Постачання іранської зброї Росії для війни з Україною викликало настільки великий резонанс у світі, що Сполучені Штати, Великобританія та Франція порушили це питання на закритому засіданні Ради Безпеки ООН.
Іран «обходять» з флангів
Як повідомляє агентство Reuters, ці три країни вважають, що такі постачання зброї порушують резолюцію ООН 2231, пов'язану з іранською ядерною угодою і яка забороняє передачу Іраном певних військових технологій іншим країнам.
Окремо Україна запросила експертів ООН провести інспекцію збитих безпілотників іранського походження, які, за її словами, використовуються Росією для атак на українські цілі, порушуючи Резолюцію Ради безпеки ООН 2231.
Але, незважаючи на такий високий рівень розгляду цього питання, Києву не варто сподіватися на ухвалення якихось рішень, які б змогли перешкодити постачанню іранських безпілотників і ракет Росії. З тієї простої причини, що до Ради безпеки ООН входять п'ять постійних членів, які мають право вето на ухвалення будь-якого рішення. Це США, Британія, Франція, Китай та Росія. І Росія та Китай обов'язково заблокують будь-яке рішення, яке забороняє постачання зброї Тегераном Москві.
Політолог Володимир Фесенко також прогнозує, що жодних рішень на цій Раді безпеки не буде прийнято через право вето двох країн. Але тут, на його думку, важливим є те, що засідання буде закритим, не для публіки та пропаганди. І на ньому буде відверта розмова із взаємними претензіями та конкретними фактами та попередженнями на адресу Ірану.
- Це сигнал для Ірану, що питання постачання його зброї Росії перебуває на високому контролі. І якщо Тегеран хоче скасувати західні санкції, то він має не лише дати контролювати свою ядерну програму, але й припинити постачати зброю до зон конфліктів, у цьому випадку - до України. Якщо Іран хоче домовитися із Заходом, то він має погодитися на це, – пояснює експерт.
«Зброя» проти зброї – санкції
Єдине, на що може розраховувати Україна, то це на додаткові санкції проти Ірану. І Європейський Союз планує за кілька днів накласти санкції на іранські фізичні та юридичні особи через продаж зброї Росії, яка використовується у війні проти України.
За даними американського видання Politico, Брюссель вже підготував новий список санкцій проти Тегерана. У Європі вважають це "сильним сигналом" Ірану, адже такі індивідуальні санкції швидше запровадити, ніж економічні. Бо вони вимагатимуть нової правової бази і можуть мати невеликий додатковий ефект з огляду на те, що Іран уже перебуває під жорсткими економічними санкціями з боку США.
Нові заходи будуть доповненням до вже узгоджених санкцій проти "поліції моралі" Ірану за жорстоке переслідування та вбивства жінок і чоловіків, які все ще протестують проти режиму аятол.
…А «Васька слухає та їсть»
Як повідомляє американське видання The New York Times з посиланням на інформовані джерела у розвідці, Іран відправив інструкторів до окупованого Криму, щоб навчити росіян користуватися «Шахідами» та іншими БПЛА.
Інструктори належать до Корпусу вартових Ісламської революції, підрозділу іранської армії, визнаного США терористичною організацією. А розміщення іранських тренерів збігається з активізацією використання Росією безпілотників в Україні і свідчить про глибшу участь Ірану у війні.
- Відправлення безпілотників та інструкторів до України глибоко втягло Іран у війну на боці Росії і безпосередньо залучило Тегеран до операцій, в результаті яких було вбито та поранено мирних жителів, - сказав Мік Малрой, колишній високопосадовець Пентагону і колишній співробітник ЦРУ.
До того ж агентство Reuters з посиланням на високопосадовців і дипломатів повідомило, що Іран вже готовий надати Росії ракети "земля - земля" на додаток до великої кількості безпілотників.
За даними агентства, угода була досягнута 6 жовтня, коли перший віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер, два високопосадовці впливової Революційної гвардії Ірану та представник Вищої ради національної безпеки відвідали Москву для переговорів з Росією про постачання зброї.
Джерела Reuters в Ірані стверджують, що представники Росії запросили додаткові безпілотники та іранські балістичні ракети з підвищеною точністю, зокрема ракети сімейства Fateh і Zolfaghar. За їхніми даними, постачання відбудеться максимум за 10 днів.
«Вони будуть падати»
А тим часом у самій Україні розгортається схема боротьби з дронами-камікадзе. Як заявив радник Офісу президента Олексій Арестович, "повна схема боротьби з безпілотниками" включає прожектори, зенітну артилерію, пости нагляду, зв'язок оповіщення.
Крім цього, Арестович розповів, що Україна незабаром отримає від західних союзників антидронні станції, які створюють перешкоди та заважають керувати БПЛА.
- Вони будуть падати не долітаючи до цілі. У лісах та полях, - сказав радник ОП.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що Північноатлантичний альянс передасть Україні засоби для боротьби з безпілотниками, які допоможуть захистити населення та інфраструктуру нашої країни від російських та іранських дронів.
- Як складову цього пакету, НАТО також оперативно надасть Україні протидронні засоби з сотнями пристроїв для глушіння безпілотників, які можуть допомогти звести нанівець ефективність російських та іранських дронів і захистити українське населення й інфраструктуру, - наголосив Генсек.
Олексій Арестович також розповів, що РФ отримала першу партію дронів-камікадзе від Ірану, яка складалася із 300 безпілотників. Він додав, що друга партія буде набагато більшою. Зокрема, за словами президента України Володимира Зеленського, Росія замовила в Ірану ще 2400 дронів-камікадзе. Російські окупанти при використанні по 100 таких боєприпасів, що барражують, на добу можуть активно атакувати Україну протягом місяця.
До речі
Дрони збираються ловити сітками
Американська компанія Fortem Technologies, що спеціалізується на захисті повітряного простору, модернізувала систему DroneHunter F700 для ураження великих безпілотних літальних апаратів, таких як Shahed-136.
DroneHunter F700 – це квадрокоптер, оснащений двома сітками DrogueNet для лову ворожих безпілотників. Захоплені дрони система доставляє до оператора або скидає на парашуті, якщо вони виявляються надто важкими. Після повернення на базу DroneHunter F700 можна перезарядити, поставивши нові сітки, і знову відправити у патруль - увесь процес займає близько трьох хвилин.
У компанії Fortem заявили, що ефективність її технології для захисту від БПЛА досягла понад 85% ефективності під час випробувань із дронами різних розмірів. Тепер DroneHunter F700 може впоратися з безпілотниками американської класифікації вагою до півтонни та з робочою висотою до 5,5 км - до неї належать іранський Shahed-136 і російський "Орлан-10".
DroneHunter F700 можуть зацікавити і українських військових. Адже ця технологія допоможе ЗСУ впоратися з дронами-камікадзе Shahed-136, за допомогою яких Росія активно завдає ударів по Україні.
- Захисники України і союзники цілком можуть прислухатися до цього повідомлення і використовувати інструмент Fortem проти безпілотників для боротьби з атаками безпілотників Росії, що продовжуються, - заявили у компанії-розробнику.