Як адаптуватися до школи в умовах війни: поради психолога

Труднощі, з якими зіткнуться дорослі та діти цього року, будуть екстремальними. Розбиралися, як їх подолати.

УНІАН

УНІАН

Складність нового навчального року зумовлена не просто подоланням перехідного періоду з літа в осінь, з відпочинку – у роботу, а й новими умовами, в яких опинилися мільйони маленьких українців. Хтось пішов до іншої школи, бо рідну розбомбили, хтось переїхав до іншого міста, а хтось змінив країну.

І все це на тлі хронічного стресу, до якого діти схильні не менше, ніж дорослі, пережитих жахів війни та травматичного досвіду, який ще рік тому не міг наснитися нам у найстрашнішому сні. Тому терпіння, витримки, любові, співчуття та розуміння потрібно набратися всім дорослим. Не впадаючи в жалість і роблячи все за дітей, а акцентуючи увагу на їх силі та підтримуючи у всьому.

Цьому присвячено рекомендації сімейного та дитячого психолога Світлани Ройз, які вона сама назвала «простою методичкою на непросту тему». До чого потрібно бути готовим батькам і вчителям, як вибудовувати навчальний процес, на що звертати увагу в період адаптації?

Що може змінитися у навчальних навичках

Дорослі мають бути готові до можливих труднощів у навчанні, пов'язаних із погіршенням пам'яті, зниженням концентрації, відстороненістю у дітей. Пам'ятати, що необхідність пристосовуватися до нових обставин виснажує, і школярі швидше втомлюватимуться, повільніше працюватимуть і втягуватимуться у навчання. Які складнощі можуть виявити батьки та вчителі та як допомогти подолати їх:

  1. Літній відкат у знаннях – справа звичайна та природна, але цього року до неї приєднався стрес, і це впливає на роботу довгострокової пам'яті. Тому ніхто поки що не знає, скільки часу знадобиться на повторення пройденого матеріалу. Але діти не повинні через це турбуватися, тому важливо говорити їм, що все поступово згадається і стане на місце.
  2. Зміна почерку, регрес у письмових навичках, багато хто просто відвикли писати на папері. Допоможуть вправи на розслаблення м'язів, і треба пам'ятати, що зараз темп і письма, і навчання буде сповільнений.
  3. "Забування" правил орфографії після пережитого досвіду травматизації. Виручають ігри зі словами, кросворди, картки.
  4. Труднощі з предметами та знаннями, пов'язаними з просторовою орієнтацією – геометрія, тригонометрія, все, що пов'язано з прийменниками: перед-, за-, під-, через і т. д. Потрібні будь-які активності, де дитина може складати 3D-моделі – ліплення, орігамі, пластилін, лего, гра на музичних інструментах.
  5. Складнощі зі сприйняттям абстрактних понять через пережитий травматичний досвід. Тому зараз важливі наочність та практичні, конкретні, прикладні, зрозумілі дії та знання.
  6. Погіршення навичок читання: у процесі адаптації до стресу у дітей, та й у дорослих тут щось змінилося. І хтось почав читати ще більше, а хтось і досі не може сконцентруватися. Важливо пам'ятати, що це тимчасове явище, все відновиться.
  7. Труднощі з процесом запам'ятовування інформації та довгостроковою пам'яттю. Тому починати треба з невеликих обсягів нової інформації, закріплювати все діями, рухами. Обов'язковою є рухова активність у перервах між уроками.
  8. Розгойдування на стільці, крутіння якихось предметів у руках під час уроку – це зовсім не означає, що дитина відволікається. Багато хто так, навпаки, концентрується. І це можна намагатися включати у навчальний процес.
  9. Звичка тримати телефон у руках – для дітей це символ керування та контролю, тому варто подумати про можливість включати додатки у телефонах у процес навчання.
  10. Роздратування від того, що не відчувається практичним, може бути сильнішим, ніж раніше. І потрібно бути готовими до питань – як це використовується, можна давати більше проєктних та практичних робіт.

Світлана Ройз попереджає: вчителі мають говорити про це і батькам, і учням, а батьки, у свою чергу, теж повинні пояснювати своїм дітям, що всі зміни, «відкати» назад у знаннях та вміннях є абсолютно нормальними. І ніхто не безглуздий,  не невміха, і все це тимчасово і, звичайно ж, налагодиться.

