Допомога по-новому та варіанти з житлом: що чекає внутрішніх переселенців у жовтні

Судячи з обіцянок влади, отримати соцдопомогу для ВПО стане простіше.

Паламарчук Павел/УНИАН

За понад сім місяців війни своє житло залишили мільйони українців. Частина вже повернулася додому, але приблизно кожен четвертий із тих, хто виїхав, продовжує залишатися далеко від рідного дому.

Країна постійно працює над тим, щоб збільшити і вдосконалити допомогу переселенцям, які цього потребують, тому численні правила періодично змінюються. Сьогодні розповідаємо, яка нова інформація з'явилася для внутрішньо переміщених осіб.

Збір заявок на платформі "єДопомога" припинено

Перший етап прийому заявок на виплату грошової допомоги від міжнародних організацій завершено. Про це 27 вересня повідомили у Мінсоцполітики.

Українці вже подали понад 10 млн заявок, а ресурси міжнародних організацій обмежені. Але після підтвердження того, що міжнародні організації готові до подальшої фінансової підтримки, прийом заявок буде поновлено.

До речі, для заявників, які припустилися помилки в раніше поданих заявках, є можливість «переподати» заяву через платформу. Для цього потрібно вибрати опцію «Перевірити статус заявки», заповнити персональні дані, перевірити статус та за необхідності натиснути «Відкликати та подати нову заявку».

У Мінсоцполітики нагадали, що рішення щодо надання допомоги приймають міжнародні організації. У пріоритеті незахищені верстви населення: особи з інвалідністю, пенсіонери, батьки, які поодинці виховують дітей, багатодітні сім'ї, малозабезпечені сім'ї, зокрема із числа внутрішньо переміщених осіб.

Зі свого боку, Мінсоцполітики верифікує дані заявника, використовуючи наявні державні інформаційні реєстри та бази даних, що дозволяє отримувати перевірену інформацію про людину.

З 1 жовтня допомогу отримуватимуть по-новому

З 1 жовтня ВПО очікують низку змін, пов'язаних із запровадженням єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІСС). Ця система дозволить внутрішньо переміщеним особам швидше та простіше отримувати послуги, які надаватимуться за місцем фактичного перебування, а не реєстрації.

Введення ЄІСС нарешті централізувало призначення, нарахування та виплати ВПО. Тобто переселенці зможуть не лише швидше отримати допомогу, а й уникнути бюрократичної тяганини при вирішенні проблемних питань.

З 1 жовтня ВПО можуть звертатися до будь-якого органу соцзахисту. Адреса реєстрації людини, яка вимушена рятуватися від бойових дій, більше не має значення. Міністр реінтеграції Ірина Верещук пояснила: людина може переїхати з Харкова, отримати довідку ВПО у Львові, а потім переміститися до Тернополя і всі питання вирішувати у фактичному місці перебування.

З 1 жовтня у регіональному управлінні соцзахисту ВПО можуть:

Чоловіки повинні ставати на облік

Ця вимога не нова, але нагадати про неї буде не зайве. Усі чоловіки-переселенці повинні ставати на військовий облік, причому зробити це потрібно протягом 7 днів із моменту фактичної зміни місця проживання. Для цього слід не чекати на отримання повістки, а самостійно відвідати центр комплектування.

Перед цим за три дні до виїзду призовники, військовозобов'язані та резервісти мають зняти себе з обліку.

Якщо переселенець не придатний до військової служби, але йому вручили повістку, треба прийти до центру комплектування та показати відповідні документи.

Житло для переселенців

Житло для переселенців – це питання, яке самостійно вирішити багатьом просто не під силу. І заходи, які час від часу вживаються владою – це крапля у морі. Хоча, звісно, ​​для когось ця «крапля» виявиться справжнім порятунком.

Днями стало відомо, що Київ має намір викупити тисячу квартир, які здаватимуться в оренду переселенцям. Щоправда, є дві проблеми: тисячі квартир для вирішення питання явно замало, а сам процес розподілу житла ризикує виявитися непрозорим. Адже жодної конкретики щодо того, як реалізовуватиметься дана програма, поки що немає.

Незрозуміло, кому конкретно віддадуть перевагу і як визначать, кому квартира потрібніша за всіх (адже в столиці, за різними оцінками, близько 100 тис. переселенців), чи буде це житло з ремонтом і меблями (очевидно, якщо це квартири для переселенців, то це обов'язкова умова ), невідомо, як розраховуватиметься орендна плата і чи вона хоча б частково компенсуватиметься.

До речі, якби влада частково компенсувала вартість оренди квартир переселенцям, це могло б допомогти набагато ефективніше, ніж поки що не дуже зрозуміла програма. Тому що житло у Києві знайти не проблема – проблема його сплатити.

Словом, поки що складається враження, що місто хоче допомогти не переселенцям, а забудовникам, викупивши у них «застояні» квартири.

Нагадаємо, що з 1 жовтня в Україні стартувала програма «Доступна іпотека», в рамках якої низка категорій українців зможуть придбати житло під 3% річних.

Скористатися пільговими умовами купівлі житла зможуть, зокрема, і внутрішньо переміщені особи. Придбати нерухомість за програмою кредитування можна як на первинному, так і на вторинному ринку.