На парламентських виборах в Італії ультраправі політичні сили здобули переконливу перемогу. Популістська партія "Брати Італії" на чолі з Джорджією Мелоні отримала понад чверть голосів виборців. І разом з іншими ультраправими силами, такими як "Ліга" Маттео Сальвіні та "Вперед, Італія" Сільвіо Берлусконі, набирають понад 44% голосів у парламенті Італії. При цьому явка на цих виборах стала найнижчою за всю історію – близько 64%, що на 10% менше, ніж у 2018 році.
Тепер Джорджії Мелоні пророкують посаду прем'єр-міністра та коаліцію з "Лігою" і "Вперед, Італія". Очікується, що Мелоні очолить правий уряд в історії післявоєнної Італії. Крім цього, вона стане першою жінкою-головою уряду.
У своїй переможній промові Мелоні пообіцяла, що її уряд "об'єднає всіх італійців". А що означає для Європи та України перемога ультраправих в Італії, адже ця країна має третю після Німеччини та Франції економіку Євросоюзу?
Європа боїться фашизму та… рашизму
Вибори в Італії набули великого резонансу в Європі. Це викликано кількома чинниками. Як повідомляє ВВС, політики такого вкрай правого спрямування прийдуть до влади в Італії вперше з часів Беніто Муссоліні, який рівно сто років тому, у жовтні 1922-го, влаштував переворот, став диктатором і правив 20 років.
Партія Мелоні Fratelli d'Italia ("Брати Італії"), заснована у 2012 році, бере своє коріння з Італійського громадського руху (MSI), який у свою чергу виріс на залишках фашизму Муссоліні. Партія Мелоні навіть зберігає логотип повоєнних украй правих партій - триколірне полум'я, яке часто сприймається в Італії як вогонь, що горить на могилі Муссоліні.
Це фашистське коріння партії «Брати Італії» і викликає занепокоєння у сусідів Італії. Недарма однією з перших із перемогою Мелоні привітала лідер французької ультраправої партії «Національний рух» Марін Ле Пен.
- Італійський народ вирішив знову взяти свою долю у свої руки, обравши патріотичний та суверенний уряд. Вітаю з опором загрозам недемократичного та зарозумілого Європейського Союзу, - заявила вона.
І це викликає побоювання європейців.
- Результати парламентських виборів в Італії не є добрими для Європи, - заявив у Мюнхені голова Християнсько-соціального союзу (ХСС) та прем'єр-міністр Баварії Маркус Зедер.
Хоча у самій Італії далеко не всі вважають Джорджію Мелоні прихильницею Муссоліні.
– Її партія не фашистська. Фашизм означає отримати владу та зруйнувати систему. Вона цього не зробить і не зможе. Але у партії є крила, пов'язані з неофашистським рухом. Вона завжди трималася десь посередині, – пояснив ВВС професор політології римського університету «Сапієнца» Джанлука Пассареллі.
Окрім цього, Європу непокоїть і жорстка консервативна соціальна політика Мелоні.
– Так – природній родині, ні – ЛГБТ-лобі! - заявила вона на нещодавньому мітингу ультраправої іспанської партії Vox. І закликала до морської блокади Лівії, щоб зупинити судна з мігрантами.
- Мелоні становить небезпеку не для демократії, а для ЄС. Вона на тій самій позиції, що й Марін Ле Пен у Франції чи Віктор Орбан в Угорщині. І вона хоче "Європу націй", де кожен фактично сам по собі. Італія може стати троянським конем Путіна, щоб підірвати солідарність європейців, і вона таким чином дозволить йому продовжити ослабляти Євросоюз, - вважає професор Пассареллі.
До Путіна симпатії не відчуває
Ще один момент, який викликає побоювання у європейських столиць та Києва, це проросійський настрій італійських правих. Особливо це стосується Маттео Сальвіні та Сільвіо Берлусконі – керівників партій «Ліга» та «Вперед, Італія», яких ще називають «друзями Путіна».
Але з початком повномасштабної війни в Україні вони обидва публічно відхрестилися від нього.
- Агресія проти України необґрунтована та неприйнятна. Позиція моєї партії зрозуміла. Ми завжди будемо на стороні ЄС та НАТО, – заявив Берлусконі.
- Моя думка про Путіна змінилася через війну. Тому що коли людина починає бомбардувати, посилає танки, вторгається в чужу країну, це вже зовсім інша справа, - сказав Сальвіні в інтерв'ю Bloomberg за тиждень до виборів.
Що ж до майбутнього італійського прем'єра, то Джорджія Мелоні завжди рішуче виступала на підтримку жорсткої лінії стосовно Росії. До Путіна симпатій не відчуває і збирається підтримувати нинішню політику ЄС та НАТО щодо Росії та допомоги Україні. Вона засудила "неприпустимий широкомасштабний акт війни" з боку Росії та запевнила, що її партія виступатиме "беззаперечним гарантом позиції Італії та повної підтримки героїчної битви українського народу".
