Колишній прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон в інтерв'ю CNN зробив сенсаційну заяву про те, як провідні країни Євросоюзу від початку відреагували на вторгнення Росії в Україну 24 лютого.
За його словами, у Франції до останнього не вірили в те, що Путін піде на повномасштабне вторгнення, а в Берліні на певному етапі вважали за краще, якщо Україна швидко впаде; у Римі - ухилялися від жорсткої позиції щодо Росії.
"Все це було величезним шоком. Ми могли бачити, що російські БТГ накопичуються, але різні країни мали різну точку зору щодо перспектив. На певному етапі німецька позиція полягала в тому, що якщо це станеться - це буде катастрофа, але тоді було б краще щоб все швидко закінчилося і Україна впала", - сказав Джонсон, додавши, що до цього Берлін спонукали низку обґрунтованих економічних причин.
Джонсон також розкритикував початковий підхід Риму до загрози нападу РФ на Україну. За його словами, в уряді Маріо Драгі деякий час говорили, що не можуть підтримати позицію Лондона про те, що потрібно реагувати жорстко через велику залежність від російських енергоносіїв.
Проте після 24 лютого, каже він, настрої швидко змінились. "Німці, французи, італійці, Джо Байден - усі побачили, що варіантів просто немає. Тому що з цією людиною (Путіним) не можна вести переговори. Це ключовий момент", - зазначив Джонсон, додавши, що після того реакція ЄС на російську агресію була "блискучою". "Наразі я високо оцінюю те, як зреагував Євросоюз. Вони діяли спільно, санкції були жорсткими", - сказав Джонсон.
"КП в Україні" розбирала слова колишнього прем'єра Британії з українськими експертами.
Джонсон звинуватив Європу в боягузтві для того, щоб вона збільшила допомогу Україні
Вадим Карасьов, політолог
- Слова Бориса Джонсона про початкову реакцію провідних європейських країн на агресію Росії мають під собою всі підстави. Справді, вони не очікували і боялися цієї війни. Вони, на відміну від Британії, знаходяться на континенті і театр бойових дій знаходиться близько від них. Тому вони боялися, що війна перейде на їхню територію.
Крім цього, вони економічніший набагато більше залежать від Росії, ніж Британія. Енергетика, економіка, інвестиції та інше.
Також їхня реакція була викликана тим, що вони давно опонують англо-саксонському світу в особі Британії та США, намагаючись останнім часом вибудовувати свою політику. Англосакси завжди були проти Росії, а європейці намагалися налагодити із нею відносини. При цьому не варто забувати й історичні зв'язки Росії із Німеччиною, Францією та Італією ще з часів Російської імперії.
Але тут головне те, чому саме зараз виникло таке інтерв'ю Джонсона. Адже воно з'явилося не дарма. Він звинуватив їх у початковій боягузтві для того, щоб вони збільшили свою підтримку Україні зараз. Щоб вони загладили провину перед Києвом подвоєною допомогою.
Україну сприймали як вкрай слабку державу
Володимир Фесенко, політолог
- Те, що сказав Джонсон, підозрювали в Києві ще на самому початку війни. Ніхто на Заході, зокрема США – не вірили в те, що Україна зможе вистояти і чинитиме опір. Вони виходили з формальної різниці потенціалів України та Росії щодо населення, армії, озброєнь. Російську армію тоді справді сприймали як другу армію світу, а до української ж армії ставилися скептично.
А Україну сприймали як вкрай слабку державу, уражену корупцією, яка мала внутрішні конфлікти та протиріччя. Частина населення – російськомовна, традиційно голосувала за проросійські проекти. Звідси було враження, що Україна просто не має змоги вистояти.
Але натомість українці почали успішно пручатися. Відстояли Київ. Хоча за всіма об'єктивними показниками, які були у аналітиків, Україна мала б швидко програти цю війну. Але спрацював ефект двох Майданів, коли українці поєднуються в екстрених ситуаціях. І тут справа не в тому, що наші західні партнери погані, вони просто виходили з традиційних уявлень про Україну та Росію, які багато років існували на Заході.
Тому вони й здивувалися, коли Україна успішно захищалася. І це спрацювало на нашу користь. Зміна уявлень про Україну допомогла отримати статус кандидата у члени ЄС, нам почали постачати важке озброєння, надавати фінансову допомогу. На Заході побачили – країна може себе захищатись.
На початок агресії Європа залишалася у моделі москвоцентризму
Олег Саякян, політолог
- Борис Джонсон підтвердив припущення експертів, що західні розвідки не до кінця розуміли ситуацію в Україні та рішучість українців захищати себе. Вони з одного боку недооцінили можливості України, але переоцінили можливості Росії щодо захоплення нашої країни. І взагалі, вони слабо розуміли процеси, які відбуваються в Україні.
Німеччина вважала, що Україні треба здатися, щоб мінімізувати жертви. У Франції також не чекали війни і тому після її почав у відставку було відправлено голову розвідки, який давав неправильну оцінку ситуації в Україні. А загалом і сам Еммануель Макрон не вірив в агресію Росії.
На жаль, на початок агресії Європа залишалася у моделі москвоцентризму щодо всього пострадянського простору. Що, воно повністю перебуває у сфері впливу Москви. Але одним із головних результатів цієї війни якраз став крах цієї моделі москвоцентризму. Багато країн колишнього СРСР зрозуміли небезпеку, яка походить від Росії.