Щойно кордони України закрилися на виїзд чоловікам віком від 18 до 60 років, стало зрозуміло: треба лише трохи почекати, і обхідні шляхи буде знайдено. Вже у квітні інтернет замайорів пропозиціями «легально» виїхати з країни – хоча б для того, щоб побачити родину. Власне, таких способів було небагато, але всі вони обіцяли стовідсотковий результат.
Поки юристи намагаються дати правову оцінку цьому явищу (схоже, ми маємо справу з корупцією міжнародного масштабу, і довести «липовість» запрошень на навчання чи лжеволонтерство не завжди можливо), українці їдуть за кордон, полегшивши кишені щонайменше на 400 доларів за право без перешкод перетнути кордон.
«Правила перетину державного кордону України» наразі доповнюються новими категоріями осіб, які мають право на виїзд. З 30 вересня, наприклад, сюди додані спортсмени, арбітри та судді, які супроводжують інвалідів тощо. Компаніям, які займаються нелегальною відправкою за кордон, легше стало працювати – підробка або купівля медичних довідок в Україні, на жаль, це відпрацьована багаторічна практика. Та й взагалі, за підробку документів у Кримінальному кодексі призначають не дуже страшний штраф – до 17 тис. грн.
Скільки таких нелегалів вибралися за кордон після 24 лютого – невідомо, але рахунок йде на тисячі. Точні дані у відомствах вирішили не публікувати, щоб не деморалізувати суспільство.
Першокурсник із бородою
Найпростіший спосіб – виїзд за кордон на навчання. Посередники після авансу оформлюють документи на навчання у вузах у Польщі, країнах Балтії чи Румунії. Українці отримують офіційне запрошення іноземців на навчання, при цьому всі ці формуляри зареєстровані у всіх офіційних базах даних приймаючої сторони. У результаті, через кордон їде бородатий чи сивий першокурсник. Прикордонники, може, і здивуються, але всі документи оформлені правильно, вони легальні, і чинити перешкод для виїзду немає підстав. "Студент" виїжджає з України та розчиняється на просторах Європи – ходити до вишу йому зовсім необов'язково.
У телеграм-каналах посередники навіть озвучують вартість послуги: аванс $1400 та $1000 – після перетину кордону.
"Дуже хворий"
Можна їхати «на лікування» – це і дешевше, і зрозуміліше, якщо людині, наприклад, понад 50 років. За $1700 посередники готують висновок лікаря та додають його до бази Helsi разом із серйозним діагнозом.
Потім пишуть лист-рекомендацію про необхідність пройти лікування за кордоном, запрошення від приватної клініки, наприклад, з тієї ж Польщі та навіть малюють висновок МОЗ України про неможливість проведення курсу лікування в Україні.
На вершині цієї піраміди – довідка з військкомату про тимчасову непридатність та дозвіл на виїзд за кордон для лікування.
Ціна нижче, ніж на інші способи виїхати, що наводить на думки про те, що і процедура появи уявного хворого не така складна. Втім, про легкість поводження з лікарняними документами ми вже згадали.
Багатодітний тато
Близько 2000 доларів просять за підготовку виїзду потенційного багатодітного татуся. Якщо в Україні чоловік має дитину, а краще дві, то за кордоном у неї раптом може з'явитися і третя. Точніше, документи про це.
«Зробимо пакет документів із мокрими печатками на новонароджену дитину за кордоном. Свідоцтво про народження іноземне, тому у реєстрах справжність його перевірити не можна», - переконують автори сумнівної схеми.
Проста, на перший погляд, афера може обернутися дуже великими проблемами в майбутньому. Та ще й невідомо, як поставиться законна дружина та діти до такого способу появи тата поруч. Провести час із сім'єю та опинитися довічно у міжнародному розшуку за фальшиві документи – та ще перспектива. А європейські держави вже почали пильніше стежити за українськими чоловіками на своїй території, тож проблеми будуть майже стовідсотково.
"Білий квиток"
Тут все просто: чоловік отримує «білий квиток», як називають військовий квиток, у якому стоїть відмітка, що чоловік не придатний до військової служби за станом здоров'я чи з інших причин не служив у армії. Хто і як ставить йому заповітний штамп – посередники не кажуть, але свої щонайменше $1500 візьмуть. Щодо проблем у майбутньому можна не сумніватися: будуть, і ще й які – з ЗСУ, як ви розумієте, жарти погані.
Волонтер
Найчисленніша категорія «виїзних», відповідно - найбюджетніша. Під виглядом волонтерської групи («з усіма документами та дозволами!» – стверджує посередник) можна вибратися за кордон на термін від 30 до 360 днів. Поїздка на місяць коштуватиме $400, на рік - $1500. Хто хоче вже їхати назад - отримає знижку, а за відео - кешбек на карту. Щоправда, у всіх відеовідгуках на тему «Як я надув прикордонників і вискочив з України» закриті обличчя та змінений голос, який дякує добрим людям.
Одна з «волонтерських груп» пропонує виїзд за кордон за документами благодійного фонду, але з умовою: повернутися за місяць та привезти гуманітарну допомогу для армії. Звідки і куди скажуть. Ось така компенсація за шахрайство.
Прості псевдоволонтери віддадуть $1000 до кордону та $1000 після.
Через паркан або полями
Зустрілася і така пропозиція, причому з позначкою «неофіційно» (начебто інші – офіційні): «Якщо ви не підходите за жодними критеріями і не хочете світитися перед «червоними» (червоні берети – військова поліція країни), то вивеземо полями», - інтригує один із посередницьких телеграм-каналів. Ми написали автору повідомлення, запитали суму та приблизне місце розташування «полів», але на момент виходу матеріалу відповіді не надійшло. Втім, вивезення «полями» навряд чи гарантує щось гарне…
На майбутнє
Роблячи висновки з описаного, можна припустити: звісно, контори з вивезення чоловіків з України за кордон не зникнуть – на війні заробляють усі як можуть, але увага до них посилюватиметься з кожним днем. Або депутати доопрацюють закони, щоб чоловіки могли виїжджати до своїх родин легально, без порушення закону та з чітко прописаними умовами повернення в Україну. Адже в будь-якому разі незаконне вирішення проблеми практично в 100% випадків тягне за собою непередбачувані наслідки.