Суди економлять дизель, злочинців судять онлайн: як працює правова система без електрики

Раду просять виключити із КПК статтю про обов'язкову фіксацію процесів.

od.arbitr.gov.ua

Довоєнний дефіцит кадрів, повітряні тривоги з початку війни, а тепер додалися й віялові відключення. Все це може серйозно затягнути судові процеси, які в нас і так не швидкі.
«КП» в Україні» поцікавилася, як працює при енергетичній кризі правова система.

Засідання постійно переносять

Більшість судів обзавелися генераторами, але намагаються використовувати їх ощадливо.

– Двічі їздив у справі клієнта до міськрайонного суду Борисполя та двічі довелося повертатися назад, – розповідає адвокат Олександр Сирота. – Засідання постійно переносяться. Генератори включають, тільки коли потрібно винести рішення з запобіжного заходу, і то якщо питання невідкладне.

А ось адвокату Віктору Чевгузу пощастило:

- Учора було засідання у кримінальній справі у Києво-Святошинському суді, то його вирішили не переривати – увімкнули генератор. На три з половиною години вистачило.

Але поки що це єдиний випадок у практиці нашого співрозмовника.

- У кримінальних справах зараз засідання намагаються більше проводити через онлайн зв'язок із підсудним. У СІЗО, навіть якщо в районі відключають світло, є аварійне освітлення. Але буває, що й ув'язнених привозять на суди, а якщо світло відключається – відвозять назад.

Кримінальні справи у пріоритеті, проте й у цивільних намагаються викручуватися.

- Мені вже кілька разів доводилося стикатися з тим, що сторонам пропонують погодитись на те, щоб рішення було винесено без їхньої участі, - ділиться адвокат у цивільних та господарських справах Клим Братковський. - Тоді суд підгадує засідання під графік відключень. А буває так, що приїжджаємо до суду, а там просять поки що погуляти – це якщо до включення година-півтори залишається.

Що стосується повітряних тривог, то тут нічого не змінилося: засідання припиняється, відвідувачів просять залишити суд і шукати укриття, заарештованих виводять із кліток у конвойні приміщення чи садять до автозаку.

Чому не можна працювати по-старому

Старі судді згадують часи, коли у залі засідань працювала стенографістка чи стукала друкарська машинка.

- Теоретично ми могли б слухати справи і без електрики, якби до нового Кримінально-процесуального кодексу, який приймався 2012 року, не внесли обов'язкових умов про аудіо- та відеофіксацію засідань, - розповів один зі столичних суддів. – Наскільки я знаю, вже є звернення до Верховної Ради з проханням виключити цю статтю із кодексу на період воєнного стану, але не знаю, чи розроблено законопроєкт.

На роботі прокуратури тимчасові відключення поки не надто позначилися. Офіс генерального прокурора на безперебійнику, у Київській міській прокуратурі світло відключали лише двічі, а районні якщо підпадають під відключення, то прокурори або відпочивають, або переходять на свої ноутбуки та мобільний інтернет. Вони мають ключі доступу до внутрішньої інформації та цифрові підписи.

- Сам бачив, як знайомий із ноутбуком сидів у кафе, щоправда, не можу гарантувати, що працював. А ось нам клопоту додалося до прокуратури бігати. В електронному режимі скаргу чи клопотання фактично неможливо подавати. Не захочуть – не зареєструють, скажуть, що загубився лист під час відключення, – скаржиться адвокат Ігор Горний.

В'язні не втечуть

У народі поповзли тривожні чутки, що відключення світла можуть спровокувати масові втечі з колоній. У Мін'юсті це спростували, але розповісти, чи відбуваються відключення,  не захотіли або не змогли. Мовляв, все вирішується на місцях. Врятував досвід адвоката Сергія Старенького,  колишнього керівника пенітенціарної служби.

- Усі охоронні системи та сигналізації підключені до дизель-генераторів, тобто працюватимуть у разі відключень. Щодо приготування їжі, то в кожній колонії повинні бути в резерві польові кухні. Те саме і з водою. Якщо централізованого постачання немає і вода подається через електронасос із свердловини, робиться запас, – поінформував експерт.

Сергій Старенький також додав, що на території колоній є заправлені водою пожежні машини. Як мінімум так вимагає інструкція.