Педагогам: святкування перемог дня та відмова від практик "із заплющеними очима"

Під час підготовки до уроків зараз потрібно бути особливо обережними з підбором відео, фото та музики, застерігає психолог.

– Оскільки ми не знаємо, що може стати тригером для емоційних реакцій. Бажано розуміти, через який досвід пройшла сім'я, щоб допомогти, якщо це потрібно, - зазначає Світлана Ройз.

Крім того, найважливішими основами навчального процесу мають стати безпека, близькість та підтримка.

Безпека: будь-який процес навчання починається з відчуття безпеки наскільки це зараз можливо. Це знання правил і території, тілесна недоторканність, повага до кордонів, «безпечний простір», коли навіть на своєму місці дитина може усамітнитися, – для цього можна вигадати спеціальний жест.

Близькість чи єдність: можна розпочинати урок із пісні, яку співають усі, можна придумати свій девіз, ритуали вітання та прощання. Можна разом допомагати ЗСУ, висаджувати квіти, робити спільні проєкти.

Підтримка: це заохочення, фіксація результату та найменших успіхів.

На що звернути увагу:

Батькам: окреме робоче місце та таємні сюрпризи у рюкзаку

Їм найважче дотриматися балансу між «ти маєш добре вчитися» і «як шкода дитини», але треба пам'ятати: все, що зараз спільно вибудовується в систему та правила, допоможе надалі і дітям, і дорослим.

  1. Режим – основа всіх основ. І хоча сил на адаптацію до нього після літа небагато, саме режим забезпечує стабільність. Причому він повинен враховувати час не тільки на підйом-відбій-навчання-обід, а й на прогулянки, ігри, відпочинок.
  2. Робоче місце – за будь-якої форми навчання у квартирі має бути шкільне місце.
    - Хоч маленька поличка, стіл, де буде позначка – прапорець чи наклейка. Нам потрібні «переходи» з простору до простору, це прискорюватиме процес настроювання на роботу, – радить Світлана Ройз.
    У полі зору не повинно бути відволікаючих предметів та іграшок.
  3. Домовитися про сніданки – що це буде, щоб не витрачати зранку сили та час на вмовляння та опір.
  4. Познайомитися з новими однокласниками та не втрачати зв'язку зі старими друзями. З новими можна домовитися про зустріч поза школою, якщо дитина сумує за своїм колишнім класом – організувати відеодзвінок.
  5. Вивчити разом нові правила навчального закладу, якщо дитина пішла до школи в іншому місті чи країні. Розповісти їй про традиції цієї місцевості.
  6. Якщо дитина навчається онлайн, обговоріть її дії під час сирени. Нагадати, як включаються додатки, необхідні у навчальному процесі.
  7. Якщо дитина навчається офлайн, кілька разів пройти разом усю дорогу до школи. Подивитися, де дорогою є укриття, домовитися, що дитина робить під час сирени, якщо йде вулицею чи їде у транспорті, обов'язково виходить на зв'язок.
  8. Підготувати тривожний рюкзачок: зарядка для телефону, ліхтарик, вода, печиво, список телефонів близьких, бейджик з ім'ям, прізвищем та контактами рідних, необхідні ліки, сухі та вологі серветки.
  9. нагадати дитині:
    - перепитувати, коли щось незрозуміло;
    - знати, де у школі туалет, де вода;
    - вітатися, просити допомоги, дякувати, просити вибачення – пережитий стрес приглушує ці навички;
    - впізнавати правила нового середовища;
    - не виходити зі школи, не попередивши вчителів чи батьків;
    - нічого не чіпати на вулиці, не піднімати з землі якісь предмети, не залазити на дерева.
  10. Влаштувати свято початку нового навчального року, щоб закріпити перехід із відпочинку та літа в робочу осінь. Спочатку підкладати в шкільний рюкзак маленькі сюрпризи: записку, м'який брелок, який можна стискати в руці, ручку з блискітками, браслет, як у мами або в тата, - будь-які дрібниці, що дозволяють дитині відчути ваше кохання і зняти напругу.