Відповідальність за вбивство дочки пропагандиста Путіна Олександра Дугіна взяла на себе так звана Національна Республіканська Армія Росії. Про це заявив колишній депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов.
- Ця акція, як і багато інших партизанських акцій прямої дії, здійснених на території Росії за останні місяці, реалізована Національною Республіканською Армією. Ми встановили зв'язок із її бійцями за допомогою нашого ресурсу «Роспартизан», який висвітлює наростаючу хвилю опору в Росії, - сказав він. Що ж це за організація і чи існують у Росії подібні до неї формування, які поставили за мету повалити режим Путіна? І головне питання, яке й з'ясовувала «КП в Україні»: чи вдасться це зробити?
«Ми оголошуємо президента Путіна узурпатором»
У Вікіпедії є лише одне речення про Національну Республіканську Армію Росії (НРАР). Там написано, що це організація, яка протистоїть режиму Володимира Путіна. Вона веде партизанську діяльність на території РФ і займається підривами залізничних колій, підпалом військкоматів, навмисними вбивствами російських пропагандистів.
Ілля Пономарьов розкрив трохи більше інформації про цю організацію. Виявилося, що вона наразі перебуває лише на стадії формування.
– Ми встановили контакт. Від нас просили методичну та матеріальну допомогу. Ми щось радили, десь допомагали. Був критичний момент, коли кілька людей потрапили під переслідування ФСБ, ми евакуювали їх з Росії. Днями був зовсім критичний момент, коли кількох людей було вбито у Волгоградській області. Вони були зв'язані з "Російським добровольчим корпусом". Вчора нам надійшло повідомлення з маніфестом, і нам сказали стежити за новинами. Натякнули, де стежити і про що йтиметься. Близько 22.00 нам надійшло повідомлення, що відбулася акція, – сказав Пономарьов.
Він же зачитав маніфест НРАР, в якому йдеться, що її члени «ставлять поза законом паліїв війни, грабіжників та гнобителів народів Росії!».
- Ми оголошуємо президента Путіна узурпатором влади і військовим злочинцем, який поправ Конституцію, розв'язав братовбивчу війну між слов'янськими народами і відправив російських солдатів на вірну і безглузду смерть. Путін буде нами скинутий і знищений! Ми оголошуємо чиновників уряду РФ та регіональних адміністрацій посібниками узурпатора – ті, хто не складе своїх повноважень, будуть нами знищуватись. Ми оголошуємо бізнесменів, які заробляють свої гроші на корупції та зв'язках з чиновниками, зрадниками Батьківщини та посібниками узурпатора. Майно тих, хто не покається і не виступить публічно проти цієї влади та її війни, і вони самі знищуватимуться нами. Ми оголошуємо працівників силових структур посібниками узурпатора. Ті, хто не складе зброю та не зніме погони, будуть нами знищуватись, - йдеться у маніфесті НРА, який зачитав Пономарьов.
Про згадуваний ним "Російський добровольчий корпус" даних поки що немає. Але судячи з того, що він згадується у контексті дій Національної Республіканської Армії Росії, їхні цілі схожі.
Легіон "Свобода Росії" влаштовує диверсії на території Росії
Крім цього, існує також легіон «Свобода Росії», який сформований із військових Росії, що потрапили у полон до ЗСУ під час українсько-російської війни. Про формування підрозділу було оголошено у березні 2022 року, 5 квітня 2022 року відбулася пресконференція трьох військовослужбовців у складі легіону перед закордонними кореспондентами.
Росіяни, що воюють на боці України проти путінської армії, записали звернення до російських солдатів. Вони закликали військових РФ переходити на бік правди і, замість того щоб вбивати українців, звільнити Росію від чинного режиму Володимира Путіна. За твердженнями членів легіону, його підрозділи сприяють організації диверсій на території РФ.
На нашивці легіону зображено біло-синьо-білий прапор, який зазвичай використовується активістами з Росії як символ протесту проти російського вторгнення до України. Також символом легіону стала латинська літера L, з цієї літери починаються слова Legion та Liberty (свобода).
