В надійних жіночих руках: 22 країни, в яких керують жінки

На сьогодні у світі 13 жінок є президентами країн, а 9 – очолюють уряди.

Колаж «КП в Україні»

Сьогодні британці і увесь світ назавжди попрощаються з королевою Єлизаветою II. Вона правила Великобританією 70 років і пішла у засвіти на 97-му році життя. Її по праву називають жінкою-епохою. Єлизавета II своїм життям довела, що жінка може бути успішною в політиці. Для багатьох панянок у світі вона стала орієнтиром при побудові кар’єри.

«КП в Україні» вивчила, в яких країнах на сьогодні найвищі державні посади обіймають представниці прекрасної статті.

Королева Данії

Маргрете II

Після смерті Єлизавети II королева Данії Маргрете II залишилась єдиною у світі жінкою на чолі монархії. Їй 82 роки. В 2022 році Маргрете II відзначила 50-річчя правління.

Віце-президентка США

Камала Гарріс

Друга після президента Джо Байдена за впливовістю жінка в США - 57-річна Камала Гарріс. В історію американського політикуму вона увійде як перша жінка, що зайняла цей пост, а також перша людина афроамериканського та азійсько-американського походження на цій посаді. 

- Потрібно, щоб зі мною працював хтось розумний, жорсткий і готовий керувати. Камала – саме така людина, - так характеризував її Джо Байден.

Президентка Непалу

Бідхья Деві Бхандарі

Сім років Непал очолює жінка - 61-річна Бідхья Деві Бхандарі. З моменту оголошення республіки в 2008 році вона стала третім президентом країни і першою жінкою на цій посаді. До обрання президентом Бідхья була міністром оборони країни та очолювала міністерство навколишнього середовища і народонаселення.

Президентка Китайської Республіки (Тайваню)

Цай Інвень

З травня 2016 року головною на Тайвані є Цай Інвень. Вперше країну очолили жінка. Саме з нею в серпні цього року зустрічалась спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі під час свого гучного візиту на острів. 

Політика для Цай Інвень – справа не нова. Вона встигла попрацювати на посаді віце-прем’єра Китайської Республіки і голови Ради з питань материка Китайської Республіки.

Президентка Тринідад і Тобаго

Пола-Мей Уікс

У 2018 році на чолі Тринідад і Тобаго стала жінка. Президенткою обрали Полу-Мей Уікс. Вибори були без вибору, оскільки вона була єдиною кандидатурою, яку висунули на вибори.

До політичної кар’єри була досить успішною юристкою. Працювала в прокуратурі та апеляційному суді островах Теркс і Кайкос.

Президентка Ефіопії

Сахле-Ворк Зевде

У 2018 році вперше жінку обрали президентом країни у Східній Африці – Ефіопії. Її очолила дипломатка Сахле-Ворк Зевде. Довгий час вона буда спецпредставником генсека ООН Антоніо Гутерриша при Африканському Союзі. У 2011 році Сахле-Ворк Зевде стала першою жінкою, яка посіла посаду на рівні заступника генсека ООН.

Президентка Угорщини

Каталін Новак

У травні 2022 року президенткою Угорщини обрали Каталін Новак. Вперше на чолі країни стала жінка. Їй належить ще один політичний рекорд – наймолодший президент країни. В момент обрання Каталін Новак було лише 44 роки.

На відміну від прем’єра країни Віктора Орбана, вона чітко засудила агресію Росії проти України та підтримала вступ України до ЄС.

Президентка Греції

Катерина Сакелларопулу

Ось уже два роки президентом Греції є жінка. І це - Катерина Сакелларопулу. До президентства вона була головою Державної ради, Вищого адміністративного суду Греції.

- Настав час, щоб вищу державну посаду в нашій країні зайняла справжня гречанка, - сказав прем’єр Греції Кіріакос Міцотакіс у зверненні до народу після висунення Сакелларопулу на посаду президента. 

