Про витоки на «Північному потоці» та «Північному потоці-2» стало відомо 26 вересня. «КП в Україні» разом із експертами обговорила найактуальніші питання, які виникли у зв'язку з цією безпрецедентною подією.
1. Що сталося?
26 вересня компанія-оператор Nord Stream повідомила, що пропускна спроможність в обох нитках газопроводу "Північний потік" впала до нуля через різке зниження тиску. Причиною цього стала дірка у трубі.
Пізніше з'явилася інформація про прориви магістралей газопроводів «Північний потік» та «Північний потік-2». Витоки сталися у трьох місцях: два на «Північному потоці» і один – на «Північному потоці-2».
Примітно, що, за даними The New York Times, жоден із газопроводів не працював під час різкого падіння тиску.
- Повинні бути великі дірки, інакше тиск не впав би так швидко. Іншого пояснення цьому немає, – прокоментувала інцидент представник німецької мережевої агенції Фіете Вульф.
Аналітики вважають, що з труб "Північного потоку" випливло до 500 мільйонів кубометрів технічного газу.
2. Які є версії того, що відбувається?
Що конкретно сталося з потоками, поки що залишається таємницею. Зараз експерти сходяться лише в тому, що це навмисне ушкодження, а основних версій того, що сталося на сьогодні, дві.
Згідно з першою, все це влаштували самі росіяни. Мовляв, їм вигідна аварія, оскільки інакше вони потрапили б на багатомільярдні штрафи за невиконання договірних зобов'язань. А так одним махом убили кількох зайців: і від санкцій викрутилися, і Європу продовжують шантажувати, та ще й екологічну катастрофу в Балтійському морі влаштували. Інформація про те, що тиск у трубах впав задовго до витоку, також підтверджує цю версію.
Згідно з другою, ця диверсія – справа рук британців чи американців як відповідь Путіну на погрози ядерною зброєю. На користь цієї версії говорить той факт, що пошкодження настільки серйозні (в першу чергу через те, що вони на великій глибині), що, найімовірніше, усунути їх Росія самостійно буде не в змозі. Якби це робили росіяни, то, кажуть фахівці, вони, швидше за все, обмежилися б якоюсь аварією простіше, щоб поломку в разі потреби можна було швидко усунути.
Цікаво, що колишній глава МЗС Польщі Радек Сікорський у своєму Twitter опублікував фото прориву на газопроводі та підписав: Thank you, USA.
3. Скільки часу забере ремонт?
Ремонт труб може тривати кілька років. Але деякі експерти схиляються до того, що їх не ремонтуватимуть.
- З політичних причин це недоцільні витрати, а за часом – невчасний захід через те, що Росія вже оголосила часткову мобілізацію і можливо продовження, - вважає аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. – Тому думаю, що відновленням СП та СП-2 ніхто не займатиметься – принаймні терміни відновлення роботи трубопроводів сьогодні оцінити неможливо. Є думка, що заповнення морською водою великих ділянок трубопроводів може вимагати їх заміни, а для чого це робити, якщо європейці відмовилися використовувати газопровід СП-2? Що стосується прокачування газу через «Північний потік», то воно фактично зупинилося через проблеми з газоперекачуючими турбінами.
4. Як реагують у Європі?
Сказати, що Європа шокована – це нічого не сказати. Офіційно це було виражено визнанням «глибокої стурбованості».
Зокрема, верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз глибоко стурбований пошкодженням трубопроводів «Північний потік» та «Північний потік-2», що призвело до витоків газу в міжнародних водах Балтійського моря, тому вживатиме заходів щодо підвищення енергобезпеки.
- Вся інформація, що є, свідчить про те, що ці витоки є результатом навмисних дій, - цитують дипломата ЗМІ. - Ми підтримуватимемо будь-яке розслідування, спрямоване на отримання повної ясності з приводу того, що сталося і чому, і вживатимемо подальших заходів для підвищення нашої стійкості в енергетичній безпеці.
