Три американські економісти отримали Нобелівську премію за дослідження банків

Їхній аналіз показав, як чутки про швидкий крах банків можуть стати пророцтвом, що самовиконується.

twitter.com/NobelPrize

Шведська королівська академія наук присудила Нобелівську премію трьом американським економістам. Бена Бернанке, Дугласа Даймонда та Філіпа Дібвіга відзначили «за дослідження банків та фінансових криз».

- Цьогорічні лауреати економічних наук Бен Бернанке, Дуглас Даймонд і Філіп Дібвіг значно покращили наше розуміння ролі банків в економіці, особливо під час фінансових криз, а також способів регулювання фінансових ринків. Важливий висновок їхнього дослідження полягає в тому, чому життєво важливо уникати краху банків, - йдеться у пресрелізі.

Основи сучасних банківських досліджень американські економісти заклали на початку 1980-х. Зокрема, їхній аналіз показав, як чутки про швидкий крах банків можуть стати пророцтвом, що самовиконується, - відбувається масове вилучення грошей з банку і банк руйнується. Цій небезпечній динаміці можна запобігти, якщо уряд забезпечить страхування депозитів і виступить кредитором останньої інстанції для банків.

Бен Бернанке проаналізував Велику депресію 1930-х років, найгіршу економічну кризу в сучасній історії. Серед іншого він показав, як набіги на банки виявилися вирішальним фактором у тому, що криза стала такою глибокою та затяжною.

- Це розуміння ілюструє важливість добре функціонуючого банківського регулювання, а також лягло в основу найважливіших елементів економічної політики під час фінансової кризи 2008–2009-х років. На той час Бернанке був головою центрального банку США, Федеральної резервної системи і зміг застосувати знання, отримані в результаті досліджень, у політиці, - зазначив голова комітету з присудження премії в галузі економічних наук Торе Еллінгсен.

Дуглас Даймонд і Філіп Дібвіг розробили теоретичні моделі, які пояснюють, чому існують банки, як їхня роль у суспільстві робить їх вразливими для чуток про їхній крах, що насувається, і як суспільство може зменшити цю вразливість. Даймонд та Дібвіг представили вирішення проблеми вразливості банків у вигляді державного страхування вкладів. Коли вкладники знають, що держава гарантувала їхні гроші, їм більше не потрібно поспішати до банку, як тільки-но починаються чутки про крах.

Лауреатами Нобелівської премії з економіки-2021 були троє дослідників «за емпіричний внесок в економіку праці» та «методологічний внесок в аналіз причинно-наслідкових зв'язків».