Президентка Грузії

Саломе Зурабішвілі

П’ятий президент Грузії та останній в історії країни президент, обраний всенародним голосуванням. Все це Саломе Зурабішвілі,  яка стала президенткою Грузії в 2018 році. Перш ніж очолити країну, змінила багато посад у французьких зовнішньополітичних відомствах. Зокрема, була послом Грузії у Франції. Очолювала МЗС Грузії. В 2010 році покинула політику, оскільки, як вона висловлювалась, в Грузії немає демократії, і опозиція не може працювати в країні. Повернулась у політичний вир у 2018-му.

Президентка Молдови

Майя Санду

У грудні 2020 року президентом Молдови стала Майя Санду. До цього нетривалий час була прем’єркою країни, а ще раніше – очолювала міністерство освіти.

Майя Санду відвідувала Україну з моменту повномасштабного російського вторгнення.

Президентка Словаччини

Зузана Чапутова

Майже одночасно з обранням президентом України Володимира Зеленського в Словаччині президенткою обрали Зузану Чапутову. Позитивно ставиться до України. Стала другим світовим лідером, який особисто виступив у Верховній Раді після початку повномасштабної війни. 

Президентка Сингапуру

Халіма Якоб

На чолі Сингапуру з 2017 року знаходиться жінка - Халіма Якоб. До цього чотири роки поспіль була спікеркою сингапурського парламенту.

Президентка Танзанії

Самія Сулуху Хасан

У березні 2021 року уперше в історії Танзанії крісло президента зайняла жінка - Самія Сулуху Хасан, яка раніше обіймала посаду віцепрезидентки країни.


Жіноча ліга прем’єрок

Ліз Трасс, прем’єрка Великобританії

Після відставки українського улюбленця Бориса Джонсона з крісла прем’єр-міністра Великобританії його наступницею стала Ліз Трасс. До прем’єрства займала посаду міністра закордонних справ.

Метте Фредеріксен, прем’єрка Данії

В червні 2019 року 27-м прем’єр-міністром країни стала Метте Фредеріксен. Протягом всього часу повномасштабної російсько-української війни підтримує Україну. На 118-й день війни навіть звернулась з посланням до народних депутатів.

Кая Каллас, прем’єрка Естонії

Очолила уряд у 2021 році та стала першою жінкою на цій посаді. Має чотирьохрічний досвід роботи депутаткою Європейського парламенту. Представляла Альянс лібералів і демократів за Європу.

Інґріда Шимоніте, прем’єрка Литви

Від 11 грудня 2020 року посаду прем'єр-міністра Литви обіймає Інґріда Шимоніте. У 2009-2012 роках була міністром фінансів країни.

Катрін Якобсдоттір, прем’єрка Ісландії 

З 2017 року прем'єр-міністеркою Ісландії працює Катрін Якобсдоттір. Перш ніж очолити уряд, працювала міністеркою освіти країни. 

Санна Мірелла Марін, прем'єрка Фінляндії 

Санна Мірелла Марін обрана прем’єркою 2019 року. Вона стала третьою жінкою в історії Фінляндії, яка очолює уряд. На момент обрання очільницею фінляндського уряду їй було 34 роки.

Анна Брнабич, прем’єрка Сербії

Вже п’ять років сербський уряд очолює Анна Брнабич. Перша жінка-прем’єр в історії країни. І перша в історії сучасної світової політики прем’єрка - відкрита лесбійка.

Магдалена Андерссон, прем’єрка Швеції

У листопаді 2021 року шведський парламент проголосував за Магдалену Андерссон на посаду нового прем'єр-міністра. До неї жінки ще не обіймали такі високі державні посади.

Елізабет Борн, прем’єрка Франції

У травні 2022 року президент Франції Еммануель Макрон призначив ексміністерку у справах праці, зайнятості та інтеграції Франції Елізабет Борн прем'єркою країни. Їй 61 рік. І на сьогодні вона більш рейтинговий політик у Франції, аніж Макрон.