлоги.
Штори: відкриваємо на день і не гріємо вулицю
Вікна – найхолодніші точки в будинку та головні «розтратники» дорогого тепла. Близько 40% теплого повітря, накопиченого в приміщенні, втрачається взимку саме через них. А єдиним одягом для вікон є штори, які при правильному використанні допоможуть зберігати тепло.
Природно, що чим щільніша портьєрна тканина, то ефективніше вона перешкоджає доступу холодного повітря до кімнати. В ідеалі, зимові штори повинні бути з декоративної термотканини або багатошарові, де між лицьовою та виворітною стороною прокладено найтонший шар утеплювача.
Тим же, у кого одні штори працюють на всі сезони, потрібно пам'ятати: якщо під вікном батарея, а так влаштована більшість наших квартир, навіть найлегша тканина не повинна її перекривати. Інакше доступ теплого повітря до кімнати блокується, гріється вікно та вулиця за ним. Тому нижню половину штори краще піднімати або все-таки завести короткі, до підвіконня. Альтернатива – римські штори, що закривають лише скло, жалюзі чи ролети. Такий варіант допоможе зменшити втрати тепла через вікно на 8-15%.
Ще одне правило для штор будь-якої конструкції та довжини: закривати їх із заходом сонця та максимально відкривати у сонячний день. Мінусова температура на вулиці не повинна бентежити: сонячне світло все одно допомагає знизити кількість споживання тепла. І тому підвіконня на сонячному боці краще не заставляти речами та квітковими горщиками.
До речі, шторам може допомогти тепловідбивна прозора плівка, що наклеюється на скло. Пропускаючи 80% світла та не заважаючи бачити вулицю, вона зберігає близько 90% тепла. До того ж, надає склу протиударні властивості (принаймні при ракетному ударі уламки не розлетяться по всій кімнаті, а залишаться на плівці. – Ред.).
Батареї: притягуємо тепло алюмінієвим блиском
Багато тепла, що йде від радіатора, забирає стіна, яка може нагріватися до 50 градусів. Опалювати її прикро, тому й рекомендують встановити за батареєю тепловідштовхуючий екран – це дозволить скоротити втрату тепла на 20%.
Використовувати для цього можна як спеціальний матеріал пінофол, що складається з шару утеплювача і шару фольги, так і звичайну фольгу - навіть вона додасть в кімнаті 2-3 градуси тепла.
І пінофол, і просто фольга повинні бути на 10-15 см більше розміру батареї. Кріпиться такий екран рідким клеєм або скотчем, між ним та радіатором має бути вільний простір. Пінофол можна кріпити прямо до стіни, краще наклеїти фольгу на фанерний лист.
Цей спосіб утеплення підходить для чавунних, металевих, алюмінієвих батарей, але не підходить для конвекторів. До речі, якщо на стіні встановлено обігрівач, теж можна наклеїти фольгу.
Крім того, для ефективної роботи батарей краще не ставити біля них ліжка чи дивани, та не загороджувати їх іншими меблями. Забирають тепло і декоративні панелі, що встановлюються на батареї, – їх потрібно зняти.
Якщо радіатори в будинку старого зразка, для кращого заощадження тепла їх можна пофарбувати в «правильний» колір. На жаль, інтер'єр від цього не покращиться, швидше навпаки, але в гонитві за додатковими градусами всі засоби хороші. Найправильніший колір – темно-коричневий, що збільшує обігрів на 8-10% порівняно з традиційним білим. А коричневе неподобство навесні можна й віддерти.
Двері, меблі та підлога: робимо перестановку та повертаємо килими
Через холодні стіни взимку губиться до 25% тепла, через підлогу – близько 15%, залежно від того, що на ній лежить – холодна декоративна кам'яна плитка чи теплий паркет. І це привід згадати про подарований 30 років тому на весілля килим, який давно припадає пилом, скручений за шафою. З його допомогою можна не лише зігріти підлогу, особливо на першому поверсі, а й холодну стіну. До речі, від неї відмінний захист - це шафа, ще ефективніше повісити килим, а потім закрити її шафою, заодно не страждатиме і почуття прекрасного, попране килимовими візерунками. Якщо ж затулятися від стіни тільки шафою, не варто ставити її впритул, щоб за зиму за нею не завелася пліснява.
Загалом, пересуваючи меблі, переслідуємо дві мети: закритися від холодних стін і не заважати батареям максимально віддавати тепло у приміщення.
Зберегти тепло допоможуть не тільки килими, а й щільний текстиль, який зберігає тепло та поступово віддає його в навколишній простір. Тому дивани та крісла можна «закидати» пледами та подушками, ліжко зверху і під постільною білизною застелити теплими ковдрами, вовняними чи флісовими покривалами. До речі, постільну білизну зараз теж краще використовувати щільну - махрову, фланелеву, з байки.
Ще один розтратник тепла – двері, через вхідні його виходить близько 15%. А найпростіші методи герметизації щілин можуть додати квартирі кілька зайвих градусів – ущільнювачі, герметики, утеплювачі, монтажна піна, спеціальні рейки, поролон.
Ефект буде набагато більшим, якщо утеплити не тільки двері квартири, але й вхід у тамбур, якщо він є. А заразом перевірити вікна та двері в під'їзді – парочка теплих градусів у житлі залежить і від їхнього стану.
Міжкімнатні двері в квартирі теж мають значення, тому кухню, коли готується їжа, краще не закривати, щоби накопичене тепло йшло в кімнати. А ось «зайві» кімнати можна тримати закритими, і так зараз роблять багато власників великих квартир чи будинків.
До речі
Зимове провітрювання: швидко та потужно
Холод на вулиці та +15 у квартирі – зовсім не привід закупоритися та законопатитися до квітня оібмежуватися сором'язливим п'ятихвилинним прочиненням кватирки або встановленням режиму провітрювання. Обігрівачі сушать повітря і знижують у ньому рівень кисню, свічки коптять, газова плита, що нескінченно включається, теж не додає свіжості. Тим часом сезон грипу та РВІ стартував, і провітрювання – важливий захід їхньої профілактики.
У холоди рекомендується провітрювання квартири методом «швидко і потужно», тобто вікна відкриваються всюди – навстіж, але ненадовго, хвилин на 10-15, залежно від площі. І це набагато ефективніше, ніж відкрита на кілька годин кватирка - накопиченого тепла точно піде менше.