У Москві на 92-му році життя помер колишній президент СРСР Михайло Горбачов. За даними ЗМІ, напередодні смерті Горбачов приїхав до лікарні на гемодіаліз. Колишній генсек мав проблеми з нирками.
Припинив епоху «кремлівських старців»
Михайло Горбачов був першим та єдиним президентом СРСР. Горбачова називають одним із найяскравіших і найсуперечливіших політиків XX століття. Одні ніколи не пробачать йому розпаду Союзу, інші вважають його реформатором і сильним лідером. Він пройшов шлях від сільської глибинки до найвищих ешелонів влади, отримав Нобелівську премію миру та запам'ятався як один із наймолодших генсеків у радянській історії.
Без жодного пафосу можна сказати, що Михайло Горбачов змінив хід світової історії, щоправда, поза своєї волею. Він хотів реформувати СРСР, але фактично став його могильником, назавжди змінивши геополітичний розклад сил у світі.
Горбачов помітно виділявся з усієї когорти «кремлівських старців». Молодий, освічений, амбітний та виступаючий за зміни, він багатьом здавався чудовою кандидатурою на пост глави держави. 72-річний Костянтин Черненко, який прийшов до влади 13 лютого 1984 року, вже тоді був важко хворий і грав швидше проміжну роль в управлінні державою.
Михайла Горбачова було призначено генеральним секретарем ЦК КПРС наступного дня після похорону Черненка – 11 березня 1985 року. На той момент йому було 54 роки, що робило його одним із наймолодших керівників СРСР за останні роки. Радянський народ сподівався від нового лідера змін, і вони не змусили на себе чекати.
Хочете реформ: їх є в мене
Здобувши абсолютну владу в країні, він одразу почав «перебудову». Горбачов активно їздив країною, виступав на заводах і фабриках, постійно дивуючи місцевих керівників та робітників своєю енергійною та відкритою манерою спілкування. Після довгих років, прожитих під владою старих і безініціативних правителів, людей шокувало навіть те, що глава держави може говорити не за папірцем. Слова Горбачова вселяли оптимізм і надію на довгоочікуваний вихід із застою. Головними пунктами його програми були прискорення соціально-економічного зросту, поширення гласності, тобто фактична відмова від партійної цензури у ЗМІ та мистецтві, боротьба з нетрудовими доходами та, звичайно, знаменита антиалкогольна кампанія.
«Сухий закон» та перші кооперативи
Так, наприклад, було видано Указ Президії Верховної Ради СРСР про посилення боротьби з пияцтвом та алкоголізмом. У результаті ціни на спиртні напої зросли на 45%, закрилася величезна кількість заводів із виробництва алкогольної продукції, а з полиць магазинів зник цукор, оскільки люди зайнялися підпільним самогоноварінням. Суворі заходи спричинили суттєвий спад в економіці: на боротьбі за тверезість країна втратила 62 мільярди рублів. Однак були й плюси: збільшилась тривалість життя населення, помітно знизився рівень злочинності.
Саме за Горбачова в СРСР з'явилися перші елементи ринкової економіки: підприємства були переведені на госпрозрахунок, самоокупність і самофінансування, всюди стали з'являтися кооперативи.
У роки правління Горбачова в Радянському Союзі припинили переслідувати людей за інакодумство: яскравим прикладом цього стало повернення з політичного заслання радянського вченого та дисидента академіка Андрія Сахарова.
Виведення військ з Афганістану та падіння Берлінської стіни
Крім того, завдяки Горбачову змінилося ставлення до Радянського Союзу на Заході. Там його називали Горбі. Саме він зламав «залізну завісу». Разом із дружиною Раїсою Максимівною часто їздили за кордон – до Франції, Бельгії, Великої Британії, США. У ході цих поїздок Горбачов заробив репутацію амбітного та енергійного політичного діяча, який проявляв активний інтерес до західних методів управління економікою та демократичних цінностей.
На міжнародній арені зіграло свою роль і виведення радянських військ з Афганістану, підписання зі США договору про скорочення ракет середньої та малої дальності і, звичайно ж, возз'єднання двох Німеччин, якому Горбачов також посприяв чимало. У 1990 році радянський лідер навіть був удостоєний Нобелівської премії миру.
«Перебудова» закінчилася розвалом СРСР
Багато хто в СРСР вважав політику перебудови прямим шляхом до знищення соціалізму і самого Радянського Союзу в цілому, що зрештою і сталося. До кінця правління Горбачова економіка країни була на межі розвалу: їжу та інші товари видавали за картками, дістати деякі продукти було практично неможливо.
Зрештою Михайло Горбачов втратив владу. 24 серпня 1991 року після подій серпневого путчу Михайло Горбачов оголосив про складання повноважень Генерального секретаря ЦК, а у листопаді цього року вийшов із КПРС.
Крим - російський, але війні – ні
Щодо незалежної України та останніх подій навколо неї, то у Михайла Горбачова було двояке ставлення. Коли Росія вторглася до України у 2014 році та окупувала Крим, Горбачов висловив підтримку діям РФ.
- Я завжди за свободу волі людей, а більшість у Криму хотіла возз'єднатися з Росією. Якби я все ще був при владі, Радянський Союз існував би і Крим був би його частиною, – заявив він в інтерв'ю газеті Sunday Times. У відповідь на таку позицію СБУ заборонила Горбачову в'їзд до України на 5 років.
