І знову липкий холодок по спині: «Столичні школи готуються на випадок ядерного удару…», «У київських школах будуть роздавати йодид калію»… Ця новина пробігла по Мережі як вогонь сухостоєм. Відправною точкою резонансу виявився телеграм-канал, який опублікував бланк батьківської згоди на прийом дитиною препарату у стінах навчального закладу, якщо станеться НП.
Автор посту зробив висновок, що йодид калію постачатимуть до київських шкіл вже цього тижня. "КП в Україні" вирішила перевірити чутки.
Не чули і не планується
– Ні, не знаю, вперше таке чую, – відреагувала на наше запитання відповідальний секретар Асоціації керівників шкіл України, директор столичної гімназії №107 Катерина Спітковська.
Нічого не чули про роздачу йодиду калію також директори інших шкіл, до яких вдалося додзвонитися. І не дивно, бо у Київській міській державній адміністрації, департаментах охорони здоров'я та освіти «КП в Україні» запевнили, що роздачею препаратів не займаються і поки що нічого подібного не планується.
Юрист громадської організації «Батьки SOS» Роман Бондаренко звертає увагу, що на бланку батьківської згоди, яка нібито розсилається по соцмережах, не вказано ані прізвище директора, ані номер школи.
- Якщо це не фейк, то може бути ініціативою якогось батьківського комітету, котрий зібрався закуповувати йодид калію. З батьківських комітетів нерідко виходять безглузді ініціативи. Цілком очевидно, що жоден йод у разі «радіоактивної аварії» (правильно говорити «радіаційної». – Авт.) не врятує, вчителі можуть припуститися помилок у дозуванні. Такі речі – це просто накручування паніки, - вважає Роман Бондаренко.
Може бути протипоказаний
Якщо така ініціатива була, то директор Інституту клінічної радіології, член-кореспондент НАНУ Анатолій Чумак теж не вважає її вдалою.
- Йодид калію треба приймати лише під час реальної загрози, а не тому, що десь щось сталося і хтось вирішив, що вже настав час. І це не таблетка «від радіації», як думає багато хто. Йодид калію захищає лише щитовидну залозу і буде ефективним, лише якщо є викид радіоактивного йоду, - каже професор. – Деяким дітям він може бути протипоказаний і завдасть більше шкоди, ніж користі.
Анатолій Чумак зазначає, що не виключений варіант, що в школі дітям дадуть пігулку, а батьки те саме зроблять удома:
- Йодид калію приймається лише один раз. Повторне застосування – у виняткових випадках, якщо ситуація дуже складна і не проведена евакуація. Людям після 40 років цей препарат взагалі не потрібно приймати, оскільки у такому віці змінюється обмін речовин, щитовидна залоза перестає накопичувати радіоактивний йод.
Традиційним виробником йодиду калію в Україні є ПрАТ «Монофарм», у минулому – Монастирищенський фармацевтичний завод, де випуск таблеток налагодили у 1987 році.
З 2021 року, коли МОЗ затвердило регламент йодної профілактики у разі радіаційної аварії, препарат у терміновому порядку розробила та почала випускати фармацевтична компанія «Дарниця». У травні 2022 року підприємство безкоштовно передало до МОЗ 5,25 мільйона доз препарату.
Лікар звертає увагу на дозування:
- У пігулці від «Дарниці» - 125 міліграм йодиду калію. Це доза для дітей віком від 12 і дорослих до 40 років. Молодшим дітям потрібна половина. У таблетці з Монастирища – 250 міліграм. Тобто навіть дорослим можна приймати лише половину таблетки. І це дуже важливий момент.
Допоможе морська сіль
Хто жив після аварії на Чорнобильській АЕС, напевно, пам'ятає, як злякані кияни капали йод у молоко, малювали сіточки на животі та рясно мазали п'яти йодом. Анатолій Чумак називає це «ліками від нервів», бо жодної користі подібні дії не приносять.
Проте лікар нагадує, що йодопрофілактика – це не тільки й тим більше не так про радіацію, як про здоров'я взагалі.
- Після аварії на ЧАЕС багато дітей тому і захворіли онко, що організм жадібно вбирав радіоактивний йод, страждаючи від нестачі цього мікроелемента. Для українців йододефіцит, на жаль, є реальністю. Особливо у Карпатському регіоні, де чиста, гарна вода, але вона не містить йоду. Тому потрібно вводити до раціону морепродукти, можливо, аптечні харчові добавки, що містять йод. Хоча останніми захоплюватися без консультації з лікарем я не раджу, – каже професор.
Найпростіша допомога йодом, яку ми можемо надати нашому організму, це йодована сіль.
ВАЖЛИВО!
Допустиме дозування
Від народження до 1 місяця. – близько 16 мг
Від 1 міс. до 3 років – близько 32 мг
Від 3 до 12 років – 62,5 мг
Від 12 до 40 років – 125 мг