Боррель підкреслив, що навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним і на нього буде рішуча відповідь.
5. Чи вистачить газу Україні та Європі?
Незважаючи на періодичні страшилки про те, що взимку ми у своїх квартирах просто вимерзнемо, експерти заспокоюють: газу нам вистачить. За словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, якщо рік тому нам на зиму потрібно було близько 18 млрд кубів газу, то тепер достатньо 14 млрд кубів, а на сьогодні вже є 13 млрд кубів. Отже, все йде за планом, хоча економити енергоресурси доведеться.
Щодо Європи, то, на перший погляд, начебто теж нічого непоправного не сталося. По-перше, витік на "Північному потоці-2" стався за день до урочистого запуску Балтійського газопроводу, яким газ з Норвегії надходитиме до Польщі. Таким чином, Варшава прагне повністю відмовитися від російської сировини. По-друге, країни ЄС вже майже місяць одна за одною рапортують про те, що їхні сховища заповнені на 90%. Щоправда, є нюанс.
- Сховища заповнені, але треба розуміти, що цих запасів вистачить на 2,5 -3 місяці, до того ж їх необхідно постійно поповнювати, - каже голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. – Впоратися без РФ поки що буде непросто. Норвегія закриває потреби ЄС на 40%, частину закривають Алжир та США (ЗПГ газ), але близько 20%, як і раніше, залишається за РФ.
6. Чому США знову у виграші?
Олександр Болтян каже, що у найбільшому програші на сьогоднішній день опинилася Росія, для Європи вже існує альтернатива, а ось у виграші знову США.
- Газопровід Baltic Pipe пов'язав родовища на норвезькому шельфі у Північному морі з Польщею через Данію, – пояснює експерт. - Польська державна нафтогазова компанія PGNiG та норвезька група Equinor підписали контракт на постачання 2,4 млрд кубометрів газу на рік із норвезького континентального шельфу терміном на 10 років. Це означає, що довгоочікуваний план США щодо територіального захоплення Європи як клієнта у питанні газових поставок здійснено. Адже Equinor - найбільша компанія в Норвегії - веде нафтовидобуток не тільки в Норвегії, а й у США. Видобуток нафти і газу відбувається на території США та в Мексиканській затоці обсягом 321 тис. барелів на добу, з них 128 тис. барелів нафти. За минулий 2021-й 14% виручки компанії припали на США.
7. Чи допоможе українська ГТС?
Олександр Охріменко вважає, що в Європи, крім усього іншого, залишається запасний варіант - українська ГТС, через яку можна прокачати достатню кількість газу до Європи.
- Думаю, що проблем немає, якщо не брати до уваги моральні та політичні наслідки, – каже Охріменко. – Адже раніше не було "Північних потоків", але була ГТС і газу всім вистачало. Хоча, звісно, для екології Балтійського моря витікання – це трагедія. Збитки будуть величезними.
Олег Попенко погоджується: справді, теоретично європейські країни й надалі можуть забезпечувати себе газом через Україну. Щоправда, каже експерт, швидше за все Росія на це не піде, тож економічні наслідки для Євросоюзу можуть бути дуже серйозними.
– Завдання Росії – знищити Україну як державу економічно, політично, фінансово, військовим шляхом, – пояснює Попенко. - Тому я очікую найближчим часом відключення транзиту російського газу через українську ГТС та мінімізацію постачання російського газу до ЄС. Це призведе до ще більшої дестабілізації газового ринку в Європі та зростання цін на газ.
Покрити за короткий та середній проміжок часу постачання трубопровідного газу з Росії ЗПГ складно, якщо не неможливо, продовжує експерт. Тому відчуватиметься дефіцит газу цього опалювального сезону і особливо - наступного. На думку Попенка, з урахуванням зупинки постачання газу через СП та СП2, а також більш ніж імовірною зупинкою постачання газу через Україну, ситуація в ЄС буде розжарена.