Космічний телескоп Джеймса Вебба зробив першу пряму фотографію інопланетного світу. Він відобразив газовий гігант HIP 65426 b на тлі оцифрованого огляду неба. Про це пише Space.com.
За словами вчених, ця планета обертається навколо далекої зірки на відстані близько 385 світлових років від Землі. Вона знаходиться за межами нашої Сонячної системи. На фото газовий гігант виглядає на зображенні як крихітна пляма поряд із сяючою зіркою.
Телескоп сфотографував екзопланету, використовуючи свою камеру ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam) та прилад середнього інфрачервоного діапазону (MIRI), кожен із яких фокусується на різних ароматах інфрачервоного світла.
- Це переламний момент не тільки для "Вебба", але й для астрономії в цілому, - заявила Саша Хінклі, астроном з Ексетерського університету у Великій Британії, яка керувала цими спостереженнями.
Відомо, що вчені відкрили планету у 2017 році. HIP 65426 b вдалося виявити завдяки сукупності кількох факторів. По-перше, вона знаходиться дуже далеко від своєї батьківської зірки, у 100 разів більше відстані від Сонця до Землі (для порівняння, Плутон обертається на відстані всього 40 від Сонця до Землі). По-друге, HIP 65426 b також надзвичайно масивна - у 12 разів більша за Юпітер, найбільшої планети Сонячної системи.
- Отримання цього зображення схоже на пошуки космічних скарбів. Спочатку все, що я міг бачити, це світло від зірки, але з ретельною обробкою зображення я зміг видалити це світло і відкрити планету. Це було справді вражаюче, наскільки добре коронографи Вебба спрацювали, щоб придушити світло зірки-господаря, - сказав у заяві Аарін Картер, астроном з Каліфорнійського університету в Санта-Круз, який керував аналізом зображень.
Спостерігаючи за зіркою через чотири різних фільтри, вченим зрештою вдалося отримати зображення, на яких планета виглядає як невелика крапля, що світиться. Форма плями змінюється на кожному зображенні, що є побічним продуктом роботи оптики телескопа.
Тим часом зазначимо, що HIP 65426 b дуже молода планета, їй лише від 15 до 20 мільйонів років (порівняно з 4,5 мільярда років Землі). Через газоподібну природу планети на ній, безумовно, немає життя.