А от коли Путін розпочав відкриту війну з Україною, Горбачов виступив проти неї. Про позицію Горбачова щодо подій в Україні розповів близький друг експрезидента СРСР головний редактор радіостанції "Эхо Москвы" Олексій Венедиктов.
- Я можу сказати, що він розчарований, звичайно, він розуміє. Це була справа його життя. Свобода – це справа Горбачова, – пояснив Венедиктов.
За словами журналіста, авторитарна політика Путіна повністю перекреслює всю "спадщину Горбачова", а реакція радянського керівника була цілком прогнозованою. Окрім цього, міжнародний фонд соціально-економічних та політичних досліджень "Горбачов-фонд", засновником якого є Михайло Горбачов, закликав зупинити війну.
«Рідкісний лідер», який зруйнував "залізну завісу"
Президент США Джо Байден висловив глибокі співчуття сім'ї та назвав Михайла Горбачова «рідкісним лідером».
- Після десятиліть жорстоких політичних репресій він (Горбачов. – Ред.) ухвалив демократичні реформи. Він вірив у гласність та перебудову, відкритість та перебудову не просто як у гасла, а як у шлях вперед для народів Радянського Союзу після стількох років ізоляції та поневірянь, – сказав Байден. За його словами, у небагатьох радянських чиновників вистачило сміливості визнати необхідність змін.
– Це були дії рідкісного лідера – людини, яка мала уяву, щоб побачити можливість іншого майбутнього, та мужність, щоб ризикнути всією своєю кар'єрою заради її досягнення. Результатом став безпечніший світ і більша свобода для мільйонів людей, - підкреслив президент США.
У Євросоюзі також позитивно оцінили роль Горбачова в історії. Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, коментуючи смерть політика, заявила, що колишній президент СРСР Михайло Горбачов зіграв вирішальну роль у припиненні холодної війни та падінні "залізної завіси".
- Михайло Горбачов був лідером, якому довіряли та якого поважали. Він зіграв вирішальну роль у припиненні холодної війни та падінні "залізної завіси", - повідомила голова Єврокомісії, додавши, що це відкрило шлях до вільної Європи.
Голова ООН Антоніу Гутерріш сказав, що він «змінив перебіг історії».
- Михайло Горбачов був єдиним у своєму роді державним діячем. Світ втратив видатного глобального лідера, переконаного багатосторонника та невтомного прихильника миру, - заявив він.
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон сказав, що захоплюється мужністю та чесністю Горбачова, додавши: «Під час путінської агресії в Україні його невпинна прихильність до відкриття радянського суспільства залишається прикладом для всіх нас».
Жорстко придушував протести
А ось міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що останній лідер Радянського Союзу Михайло Горбачов був злочинцем, який віддав наказ про жорстоке придушення мирних протестів у Вільнюсі та інших місцях.
- Він був злочинцем, який віддав наказ про жорстоке придушення мирних протестів у Вільнюсі, Тбілісі, Алмати, Баку та інших містах. Покаяння не було. Такі ось спогади, хоча про мертвих кажуть або добре, або ніяк. Ну, не цього разу. Єдиний плюс у тому, що він підписав капітуляцію Радянського Союзу, – заявив Анушаускас.
– Пам'ятаю, коли у 1982-1985-х роках генсеків одного за іншим відключали від кисню, Михайло Горбачов викликав ейфорію на Заході. Але він був лідером кримінальної партії, а її природу не зміниш навіть гласністю. А литовці та інші скористалися ситуацією для відновлення незалежності, – заявив міністр оборони Литви.
Що пише світова преса
BBC:
- Деякі лідери мали такий сильний вплив на світовий порядок, але Горбачов прийшов до влади не для того, щоб покласти край радянському володарюванню над Східною Європою. Скоріше він сподівався оживити своє суспільство. Його політика гласності, чи відкритості, дозволяла людям критикувати уряд так, як раніше було немислимо. Але це також розв'язало націоналістичні настрої у багатьох регіонах країни, що зрештою підірвало стабільність країни та призвело до її краху. Він не зміг запобігти повільному розпаду Радянського Союзу, з якого виникла сучасна Росія.
Al Jazeera:
- Важко уявити собі хоч одну людину, яка змінила б перебіг історії в більш позитивному напрямку, ніж Горбачов. Горбачов був ідеалістом, який вірив у силу ідей та особистості. «Він був гарною людиною, він був порядною людиною. Я думаю, що його трагедія у тому сенсі, що він був надто порядним для країни, якою керував», - сказав біограф Горбачова Вільям Таубман, почесний професор Амхерст-коледжу в Массачусетсі.
The New York Times:
- Небагато лідерів XX століття, та й взагалі будь-якого століття мали такий глибокий вплив на свій час. Трохи більш ніж за шість бурхливих років пан Горбачов підняв "залізну завісу", рішуче змінивши політичний клімат у світі. Але для багатьох у Росії потрясіння, влаштовані Горбачовим, були катастрофою.
The Guardian:
- Уславлюваний за кордоном як рятівник, який дав свободу мільйонам радянських громадян, вдома його часто звинувачували у хаотичних роках, що послідували за цим, і він прожив досить довго, щоб спостерігати, як Росія повертається до автократії під владою Володимира Путіна.