Поради на зиму: як утеплити балкон

Що кажуть фахівці.

Янош Немеш/УНІАН

Більшість із нас живе у старих радянських панельках та цегляних п'ятиповерхівках, у яких вже восени настає відчутна прохолода і до початку опалювального сезону доводиться померзнути. Та й при морозах взимку, навіть із опаленням, у деяких квартирах навряд чи набирається норма в 17-18 градусів. У цього явища, як і в усього в цьому житті, є цілком конкретні причини.

Перше, що слід зробити, – звернути увагу на вікна, про які ми вже писали. Після вікон слід братися за балкон. Саме через нього йде з квартири багато тепла.

Балкон чи лоджія?

Насамперед варто чітко визначити, що у вас – балкон чи лоджія. Бо багато хто плутає. А різниця між цими двома об'єктами є суттєвою. Балкон виходить за межі вашої квартири, він обдувається вітром одразу з трьох боків. Тоді як лоджія, що не виходить за межі стін будинку, обдувається з однієї, максимум двох, якщо квартира кутова.

Застеклення балкона не перетворює його на лоджію! Це все одно балкон.

Утеплювати можна і те, й інше, але різниця між результатами буде теж суттєвою.

- Правильно, якісно утеплена лоджія за характеристиками буде приблизно як ваша кімната. Особливо, якщо десь поруч є батарея опалення. Це зробить лоджію повноцінним житловим приміщенням, яким можна користуватися цілий рік, – кажуть експерти-монтажники балконів. – Навіть добре утеплений балкон не дасть такого результату, перебувати на ньому комфортно можна хіба що до настання перших морозів.

Чим утеплювати?

Перше, на що звертають увагу монтажники, – вікна. Якщо у вас лоджія і там стоять дерев'яні віконні рами, а не енергозберігаючі сучасні двокамерні склопакети, то справи погані. Отриманий ефект може піти через застарілі вікна.

На балкон двокамерне вікно в деяких випадках поставити не можна, воно надто важке для балконних перекриттів. Із цим питанням вам мають допомогти фахівці, оцінивши обсяг робіт.

- Починати треба з утеплювача, він кладеться зсередини. Для цього потрібно застосовувати паронепроникний матеріал, щоб не провокувати конденсат, а потім і появу грибка, – зазначають майстри. – Для цього підходить екструдований пінополістирол. Його характеристики та порівняно компактний об'єм дозволяють виконати утеплення, не позбавивши житлову площу великої кількості простору.

Можна замість пінополістиролу використовувати пінопласт. Він трохи дешевший. А ось мінеральну вату для утеплення фахівці не радять, оскільки є досить висока ймовірність утворення на ній конденсату, який з часом накопичуватиметься. А вологи слід уникати.

Чим обробляти стіни балкона (лоджії), особливої різниці немає, можна застосувати ПВХ, МДФ-панелі, а можна декоративну штукатурку або шпаклівку з фарбою. Тут уже кому що більше до вподоби.

Підлогове покриття балконів та лоджій теж суттєво відрізняється.

- Балкон має обмежену несучу здатність, тому без дерев'яних лагах вам не обійтись. А лоджія дозволяє класти такий же матеріал для підлоги, як і у вас у кімнатах, - пояснюють монтажники.

Важливо при роботі з утепленням закласти всі наявні щілини максимально. Тому за якістю виконуваних будівельниками робіт слідкуйте, а якщо взялися за роботу самі – зверніть саме на це особливу увагу. Стару штукатурку зі стиків приберіть і нанесіть монтажну піну. В ідеалі потрібно прагнути до того, щоб на вашому балконі не було ніяких відколів, щілин та інших місць, куди зможе задувати вітер, а також потрапляти волога.

Електричний підігрів підлоги можна зробити і на балконі, і на лоджії, але обійдеться він дуже дорого і дорогий в подальшій експлуатації. А ефект дасть не дуже великий – підвищить на кілька градусів температуру поверхні підлоги.

- Тільки коли заміните вікна, підберете хороший утеплювач для стін балкона або лоджії, покладете нову підлогу і закриєте всі щілини, вдасться досягти результату - підвищити там температуру. Але щоб узимку на балконі або лоджії було зовсім комфортно, краще подумати про додаткове джерело тепла. І тут дешевше рішення, ніж обігрівач, ви не знайдете, – продовжують фахівці. – Підлога з підігрівом явно дорожча.

Чи можна утеплити балкон підручними засобами?

- Якщо покласти килим на балконі - це зробить саму підлогу трохи теплішою, але глобально нічого не зміниться. Варіант – покласти ковдру на підвіконня – має сенс при старих дерев'яних вікнах у кімнаті. Так можна закрити щілини, - зазначає наш експерт. - Із сучасним склопакетом це безглуздо, ковдра його характеристики не підвищить.

Щоб досягти суттєвого утеплення, потрібно покращити кожен елемент балкона (підлога, стеля, стіни, вікна). Важливо знизити швидкість та обсяги втрати тепла за допомогою сучасних матеріалів.

Якщо грошей на утеплення зовсім немає - ліквідуйте хоча б наявні тріщини і щілини, це не дасть погіршити становище.