Паралельно з війною в Україні Росія задіяє свій головний важіль на союзників Києва –газовий шантаж. Мовляв, і далі підтримуватимете Київ, залишитеся без газу взимку.
І схоже, що ці погрози почасти діють. Європейці панічно бояться замерзнути взимку. Російський газовий кран уже перекритий для Латвії, Болгарії, Данії, Фінляндії, Нідерландів та Польщі. Його потоки до інших країн Європи скорочуються.
Як повідомляє France-Presse, постачання російського газу до Європи скоротилося приблизно на 70%, порівняно із середньорічними. Європейці намагаються чинити опір - цього тижня набув чинності загальноєвропейський план щодо зниження споживання газу на 15%.
«КП в Україні» з'ясовувала, як Європа готується пережити цю зиму в умовах обмеженого постачання російського газу.
Реанімація атомних станцій та ганчірка замість душу
У разі нестачі російського газу влада європейських країн має намір припинити постачання, насамперед, промисловості. У Франції та Німеччині уряди розробляють кризові плани, щоб вирішити, чим пожертвувати насамперед.
Німецький канцлер Олаф Шольц вперше публічно підтримав продовження експлуатації трьох німецьких атомних електростанцій, які мали закрити до кінця року. У Бельгії уряд скасував рішення про поетапну відмову від ядерної енергетики до 2025 року та продовжив термін служби двох реакторів ще на десять років.
Але й приватні споживачі також закликають економити енергію. Віце-канцлер та міністр енергетики ФРН Роберт Хабек порадив німцям зробити все можливе, щоб скоротити споживання енергії, у тому числі змінивши лійку для душу, що дозволить заощадити 30%. Він також поділився особистим досвідом економії, зазначивши, що витрачає на душ трохи більше п'яти хвилин.
Більше того, він зазначив, що взагалі міг би не топити взимку, тому що рано йде на роботу і пізно повертається, але Хабек скромно додав, що не вважає себе найкращим прикладом, оскільки від звичайних німців його відрізняє зарплата міністра. За його словами, простим пенсіонерам та людям з низьким статком доведеться несолодко через енергетичну кризу.
Прем'єр-міністр федеральної землі ФРН Баден-Вюртемберг Вінфрід Кречман взагалі запропонував співвітчизникам заради економії електрики та газу відмовитися від прийняття душу на користь обтирання вологою ганчіркою. Він також порекомендував опалювати у будинках лише одну житлову кімнату. Прем'єр розповів, що на даху його будинку встановлено сонячну панель, за допомогою якої він нагріває воду. За словами Кречмана, для організму корисно «коли в будинку не скрізь однакова температура».
Глава Федерального мережевого агентства Німеччини (BNA) Клаус Мюллер також радить німцям рідше митися задля економії енергії. На його думку, у разі заборони постачання російського палива запасів у Німеччині вистачить лише до кінця літа або початку осені поточного року, після чого німецькі газові сховища повністю спорожніють. Як вважає Мюллер, щоб уникнути цього, жителям країни потрібно по-новому економити енергію.
- Питання про те, чи дійсно вам, як і раніше, необхідно приймати гарячий душ сім разів на тиждень при газовому опаленні, - доведеться задати собі знову, - сказав глава Федерального мережевого агентства Німеччини. А це вже може спричинити проблему, бо німці, як сам канцлер ФРН Олаф Шольц зізнався, користуються душем щодня.
Зимувати на Криті та прати тільки вночі
Крім цього, столиця Німеччини минулого тижня почергово відключає освітлення пам'яток архітектури. Мальовничі місця Берліна залишаються не освітленими увечері, у списку понад десяток пам'ятних місць, включаючи символічну колону Перемоги. До цього в Німеччині вже відключили муніципальні басейни від гарячої води. Це лише перші кроки, бо через скорочення постачання російського газу Німеччині потрібно скоротити споживання електрики на 20%.
Європейські супермаркети скорочують години роботи, щоби менше витрачати світла. Іспанія та Італія ввели обмеження на температуру кондиціонерів у муніципальних будинках. Греки запрошують німецьких пенсіонерів зимувати на Кріт. А влада Франції закликає мити посуд у машинах не частіше одного разу на день. В Італії у громадських закладах заборонили охолодження кондиціонером менш як до 27°C. За порушення – штраф до 3000 євро.
У Парижі та деяких інших містах Франції мери випустили декрети, згідно з якими магазинам, які використовують кондиціонери, заборонено тримати двері відчиненими. Крім цього, Франція тимчасово відмовилася від закриття останньої вугільної електростанції і хоче збудувати новий плавучий термінал для зберігання зрідженого газу (ЗПГ).
Крім цього, уряд Франції обіцяє видати указ, який забороняє використання світлової реклами вночі, а також поширити на всю територію країни заборону тримати відкритими двері опалювальних магазинів або магазинів з кондиціонерами.
За даними французького Агентства з охорони навколишнього середовища та енергетичного контролю (ADEME), цифровий рекламний рідкокристалічний екран площею 2м&³2; споживає 2049 кВт/год на рік, що еквівалентно середньорічному споживанню домогосподарства на освітлення та побутові прилади.
У Великій Британії влада має намір запровадити знижки на користування електроенергією в нічний годинник. Таким чином, вони хочуть знизити ризик відключення електрики в години пік. Як пишуть місцеві ЗМІ, компанія Electricity System Operator (ESO) розглядає можливість «нагородити» знижками британців, які дотримуються такої доброчесної поведінки. Знижки можуть досягти 6 фунтів (7 євро) за кіловат/годину, якщо британці не використовуватимуть пральні та посудомийні машини, сушарки або ігрові приставки з 17.00 до 20.00.