Ізраїльський експерт Віктор Верцнер про дрони: Треба знищувати центри управління та запуску

Як здобути перемогу у війні з іранськими «Шахедами», розповідає фахівець із країни, яка вже багато років успішно їх збиває.  

facebook.com/victor.vertsner​

Україна попросить у Ізраїлю системи протиповітряної оборони та запропонує розпочати співпрацю щодо отримання відповідних технологій, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Справді, кому, як не Ізраїлю, найкраще знати, що таке неадекватний сусід за кілька кілометрів від кордону, як виглядають атаки дронів і ракет і як ефективно протидіяти спробам того самого сусіда вбити якнайбільше людей.

Ми поговорили із ізраїльським військовим експертом Віктором Верцнером про те, чи вступила Україна у «війну дронів», яку неодноразово передбачали і письменники-фантасти, і військові аналітики, чи головна небезпека для України таїться в іншому.

Ізраїль уже багато років попереджав світ про цю загрозу

- Із першими моделями іранських дронів Ізраїль зіткнувся років дев'ять тому. Останній раз «зустріч» була, коли три дрони летіли у бік однієї із ізраїльських газодобувних платформ у морі, – розповідає Віктор Верцнер. – Всі ці роки ізраїльська влада говорила світові про цю проблему, попереджала, але ніхто не хотів її чути. У тому числі й Україна, яка до останнього часу мала теплі відносини з Іраном – згадати хоча б виробництво за ліцензією літаків «Ан» на території Ірану…

Зараз світ пожинає плоди своєї надмірної толерантності, шукаючи способи протидії «дроновій загрозі» зі Сходу. Ізраїль, за словами експерта, постійно вдосконалює систему свого захисту виходячи з двох стратегій боротьби, у тому числі і з дронами: атакуючої (знищення центрів запуску та управління апаратами) і оборонної (знищення власне літаючих апаратів).

- Ізраїль знищує такі безпілотники з бойових літаків – дрони просто збивають, і все. Також на знищення ворожих апаратів працює протиракетна система «Залізний купол». Втім, "Залізний купол" задіюється проти будь-якого об'єкта на невеликих висотах, - пояснює експерт.

Щоб розуміти, як підготувався Ізраїль до захисту своєї території (і усвідомити, що Україні доведеться дуже довго працювати над створенням подібної системи захисту), розповімо про те, як влаштовано систему ППО Ізраїлю.

Отже, широко відомий «Залізний купол» - це лише один із елементів чотирирівневої системи захисту неба. Розробляється п'ятий рівень, який буде поставлено на озброєння наступного року.

- Найвищий рівень називається "Стріла-3" ("Хец-3"). Його завдання - збивати такі цілі, як, наприклад, міжконтинентальні балістичні ракети, на орбіті Землі. Якщо ціль не збита на цьому рівні, то в справу вступає наступний – «Хец-2», який вражає цілі у верхніх шарах атмосфери. На середніх висотах працює система «Праща Давида», а на низьких – саме цей «Залізний купол», - розповів Віктор Верцнер. – Незабаром на бойове чергування вийде лазерна система «Залізний промінь», яка була успішно тестована. Вона працює на тих же висотах, що і «Залізний купол», з тією лише різницею, що постріл «Залізного куполу» коштує 50-60 тис. доларів, а постріл «Залізного променя» - 1,5 долара.

Проблема не тільки у дронах

Поки що про такий захист небозводу Україні залишається лише мріяти, продовжуючи при цьому розробляти власні системи оборони. Так, на це підуть роки, але це треба робити. І справа навіть не в смертоносних « мопедах-суїцидниках », іранських чи будь-яких інших. Це значно глобальніша проблема.

- Поки вирішується питання протидії масованим атакам дронів, варто подумати про протиракетний захист. Іран постачає Росії ракети, і, на жаль, скоро ми побачимо їх в українському небі. Так, іранський ракетний арсенал досить великий, як і власне виробництво ракет, що базується на російських, китайських та північнокорейських технологіях, доопрацьованих самими іранцями, - попереджає військовий експерт. – У них багато різних ракет, але особливу увагу я б приділив ракетам дальності 500-700 км, які покривають територію України. До цього варто готуватися, і я сподіваюся, що західні партнери про це знають краще за нас.

Ізраїльський експерт нагадав, що його країна регулярно має справу з ракетними обстрілами супротивником. Коли починається черговий виток ескалації конфлікту із сектором Газа, то ракети можуть долетіти і до Тель-Авіва. За приблизними підрахунками, у ліванської організації шиїтів «Хізболла», визнаної терористичною, на озброєнні знаходяться 100 000 ракет (у тому числі і іранського виробництва), і 10-20% з них - балістичні.

– Україні треба бути готовою до масових обстрілів з боку РФ. І іншого виходу, крім використання атакуючої тактики (нагадаємо, що вона полягає у знищенні центрів запуску та управління), немає. Якщо випускатиметься по кілька тисяч ракет на день, то жодна система ПРО чи ППО не витримає перевантажень, - зазначає Верцнер.

Не паліть із рушниці

Наразі наша країна планує запросити в Ізраїлю систему ППО, як ми вже говорили. Знаючи позицію Ізраїлю (офіційно країна не постачає озброєння воюючим сторонам), можна припустити, що антидроновий захист можуть поставити нам США, які мають на озброєнні дві батареї ізраїльського «Залізного куполу».

- Ще у боротьбі з дронами допомагають засоби РЕБ (радіоелектронної боротьби), які нейтралізують безпілотники. А от стріляти із особистої зброї по дронах у межах міста я не раджу. Тому що все, що летить нагору, потім падає вниз і не так далеко. Це дуже небезпечно та малоефективно, - наголошує Верцнер.

Ізраїль та США – це одні з небагатьох держав, які мають досвід боротьби з іранськими безпілотниками. Поки що Ізраїль обмежується передачею розвідданих про дрони, які Росія використовує для обстрілів українських міст. Одна із приватних ізраїльських компаній передає Україні супутникові знімки позицій російських військ. Ізраїльська влада відправляє в Україну захисне спорядження для солдатів, медичну допомогу та продуктові пайки.

Поставляти зброю держава поки що утримується, побоюючись реакції Росії, бо росіяни давно вже засіли в Сирії, звідки до Ізраїлю рукою подати. Проте, схоже, що думка РФ вже перестає хвилювати Ізраїль, який в особі міністра у справах діаспори Нахман Шая заявив, що настав час допомагати Україні не лише шоломами та бронежилетами.