У п'ятницю, 23 вересня, на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей розпочалися так звані "референдуми про входження до складу Російської Федерації". У світі вже заявили, що не визнають жодних «референдумів» на захоплених землях України…
"КП в Україні" дізналася, що наразі відбувається на окупованих територіях.
Першими почали стріляти, щоб викликати відповідь
- Виїзний референдум! Будь ласка, виходьте голосувати! – надривається дама з караоке-мікрофоном у руках, закликаючи мешканців приватного сектору у Київському районі Донецька. Вона стукає у ворота, але у відповідь їй тиша і далекий гуркіт пострілів з важкого озброєння.
У Донецьку зранку дощ та паноптикум під назвою «референдум з возз'єднання з Росією»: на коротких відео можна спостерігати, як нечисленні голосуючі прямо на колінах малюють галочку в бюлетені, складають та відправляють до скриньки. Усі церемонії проводяться у дворах, про жодну таємницю голосування, кабінки, спостерігачів не йдеться. Немає у бюлетенях і відривних талонів, які залишаються у виборчої комісії…
Місцеві кажуть: результати «референдуму» вже намальовані: приблизно 90-92% за входження «ДНР» до складу РФ, 88-90% - у «ЛНР».
Спочатку зранку у місті стояла тиша. Окупантам довелося нагадати українцям, що вони «злі нацисти», і вистрілити першими у бік Авдіївки та Пісок, щоб викликати відповідь.
- Близько 12-ї години ми почули важкий вихідний, потім - звуки працюючої ППО, - каже донеччанин Олександр, який живе у центрі міста. – Нас, звичайно, вчора-позавчора дуже сильно вразили страшні обстріли в Донецьку, коли загинули люди на Критому ринку. Логіку зрозуміти можна: настрашати населення так, щоб воно побігло на цей референдум, гублячи тапки. Обіцяли, що до 28 вересня місто розноситимуть... Подивимося, що станеться далі.
У Донецьку порожньо, пропагандистам важко зняти хоча б невелику чергу охочих проголосувати на коліні. Київський район, у якому дама через караоке-мікрофон волає до мешканців, надто близько розташований до зони бойових дій, тож жителі вкотре не ризикують висовуватися з дому.
- Може, почнуть ходити по будинках. Казали, що зі списками всіх обходитимуть. Ось на це люди у них є, а працювати нема кому! – з досадою каже мешканка району Анастасія.
Нагадаємо, «референдум» на окупованих територіях проводиться в чудових умовах: частина жителів уже давно в евакуації, чоловіче населення значно скорочено насильницькою мобілізацією. Але повторимо: ніхто не звертає на це уваги, оскільки вся справа тільки в картинці «народного волевиявлення» і про жодну законність у принципі не може йтися.
Як декорації до всього, що відбувається, – здебільшого закриті магазини, непрацюючі термінали місцевого «банку», відмова в обслуговуванні пластикових карток. І порожні вулиці, де рідкісний перехожий уже дивує.
До Маріуполя покликали спостерігачів з Того та ПАР
Порожні вулиці та зруйновані будинки, на яких розвішані оголошення про майбутній референдум. Виборчі дільниці також «на пеньках», як кажуть місцеві, точніше, на колінах. Можна проголосувати в деяких працюючих магазинах чи кафе, але й тут про жодну таємницю голосування говорити не можна. Усі на увазі, кілька пар очей уважно дивляться, куди ставиться галочка біля питання, чи підтримує голосуючий вступ «ДНР» до складу Росії на правах суб'єкта – «так» чи «ні».
- Ходять ще по квартирах, бо точно знають, де живуть люди, а де ні – постійно ж збиралися списки. Комісія та пара автоматників. Біля шкіл збирають якихось бюджетників, які мало не пританцьовують – так хочуть до Росії. Ми не знаємо, хто ці люди, – каже мешканка Маріуполя, яка побажала залишитися анонімною. – Із Маріуполя виїхало дві третини населення, але референдум вони проводять.
Надувши щоки, «влада ДНР» повідомила про «акредитацію на референдум 129 спостерігачів із Росії, Італії, Венесуели, Румунії, Того та ПАР». Втім, іноді під цими високими званнями маскуються блогери-невдахи, депутати місцевих органів влади (часто – колишні депутати) проросійської спрямованості. До речі, з африканського Того ще ніхто не приїжджав – можливо, останній іноземний студент Донецького медуніверситету просто не встиг на останній літак з Донецького аеропорту 26 травня 2014-го і був призначений представником Африки в «ДНР».
Хто проти – на олівець «МДБ»
Автопробіг із прапорами РФ у Мелітополі зняли на відео. Щоправда, чи називати гучним словом "автопробіг" п'ять машин - ще питання. До Херсона завезли масовку з Росії, яка вишикувалася у чергу біля «виборчої дільниці». Мешканці, які погодилися прокоментувати ситуацію з "референдумом", кажуть в один голос: від них нічого не залежить, все вже пораховано, "референдум" – фікція, але якщо виборчкоми почнуть ломитися до квартир, господарі відчинять двері та проголосують. Жити хочеться всім.
- Ми читаємо, що українська влада закликала мешканців окупованих міст та районів не голосувати і не відчиняти двері нікому, хто прийде з виборчою скринькою. Але вони, мабуть, погано розуміють, до чого спричинять такі дії. Бути на олівці у «МДБ» – це, вважай, підписати собі смертний вирок чи довічне, – каже колишній донеччанин, який став переселенцем у Херсоні і знову опинився в окупації. – Тут немає судів та вироків менше 10 років. Я поставлю галочку, де скажуть, бо впевнений: ці бюлетені навіть рахувати не стануть, а я ще сподіваюся дожити до визволення!
До речі, і в Херсонській, і в Запорізькій областях колаборанти від влади почуваються цілком спокійно: вони не бояться покарання за зраду, ну хіба що партизани передадуть їм "гаряче привітання", а може, й не передадуть…
- Директор школи у нашому районі – голова виборчої, прости господи, комісії. Вона всім сказала: коли нас приєднають до Росії, більше не буде обстрілів, бо Україна не стрілятиме по російській території, - продовжує співрозмовник.
Псевдореферендум триватиме ще чотири дні, наступні понеділок та вівторок оголошено на окупованих територіях вихідними. Жодного значення для всього світу, окрім Росії, він не має, але ніхто не знає, чим обернеться ця витівка шаленого російського президента для жителів того ж Донбасу, України, Європи та всіх інших країн Землі.