Автори дитячих бронежилетів: Ми перевіряли їх на своїх дітях. Сказали - зручно

Перша партія дитячого захисного екіпірування після відстрілу та сертифікації використовуватиметься поліцією під час евакуації дітей.

Львівський оборонний кластер

Уламок не проб'є, пістолет не прострелить

Таке екіпірування давно роблять у США навіть для немовлят – для малюків за океаном існують і броньовані перенески, але серійного виробництва у світі поки що немає. Підглянувши американський досвід, українські фахівці розпочали виконання нового для них та взагалі для України запиту – виготовлення дитячих бронежилетів.

Таке прохання надійшло від ювенальної поліції. Звичайно ж, бронежилети виготовляються не для того, щоб можна було з легким серцем випустити дитину грати у дворі під обстрілами - це екіпірування планують використовувати під час евакуації дітей.

- Коли ми передавали машини на фронт, один волонтер запитав, чи можемо зробити бронежилети для дітей. А невдовзі такий запит – розробити концепцію захисту дитини під час евакуації – надійшов від ювенальної поліції, – розповідає «КП в Україні» голова правління Львівського оборонного кластера Максим Плехов. – Перша партія вже готова – це 30 бронежилетів, які комерційне підприємство, що входить до складу кластера, виготовило власним коштом. Далі вони мають пройти відстріл та процедуру державної сертифікації – їх тестують за військовим стандартом, після чого ми їх передамо поліції.

Загалом є запит на 500 бронежилетів – на їхнє виготовлення вже збирає гроші благодійний фонд. Роблять броніки для дітей у трьох розмірах – від 4 до 14 років. До того ж кожен із них ще регулюється за обсягом – щоб одягнути можна було не лише на футболку, а й на зимову куртку.

Чим відрізняється дитячий бронік від дорослого? Це бронежилет першого, найлегшого, класу захисту, матеріал використовується той самий, що для дорослих легеньких або м'яких бронежилетів. Їх роблять із кевлару (параарамідне волокно) або високомолекулярного поліетилену. Для дитячих використовували високомолекулярний балістичний поліетилен – багато таких шарів здатні затримати кулю з пістолета та уламки, на що розрахований дитячий бронік для евакуації.

Розробляли для військ НАТО

Кулю з автомата такий бронежилет не зупинить - у неї набагато вища швидкість і твердіше ядро, але на це і не розраховували. Передбачається, що у такому захисті дитина сидітиме в евакуаційному транспорті, а не перебуватиме вісім годин на ногах.

- Завдання дитячого бронежилета: утримати первинні уламки – це уламки снарядів, і вторинні – скла, бетону, - пояснює Максим Плехов.

Найлегший такий бронежилет важить близько двох кілограмів – таку вагу витримують навіть 5-річні дітки.

– Ми перевіряли бронежилети на своїх дітях – діти співробітників півтори-дві години спокійно ходили, бігали в них, не скаржилися, зазначали, що зручно, – каже Максим Плехов. – Про 15-річних і казати не варто.

Тверді бронежилети, які здатні витримати чергу з автомата, роблять із броньованої сталі або кераміки, вони набагато важчі. Такими плитами зазвичай закривають зону площею 30 на 25 см на м'якому кевларовому бронежилеті для військових. Якщо повністю зробити сталевий або керамічний бронік – у ньому не те що не побігаєш, а й багато не походиш.

Одягають дитячий бронежилет так само, як рятувальний, або як просту жилетку, а не через голову, як військовий.

У розробці дитячого бронежилету разом із фахівцями Львівського оборонного кластера та Харківського заводу засобів індивідуального захисту брав участь болгарський спеціаліст із 20-річним досвідом розробки військового екіпірування для поліції та армії, у тому числі натовської, Калин Димитрів. Харківський завод протягом восьми років постачає бронежилети та тактичне спорядження українським військовим і правоохоронцям та підрозділам НАТО.

Повністю закінчити першу партію із півтисячі бронежилетів у Львові планують за місяць.

ТТХ