Все про субсидії по-новому: куди звертатися та які документи підготувати

З початком опалювального сезону за призначенням субсидій можна буде звертатись до ПФУ.

facebook.com/MDCKyiv

Напередодні екстраординарного опалювального сезону українців, як ніколи, хвилює питання оформлення та переоформлення субсидій. Причому турбує воно усіх – як тих, хто залишився вдома, так і тих, хто залишив рідну квартиру. В умовах війни Міністерство соціальної політики пообіцяло спростити цю процедуру, а заступник міністра Віталій Музиченко розповів, як це працюватиме.

1. Куди і як сьогодні слід звертатися за призначенням субсидії?

У зв'язку з тим, що субсидії оформлялися за місцем проживання, а органи соціального захисту в деяких регіонах країни зараз фізично не можуть працювати, було ухвалено рішення змінити систему адміністрування. Зараз щодо оформлення житлової субсидії потрібно звертатися за місцем фактичного перебування, але перед цим потрібно стати на облік як ВПО. Тобто, якщо людина поїхала, скажімо, з Херсона до Івано-Франківська, звертатися за субсидією їй слід в Івано-Франківську.

Звернутися можна до ЦНАП (центр надання адміністративних послуг), до уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, до органів соціального захисту населення (станом на сьогодні), а з початком опалювального сезону – до сервісних центрів ПФУ ( зараз Пенсійний фонд України поетапно забирає функції адміністрування на себе).

Звернутися можна очно, поштою, через електронний кабінет або через "Дію".

2. Чому функції передаються саме ПФУ?

ПФУ має найповнішу електронну базу громадян.

Крім того, таке рішення дозволяє застосувати екстериторіальний принцип, який вже діє при призначенні та виплаті пенсій, – цим алгоритмом користується Пенсійний фонд.

Суть у тому, що людина, де б вона не знаходилася, використовуючи канали зв'язку (пошту, електронні кабінети, «Дію» тощо), звертається зі своїм питанням, і її звернення потрапляє не до Херсона чи Івано-Франківська, а надходить до умовної «черги» по всій Україні. І це звернення буде опрацьовано будь-яким фахівцем, який у цей момент буде вільний, незалежно від того, де він перебуває.

Такий підхід допоможе насамперед переселенцям, а також людям, які мешкають на тимчасово окупованих територіях або в регіонах, наближених до зони бойових дій.

3. Чи змінилися умови та критерії видачі субсидії?

Ні. Змінюється лише система адміністрування.

4. Чи буде призначатися субсидія автоматично?

Так. Усім домогосподарствам, які отримували субсидії минулого опалювального сезону (а це близько 2,5 млн сімей), субсидії перепризначаються автоматично. Тобто жодних додаткових заяв, декларацій та інших документів подавати не потрібно за умови, що не відбулося зміни у складі сім'ї.

Тут можливі два варіанти.

5. Які документи треба подавати "новачкам"?

Загалом для оформлення житлової субсидії треба подати лише два документи – заяву та декларацію про доходи.

Раніше Музиченко в одному зі своїх коментарів говорив про те, що з огляду на зростання безробіття в Мінсоцполітики розглядається варіант, при якому враховуватимуться доходи не за попередні 6 місяців (коли людина, швидше за все, працювала і отримувала дохід), а поточне матеріальне становище, якщо людина стоїть на обліку у центрі зайнятості та активно шукає роботу.

Крім того, якщо людина звертається за субсидією, яку хоче отримувати на новому місці проживання, їй знадобиться документ, який підтверджує, на підставі чого вона тут проживає – договір оренди чи довідка ВПО.

6. Чи є дедлайн подання документів?

Дедлайнів та будь-яких обмежень за часом немає.

Як уже говорилося вище, щодо домогосподарств, які раніше отримували субсидії, рішення ухвалюються автоматично.

Якщо ж люди хочуть оформити субсидію з нуля, вони можуть звернутися за її оформленням у будь-який момент. Щоправда, один нюанс все ж таки є. Справа в тому, якщо це зробити не пізніше двох місяців з початку опалювального сезону, то субсидія буде призначена з початку опалювального періоду. Якщо ж заява надійде більш як за два місяці, субсидія буде призначена з того місяця, в якому людина за нею звернулася.

7. Куди можна звернутися за консультацією щодо свого конкретного питання?

За консультацією можна звернутися до будь-якого ЦНАП (логічно, що зручніше до найближчого), до уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади.

Також можна вивчити інформаційні ресурси Мінсоцполітики, місцевих органів виконавчої влади.

Найближчим часом можна буде звертатися до ПФУ.