Розслідувачі знайшли тих, хто наводить ракети на українські міста

Ракети на мирних жителів України спрямовують співробітники секретного Головного обчислювального центру російського Генштабу.

theins.ru

Наведенням високоточних ракет із цілями в Україні займається секретний підрозділ Головного обчислювального центру Збройних сил РФ. Про це йдеться у розслідуванні видань The Insider та Bellingcat.

За даними розслідувачів, військові інженери цього підрозділу наводили ракети під час серії масованих обстрілів українських міст, яка розпочалася 10 жовтня. Міноборони РФ стверджувало, що атака була здійснена на «об'єкти військової та енергетичної інфраструктури України, проте ракети масово потрапляли по цивільних об'єктах, внаслідок яких загинули 20 мирних жителів та ще 108 – постраждали..

У Кремлі заявили, що ракетні удари є "відповіддю на вибух на Кримському мосту в Керченській протоці". Україна ж стверджує, що не має жодного відношення до вибуху.

Щоб вичислити співробітників підрозділу, журналісти проаналізували дані тисяч випускників провідних військових інститутів Росії, що спеціалізуються на ракетобудуванні та цільовказівці. Виявилося, що ракетники, що надійшли після випуску на службу до Головного обчислювального центру (ГВЦ) Збройних сил РФ, були зареєстровані як ті, що проживають і працюють за офіційною адресою російського Генштабу — Москва, вулиця Знам'янка, будинок 19. Сам центр у ЗМІ згадується рідко, його функції описуються у військових виданнях як «надання ІТ-послуг» та «автоматизація» Збройних сил.

Розслідувачі вивчили метадані телефонних розмов начальника ГВЦ генерал-майора Роберта Баранова. Згідно з аналізом його дзвінків з 24 лютого до кінця квітня 2022 року, щоразу перед запусками крилатих ракет по Україні голові центру дзвонили з одного і того ж номера, який належить полковнику Ігорю Багнюку. Його також зареєстровано на Знам'янці, 19.

Вивчивши метадані дзвінків Багнюка, розслідувачі вирахували цілий підрозділ, який складається з 33 військових інженерів та айтішників, які підкоряються полковнику. У ньому три команди, кожна з яких програмує траєкторії польоту одного типу високоточних ракет: крилатих ракет «Калібр» морського базування, крилатих ракет Р-500 для комплексів «Іскандер» наземного базування та крилатих ракет Х-101 повітряного базування.

Далі під час розслідування журналісти The Insider зв'язалися з навідниками по телефонах «з отриманого білінгу». Усі абоненти визнали, що телефонні номери належать їм, проте заявили, що ні на який Головний обчислювальний центр не працюють.

Так, один із них представився Сергієм Ілліним, який заявив, що є «самозайнятим» і працює сантехніком. Другий - лейтенант Артем Веденов, почав стверджувати, що працює на свинофермі і жодних цінних даних не має. Капітан Юрій Ніконов у свою чергу заявив, що працює водієм автобуса та інформація про його роботу в обчислювальному центрі — це «якась маячня». Майор Іван Попов, за його словами, «тільки вчиться програмувати» на «Пітоні», проте «ні про який обчислювальний центр не знає і запитувати його про керовані ракети безглуздо».

При цьому один із інженерів на умовах анонімності поділився з журналістами фотографіями полковника Ігоря Багнюка та співробітників маршрутно-обчислювального блоку ГВЦ на тлі будівлі Міноборони. Автори Bellingcat встановили, що цей знімок було зроблено у внутрішньому дворі на Знам'янці, 19.