Крім цього, вона у всіх інтерв'ю каже, що вважає Росію та Китай противниками Заходу, і готова всіма силами протистояти їм. Навіть в опозиції Мелоні завжди голосувала за санкції проти Росії, зазначає колишній посол Італії при НАТО Стефано Стефаніні.
- У неї немає жодних причин міняти позицію після приходу до влади, - сказав він.
Експерт Українського інституту майбутнього Ілля Куса також вважає, що Києву немає причин побоюватися приходу до влади правих в Італії.
– Істотної зміни щодо безпосередньо України не буде. Сама лідер «Братів Італії» Джорджія Мелоні критично ставиться до Росії, – пояснює політолог. А всі зміни в основному стосуватимуться лише Євросоюзу. За його словами, праві дуже критичні до Брюселя, тобто можуть загостритись суперечки всередині ЄС.
А ось це може опосередковано торкнутися і питань виділення грошей Україні, і узгодження нових санкцій.
– Тому що італійські праві під час виборів дуже багато говорили про зростання цін на продукти та електроенергію. А вони спричинені війною в Україні. Тому вони не підтримуватимуть санкції, які погіршуватимуть ситуацію з цінами у їхній країні, – пояснює експерт.
До речі
Стала правою, щоб помститися батькові
Як пишуть біографи Мелоні, її дитинство та юність були пов'язані з вкрай правими. Вона народилася в Римі, і їй був лише рік, коли її батько Франческо покинув сім'ю та переїхав на Канарські острови. Франческо був лівим, а її мати Анна - правою, це дало привід припускати, що політичний вибір Мелоні частково пояснюється бажанням помститися батькові.
У віці 15 років Джорджія вступила до "Молодіжного фронту" - крила неофашистської партії MSI, а пізніше вона стала президентом студентського відділення Національного альянсу - наступника MSI.
- Ця струнка дівчина завжди була дуже серйозна та рішуча. Вона була помітною і на студентських зборах нікому не давала відбирати у неї мікрофон, - казали тоді про неї соратники.
У 2008 році Мелоні, коли їй був 31 рік, стала наймолодшим міністром – Сільвіо Берлусконі призначив її керувати міністерством молоді та спорту. 2020 року вона очолила Партію європейських консерваторів та реформістів у Європі, куди, до речі, входить і польська права партія «Право і справедливість».
Окрім цього, Мелоні має намір використати і те, що вона стане першою жінкою-прем'єром Італії.
- В італійській сім'ї панує мама. Вона – мачо-фігура, яка контролює кухню. Мелоні використовує це розумно, оскільки це безпосередньо зачіпає саме ядро системи, - вважає професор політології римського університету «Сапієнца» Джанлука Пассареллі.
Світові ЗМІ
BBC:
- Лідер вкрай правих Джорджія Мелоні здобула перемогу на виборах в Італії і незабаром стане першою жінкою-прем'єр-міністром країни. Очікується, що пані Мелоні сформує правий уряд Італії з часів Другої світової війни. Це турбує більшу частину Європи, оскільки Італія є третьою за величиною економікою ЄС.
Хоча вона багато працювала над тим, щоб пом'якшити свій імідж, підкреслюючи свою підтримку України та згладжуючи антиєвропейську риторику, вона очолює партію, засновану на повоєнному русі, який виріс із фашистів диктатора Беніто Муссоліні.
The Washington Post:
- За результатами виборів в Італії сформовано перший ультраправий уряд після Муссоліні. Опоненти Джорджії Мелоні попереджають, що її піднесення може перетворитися на епохальну подію в європейській політиці, підштовхнувши Італію до неліберального блоку з Польщею та Угорщиною і викликавши напруженість, яка прониже серце континенту.
Якщо Мелоні затвердять на посаді прем'єр-міністра, вона зіштовхнеться з негайними випробуваннями вдома та в Європі з огляду на втому від стрімкого зростання цін на енергоносії та розбіжності всередині її власної коаліції щодо Росії та її вторгнення до України.
Politico:
- Перемога італійського вкрай правого лідера Джорджії Мелоні сколихнула Європу, посиливши побоювання з приводу нового зсуву правих сил на континенті, який бореться з економічними труднощами та нервово спостерігає за бурхливою війною в Україні. У США сподіваються, що Рим твердо стоятиме на боці Києва, і публічно відкинули думки про те, що Альянс може розвалитися.
Мелоні пообіцяла, що пом'якшить свої погляди, і заявила, що підтримує НАТО та Україну. Вона також не виявляє особливої симпатії до Володимира Путіна на відміну від інших членів її коаліції, включаючи колишнього прем'єр-міністра Сільвіо Берлусконі.