Загроза ядерної війни, якою постійно лякає світ божевільний лідер держави-агресора, існувала задовго до його народження. Досить згадати реальні загрози одразу після Хіросіми й Нагасакі, потім Карибської кризи, період Холодної війни - і от зараз… На піку цих загроз виникає зацікавленість у темі, тож з’являються книги, фільми, ігри. Зазвичай це або попередження людству, щоб не наробило лиха, або фантастичні історії про те, як вижити в постапокаліпсисі після ядерної війни.
Зворотний відлік 1945 року: атомна бомба та 116 днів, що змінили світ
Кріс Воллес , Міч Вайсс
Клуб Сімейного Дозвілля, 2022
Документальна оповідь про те, як було створено першу атомну бомбу. Детальне дослідження американських журналістів, як створювалась ця жахлива зброя, розповідь про людей, дотичних до трагедії у Хіросімі та Нагасакі, про їхні сумніви, моральні конфлікти та мотивацію. Багато вчених та політиків сумнівались – чи варто приміняти цю бомбу, ще не здогадуючись, які рокові наслідки це викличе. Серед імен – «батько» атомної бомби Роберт Оппенгеймер і його команда науковців, президент Гаррі Трумен, який і прийняв рішення про бомбардування Хіросіми та Нагасакі. Військовий льотчик Пол Тіббетс, який скинув першу бомбу на Хіросіму, і його колеги...
А паралельно з ними - історія дівчинки Хідеко Тамура з Хіросіми, вона вижила після атомного удару, і яким стало її життя після 6 серпня 1945 року.
Книгу структуровано дійсно як зворотній відлік – це історія тих місяців і днів, які передували першому атомному удару.
Зимова фортеця. Чому Гітлер не зміг першим створити атомну бомбу
Ніл Баскомб
Видавництво КМ-Букс, 2017
Нацистська Німеччина перебувала за крок до створення так званої «супербомби Гітлера» - атомної бомби. На найбільшому у світі заводі з виробництва важкої води «Норск Гідро» продовжується розробка смертельної зброї. В той же час норвезькі командос та британські спецслужби проводять операцію, що зриває плани фашистів.
Історичний роман, написаний за мотивами реальних подій, було визнано бестселером, за версією газети "Нью-Йорк Таймс".
Питання атомної війни і визвольна революція
Степан Бандера
Українська прес-група, 2013
Невеличка брошура – стаття Степана Бандери, його роздуми про те, як загрози ядерної війни співвідносяться з визвольним рухом, - написана у 1954-1956 роках. Тут йдеться не лише про величезні жертви, до яких призведе масове нарощування ядерної зброї, а й передбачення, як у майбутньому Захід буде ставитись до народів, яких було поневолено в СРСР. Та яку роль у цьому ставленні зіграло те, що Москва стала активно розробляти атомну зброю.
Степан Бандера – не лише провідник ОУН, а ще й філософ, то ж розмірковує про те, як новітня військова техніка змінює людину і робить її невільником. Аналізує боротьбу українців у роки Другої світової війни та передбачає Третю світову. До речі, у світлі сьогоднішніх подій роздуми автора про російського агресора виглядають дуже сучасно.
Чи мріють андроїди про електричних овець?
Філіп К. Дік
Komubook, 2016
…Остання світова війна не лише спустошила значну частину Землі, але й залишила по собі радіактивний пил, який може повністю винищити людство. Радіація вже призводить до генетичних мутацій, спричиняє тяжкі захворювання. Між іншим, вже вимерли майже всі тварини. Тож ООН закликає до масової еміграції у космічні колонії. Щоб заохотити людей покидати домівки, кожному видавали безкоштовного слугу-андроїда. Та багато з цих роботів бунтують і втікають на Землю – адже зовні їх ніяк не відрізнити від людини. Щоб знайти таких втікачів, є спеціальні «мисливці за головами».
Один з них, Рік Декард, мріє про те, що в нього буде власна тварина – але ця розкіш доступна далеко не кожному. Тож береться за завдання знайти і деактивувати шістьох надрозумних андроїдів. А за премію купити собі живу овечку. Та місія дуже скоро виходить з-під контролю, і мисливець вже сам перетворюється на здобич…
Книга відомого американського фантаста вийшла ще у 1968 році, а у 1982 році була екранізована Рідлі Скотом під назвою «Той, що біжить по лезу».
Мальвіль
Роберт Мерль
Фермер Емманюель Конт – один з небагатьох, хто вцілів після ядерної війни. Він та його товариші вижили лиш завдяки тому, що в час атомного удару влаштували гостину у міцному винному погребі середньовічного замку Мальвіль десь в глибині Франції.
Тепер людям доводиться вчитися виживати: облаштовувати замок, засівати поле, доглядати за худобою. До того ж на замок нападають то сусіди, то здичавіла банда. Ряди мешканців замку поповнюються декількома новими членами. Ситуація ускладнюється чварами між товаришами, якими намагається керувати (а точніше, маніпулювати) Емманюель, який згодом стає духовним лідером общини.
За таких умов людям, що вижили, не уникнути насильства: боротьба за жінок, яких залишилось менше, ніж чоловіків, знищення тих людей, що їм загрожують, неможливість справлятися з елементарними хворобами.
Глибоко психологічний та сповнений драматичних подій, майже пророчий роман «Мальвіль» відомого французького письменника був написаний 1972 року. Він неодноразово видавався в СРСР – багато видань російською (хоча цей роман нічому росіян не навчив) та українською.
В тему
«Піде легкий дощ» (1950, або в іншому перекладі «Дощі випадають») - оповідання американського фантаста Рея Бредбері із серії «Марсіанські хроніки», яке розповідає про наслідки ядерної війни. На Землі 2026 рік, люди всі загинули, а автоматичні механізми «розумного будинку» продовжують виконувати свої функції.
Nevermore (1993) – оповідання харківських фантастів Генрі Лайон Олди. Після ядерної війни на Землі залишились лише ворони, яким вже не вистачає їжі. В пошуках їстівного один з воронів натикається на пляшку з джином. І загадує бажання…