Курили та Чечня не належать Росії
Президент Володимир Зеленський підписав указ про визнання Курильських островів територією Японії, яка тимчасово окупована Росією.
- Сьогодні ухвалено важливе рішення – справедливе, юридично бездоганне, історичне. Україна підтвердила свою повагу до суверенітету та територіальної цілісності Японії, включаючи її північні території, які поки що знаходяться під російською окупацією. Є відповідна заява Верховної Ради. І ми закликаємо всіх у світі ухвалити аналогічні рішення, - заявив український президент.
За словами Володимира Зеленського, Росія не має жодного права на ці території, і "всі у світі це добре знають", тому "треба нарешті діяти" та "звільняти від російської окупації всі землі, які окупанти намагаються залишити за собою".
Крім цього, Верховна Рада визнала територію Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованою Росією та засудила вчинення геноциду чеченського народу росіянами. За проєкт відповідної ухвали проголосували 287 депутатів.
- Верховна Рада заявляє про визнання Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованої РФ внаслідок збройної агресії, вчиненої з порушенням статуту ООН, засуджує міжнародні злочини, вчинені РФ під час Першої та Другої чеченських воєн проти Чеченської Республіки Ічкерія, – йдеться у документі.
У пояснювальній записці до постанови стверджується, що після розпаду СРСР чеченський народ «безкомпромісно і одноголосно» обрав незалежність, після чого Росія нібито зробила «насильницьке захоплення територій», дотримуючись своїх «імперіалістичних амбіцій».
Також парламент України закликав країни-члени ООН та міжнародні організації забезпечити незалежне та неупереджене розслідування міжнародних злочинів, скоєних на території «тимчасово окупованої Чеченської Республіки Ічкерія», та притягнути винних осіб до відповідальності, а також «ухвалити рішення про визнання Чечні тимчасово окупованою РФ та засудити геноцид чеченського народу».
Навіщо це потрібно
Виникає питання щодо практичного застосування подібних рішень: що вони дають і на що впливають?
– Це історичний момент, історичний день. Це початок торжества справедливості. Сьогодні Україна, будучи флагманом вільного світу, визнала право народів на самовизначення та державність, підтвердивши окупацію Чечні внаслідок російської агресії. Це виключно важливий крок для майбутнього всього чеченського народу, показовий і для інших, які сьогодні перебувають у колоніальній залежності від Росії, – так відреагував на рішення українського парламенту прем'єр-міністр Ічкерії за кордоном Ахмед Закаєв.
На його думку, ці процеси можуть призвести до докорінних змін у самій Росії.
– Ми можемо стати свідками того, що остання імперія, імперія зла, перестане існувати як державне утворення, – вважає прем'єр-міністр Ічкерії.
Закаєв підкреслив, що прецедент ухвалення Радою постанови "викликає впевненість, що це буде плідна робота, яку підтримають й інші країни, особливо на пострадянському просторі".
А керівник чеченського громадського руху "Толам" Джамбулат Сулейманов особливо звертає на рівень ухвалення рішення щодо Чечні.
- Ми бачимо визнання не з боку уряду у вигнанні, як це було у випадку Грузії, і не з боку талібів. Окупацію Ічкерії визнала суверенна незалежна демократична держава - член ООН, - заявив Сулейманов в інтерв'ю ресурсу «Кавказ. Реалії».
Він вважає, що рішення про визнання Україною незалежної Чечні – це моральний стимул для відновлення боротьби чеченців за незалежність і створення власної держави.
Думка експерта
Тарас Загородній, політичний оглядач-міжнародник:
- Японія – член «Великої сімки» та наш давній союзник. Вона повністю підтримує усі санкції проти Росії. Тому немає нічого дивного, що Київ став на її бік у територіальній суперечці з Росією. У відповідь на це ми можемо розраховувати на збільшення фінансової та військової допомоги нашій країні.
Що стосується рішення щодо Чечні – це може стати стимулом для відновлення визвольного руху в цій країні. За кордоном живуть 300 тисяч чеченців, лише в Україні воюють два чеченські батальйони. І Чечня - найперспективніший регіон з погляду розхитування Росії.
Такі рішення свідчать, що Україна стає повноцінним гравцем на пострадянському просторі. Наступним кроком могло б стати визнання Світлани Тихановської легітимним президентом Білорусі, а полк їм. Костуся Калиновського, який наразі воює за Україну, - частинами Міноборони Білорусі.
З історії питання
Суперечка про приналежність південних Курильських островів між Росією та Японією не врегульована від часу закінчення Другої світової війни. Після війни всі Курильські острови були "включені" до складу СРСР, проте Японія заперечує приналежність островів Ітуруп, Кунашир, Шикотан та групи островів Хабомаї, вважаючи їх окупованою частиною країни.
Чеченська Республіка Ічкерія – самопроголошене у 1991 році державне утворення, яке існувало після розпаду СРСР на території Чечено-Інгуської АРСР. Ліквідована російською владою у 2000 році після силового включення її до складу РФ як "Чеченської Республіки". Проголошення суверенітету ЧРІ стало приводом для двох воєн. Росія прирівнює лідерів ЧРІ до терористів.