Зеленський: Закликів МАГАТЕ до демілітаризації Запорізької АЕС ми не почули

Глава держави підбив підсумки першого дня міжнародної місії на атомній станції.

President.gov.ua

Росіяни намагаються перетворити візит місії МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію на безрезультатну екскурсію, але члени делегації мають можливість оцінити ризики на небезпечному об'єкті. Про це заявив президент Володимир Зеленський у своєму традиційному зверненні.

- Добре, що представники МАГАТЕ мають змогу зробити об’єктивні висновки про ризики, які виникли на Запорізькій атомній станції вперше в історії. Причому виникли саме через окупантів. Головне, щоб була воля зробити саме об’єктивні висновки. У нас є чіткі дані про те, що Росія робила дуже багато цинічних речей, щоб обманути місію. Зокрема за допомогою залякування мешканців Енергодара. Сподіваємося, що місія все ж зробить об’єктивні висновки з обставин на станції, - сказав президент.

Водночас Зеленський підкреслив, що закликів від МАГАТЕ до демілітаризації атомної станції поки що не було.

– І головне, що має відбутися, – це демілітаризація території станції. Саме це є метою українських і міжнародних зусиль.
І погано, що ми поки не почули відповідних закликів від МАГАТЕ. Хоча й говорили про це з паном Гроссі на нашій зустрічі в Києві. Це був ключовий безпековий пункт наших домовленостей: демілітаризація і повний контроль з боку наших атомників, - зазначив він.

На Запорізьку АЕС делегація МАГАТЕ прибула 1 вересня, незважаючи на збільшення інтенсивності обстрілів Енергодару російськими військами. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі цього ж дня залишив територію ЗАЕС разом із більшою частиною місії. Він заявив, що "побачив ключові речі" та пообіцяв, що МАГАТЕ продовжить свою присутність на атомній станції. Наразі там залишилися 5 представників агентства.