Топ-10 рекордних хабарів в Україні

Найбільший хабар майже вдвічі перевищує пропозицію Микитася меру Дніпра Філатову.

facebook.com/nabu.gov.ua​

18 жовтня увінчалося не лише днем атаки іранських «Шахедів» на критично важливий інфраструктурний об'єкт столиці, а й гучним затриманням. За заявою мера Дніпра Бориса Філатова затримано народного депутата VIII скликання Верховної Ради Максима Микитася. За словами Філатова, бізнесмен пропонував йому хабар у 22 мільйони євро за укладання з підконтрольними екснардепу компаніями контракту з будівництва метро у Дніпрі поза конкурсом.

У ЗМІ цей хабар ознаменували рекордним. Хоча насправді найбільший хабар, про який публічно стало відомо, перевищує «пропозицію Микитася» майже вдвічі.

«КП в Україні» згадала, коли кому і за що пропонувалися нечувані за розміром хабарі.

42 млн доларів за землю для котеджного селища (2008 рік)

За здирництво та спробу отримання хабара у розмірі 42 мільйони доларів (!) було затримано голову Броварської райдержадміністрації (РДА) Миколу Діденка, в. о. начальника управління земельних ресурсів РДА, його заступники та двоє помічників. За словами тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, ці особи затримані під час отримання від іноземного інвестора «першого траншу» хабара в сумі 11 мільйонів гривень за виділення землі площею 36 га та 40 га під будівництво котеджного селища.

11,5 млн доларів за оренду приміщення (2011 рік)

У здирництві хабара такого розміру підозрювався директор Інституту педагогіки, професор, колишній віцепрезидент Національної академії педагогічних наук Василь Мадзігон. Таку таксу він озвучив представникам компанії «Армада-кво» за оренду приміщення площею понад 2 тисячі квадратних метрів по вул. Богдана Хмельницького, яке належить АПН протягом 49 років.

6,8 млн доларів за землю для розважального комплексу (2008 рік)

Мер селища Партеніт Микола Конєв та місцевий депутат Олег Бородай пообіцяли бізнесмену знайти ділянку під будівництво розважального комплексу. За свої послуги чиновники вимагали 6 млн 800 тис. доларів хабара. З них 5,2 млн планували покласти у власні кишені, а 1,6 млн – перерахувати на рахунок селищної ради.

6 мільйонів доларів за депутатський мандат (2012 рік)

Колишній народний депутат Ігор Скосар в ефірі одного з політшоу зізнався, що купив собі депутатський мандат у 2012 році за 6 мільйонів доларів. Гроші давав Арсенію Яценюку та Миколі Мартиненку за місце у виборчому списку. Політика перевірили на поліграфі, що підтвердив правдивість слів Скосара.

6 мільйонів за закриття кримінальної справи (2020 рік)

У квітні один з найбільших хабарів передали на підтримку ЗСУ. Йдеться про 6 мільйонів доларів – сума, яку пропонували українським силовикам за закриття кримінальної справи за звинуваченням ексміністра екології Миколи Злочевського.

5 мільйонів доларів за банківські махінації (2017 рік)

У 2017 році співробітники Генпрокуратури спільно з СБУ затримали співробітницю Фонду гарантування вкладів фізосіб під час отримання хабара у розмірі 5 мільйонів доларів. За словами генпрокурора Юрія Луценка, таку високу плату чиновниця вимагала за невтручання ліквідаторів та інших осіб фонду у порядок погашення банківськими установами зобов'язань перед кредиторами та реалізацію високоліквідних активів за заниженими цінами.

5 мільйонів за призначення голови ОПЗ (2020)

Голові Фонду держмайна Дмитру Сенніченку пропонували 5 мільйонів доларів за призначення голови Одеського припортового заводу. У справі затримано трьох. Про спробу підкупу правоохоронним органам повідомив сам Сенніченко.

1,1 млн доларів за надання землі в оренду (2009 рік)

Голова Малореченської сільської ради Криму Ігор Костромцов та місцеві депутати вимагали 1,1 млн доларів хабара за сприяння в оформленні землі в оренду. Їх затримали в одній із нотаріальних контор під час отримання першого траншу – 750 тисяч доларів.

700 тисяч доларів за порятунок компанії від банкрутства (2013 рік)

Арбітражний керуючий із Києва вимагав 700 тисяч доларів за завершення процедури санації підприємства та приховування порушень закону. Ім'я хабарника не повідомлялося.

500 тисяч доларів за розбирання залізничної колії (2022 рік)

СБУ повідомила, що затримали підприємця з Дніпропетровської області, який за 500 тисяч доларів пропонував співробітнику спецслужби «заплющити очі» на незаконний демонтаж залізничних колій на Луганщині.