25 жовтня після дуже швидкоплинних перегонів у боротьбі за крісло прем'єр-міністра Великобританії 42-річний Ріші Сунак був затверджений Карлом Третім на посаді і вже виступив з першою промовою перед народом. "КП в Україні" зібрала 5 цікавих фактів про нового лідера країни.
У дитинстві допомагав матері в аптеці й у вихідні ходив до храму
Сунак народився у заможній та поважній родині вихідців із Індії. За кілька років до народження Ріші його батьки переїхали до Саутгемптона зі Східної Африки. Батько працював терапевтом (і вважався одним із найкращих фахівців у місті), мати була власницею та керуючої великої аптеки, що працює й донині. Представники класичного середнього класу, які досить швидко освоїлися на новому місці.
Майбутній прем'єр з'явився на світ у 1980 році, і його перші роки життя мало чим відрізнялися від буднів ровесників. Успішно навчався в елітній приватній школі – Вінчестерському коледжі. Після занять часто допомагав матері, підробляючи продавцем в аптеці. Працетерапія стосовно хлопця застосовувалася і під час канікул, коли він підробляв офіціантом у саутгемптівському ресторанчику.
Сунак дотримується традиційного для сім'ї віросповідання – він індуїст, що передбачає суворий і тверезий спосіб життя.
- Що стосується культурного виховання, я бував у храмі у вихідні - я індуїст, але й ходив у суботу на футбол, - казав він в інтерв'ю Бі-Бі-Сі у 2019 році.
Бездоганна репутація
Біографія нового прем'єр-міністра ідеальна для молодого та амбітного політика. Після закінчення коледжу було навчання у Лінкольн-коледжі Оксфордського університету (вивчав філософію, економіку та політику). Наступне досягнення в освіті – здобуття ступеня магістра ділового адміністрування в Стенфордському університеті. І в особистому житті все гаразд. У Стенфорді він познайомився з майбутньою дружиною Акшатою Мурті, у шлюбі з якою виховує двох дочок.
Повернувшись додому, він заснував глобальну інвестиційну компанію з оборотом в 1 млрд доларів, що займається підтримкою малого бізнесу у Великобританії.
Вирішивши, що у бізнесі він досяг всього (а може, просто людині набридло займатися лише підприємництвом), Сунак подається у політику. Вже перша спроба участі у виборах 2015 дає результат - бізнесмен проходить до парламенту від партії консерваторів.
Підтримка Brexit та "підніжка" Джонсону
Його призначають молодшим міністром в уряді Терези Мей. Кар'єра у парламенті розвивалася стрімко. 2019 року він стає головним секретарем міністра фінансів, а в лютому 2020 року вже й головою відомства. Подейкують, це стало нагородою за його однозначну підтримку Brexit. За словами політика, бюрократичний Брюссель не давав розвитку британському бізнесу.
Сунак довгий час був активним прихильником політики Бориса Джонсона. І це виражалося не лише на офіційному рівні. Політики часто з'являлися удвох на благодійних заходах і просто на вулицях міста. Та що там казати. Єдиний скандал, до якого потрапив Сунак, - це штраф за порушення ковідного карантину. Тоді повістки із суду принесли одночасно Джонсону та Сунаку (хоч і причини порушення були різні). І це стало приводом для розмов про можливу відставку як прем'єр-міністра, так і міністра фінансів.
Як грім серед ясного неба стала новина про те, що Сунак добровільно йде з посади 5 липня 2022 року (Джонсон заявив про свою відставку 7 липня). За його словами, це сталося через різні підходи до вирішення економічних проблем.
- Було величезною честю виконувати цю роль, але я шкодую, що більше не можу продовжувати робити це з чистою совістю, - прощаючись, загадково заявив він.
Слабка, але багата ланка
Не менший, якщо не більший інтерес викликає у британців сьогодні особистість дружини Ріші Сунака – Акшати Мурті. До подружжя перших керівників держави тут завжди була прикута особлива увага. Традиційно «не до своїх» у Королівстві ставляться, м'яко кажучи, з обережністю. Непрямо через це багато хто не прийняв Меган Маркл.
Дружина нового прем'єра також виявилася «під прицілом» манірних британців. І вони вже знайшли у неї «скелети у шафі».
По-перше, Акшата Мурті – багатша за короля Великобританії! Статки Карла Третього оцінюються приблизно в 500 мільйонів доларів, тоді як у Мурті - близько 800 мільйонів. Вже непорядок та привід для «першої галочки» у графі «недоліки». До речі, походження капіталів обґрунтовано, вона дочка Нараяна Мурті – індійського мільярдера, співзасновника корпорації Infosys. 2007 року журнал Time назвав його батьком індійської ІТ-галузі.
По-друге, Акшата Мурті хоч і живе вже досить давно на Туманному Альбіоні, але так і не прийняла громадянства Великобританії, залишаючись власницею паспорта Індії. Це "друга галочка". З неї випливає і «третя»: Мурті не сплачує податки в Британії, і гроші, які у нагоді були б бюджету країни, йдуть на сторону.
По-третє, дивний привід для невдоволення. Дружина Ріші, як людина багата, не зможе зрозуміти потреби простих людей. Надто вже далекі вони від неї. Але тут все в її руках – участь у кількох благодійних акціях та публічне волонтерство можуть змінити гнів на милість щодо неї.
Перший візит обіцяв зробити до Києва
Ще під час першої передвиборчої кампанії (коли його обійшла Ліз Трасс) Сунак активно виступав за подальшу допомогу нашій країні у боротьбі з російськими окупантами.
- Якщо я стану прем'єр-міністром, я подвоюю наші зусилля і зміцню нашу політику всебічної підтримки України, - говорив він. Тоді ж він пообіцяв, що першою столицею іноземної держави, куди він вирушить, ставши прем'єр-міністром, буде Київ.
Практично у кожному своєму публічному виступі він наголошував: хоч би що відбувалося у Сполученому Королівстві, підтримка і допомога Україні тільки зростатиме, Британія залишиться найвідданішим і найсильнішим союзником нашої воюючої держави.
Втім, навіть тоді він обмовлявся: «Хоч це й недешево коштує нашому бюджету». Є сумніви і в аналітиків, які вважають, що загальна криза британської економіки, зростання цін на енергоносії і майбутня зима можуть внести деякі корективи у плани нового прем'єра, для якого головне завдання - повернути конкурентоспроможність і сили національному бізнесу.