У маніфесті легіону, опублікованому 14 квітня, йдеться про необхідність боротьби проти Володимира Путіна, який встановив диктатуру, «знищив не тільки нашу економіку, добробут народу, але й можливість розвиватися і мати право на щасливе майбутнє» і «вбиває вільних росіян» і «тисячі цивільних та сотні дітей в Україні». Також легіон бореться проти «утиску демократичних цінностей, тотальної корупції, утиску прав людини» та «несе цінності Вільної людини Нової Росії – свободу слова, свободу волевиявлення, свободу обирати своє майбутнє».
Анархісти оголосили партизанську війну путінському режиму
У Росії про свою диверсійну діяльність на залізничній інфраструктурі заявив також рух «Бойова організація анархо-комуністів» (БОАК). Це анархістська організація, що має на меті соціальну революцію і побудову лібертарного суспільства в регіоні. Про існування «Бойової організації анархо-комуністів» група оголосила у квітні-травні 2022 року.
Як основні методи боротьби БОАК розглядає «пряму дію», саботаж і «партизанську війну». Організація бере активну участь в антивоєнному партизанському русі в Росії. З початком військового вторгнення Росії до України 24 лютого 2022 року група активізувала роботу своїх інформаційних ресурсів, розміщуючи антивоєнні заклики, рекомендації до саботажу та новини про партизанські дії в Росії та Білорусі. У квітні вона вперше взяла на себе відповідальність за акцію саботажу: підпал вежі мобільного зв'язку у селі Біломістне Білгородської області, яку здійснила група БОАК-Слобожанщина. Мотивом підпалу названо прагнення нашкодити системі зв'язку російських окупаційних військ.
23 травня "Бойова організація анархо-комуністів" заявила, що її члени розібрали залізничне полотно гілки, що веде до військової частини 14258 (секретний навчально-тактичний центр 12-го головного управління міноборони) поблизу Сергієва Посада Московської області.
28 червня осередок БОАК-Володимир опублікував комюніке та фото нової акції на залізниці. Цього разу було розібрано шляхи, що ведуть до військової частини 55443 ВД Барсово (51-й арсенал головного ракетно-артилерійського управління міністерства оборони РФ) під Киржачем, Володимирська область. «Кожен зупинений поїзд – це мінус снаряди та ракети, які могли б прилетіти до мирних українських міст!» - заявили учасники БОАК у своєму тексті за підсумками акції. Також члени організації закликали інші підрозділи та анархічну спільноту приєднатися до активних дій проти російської та білоруської держав.
Чи варто Путіну боятися
Виходячи з цього, видно, що хоча збройний опір режиму Путіна поки що перебуває в зародковому стані, але він набирає обертів. За даними видання The Insider, з березня по червень 2022 року в Росії зійшли з рейок 63 товарні поїзди, що майже в півтора рази більше, ніж за той самий період минулого року. При цьому географія катастроф вагонів перемістилася на захід, а частина поїздів потрапили в аварії поряд з військовими частинами. Також сталося щонайменше 23 атаки на військкомати, з яких 20 – безпосередньо підпали «коктейлями Молотова». Але чи зможе воно стати серйозною збройною опозицією кремлівському режиму?
Українські експерти дуже скептично ставляться до можливостей таких антипутінських організацій, як і до їх здібностей скинути нинішній кремлівський режим.
- Усі вони перебувають у зародковому стані і жодної прямої загрози Путіну не становлять.. Створити певні локальні проблеми чи посіяти на якийсь час панічні настрої в російських елітах вони можуть, але на загальну політичну ситуацію в Росії не вплинуть. Тому повалення режиму швидше слід очікувати не "знизу", а "зверху". І тригером для цього може стати військова поразка Росії у війні. Тоді російські еліти можуть усунути Путіна, а не ці партизани, - вважає політолог Володимир Фесенко.
Експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов також вважає, що наразі визвольного руху в Росії просто немає. А всі ці організації, які проголошують своєю метою повалення режиму Путіна, це більше фікція, аніж впливові сили.
– У них немає ані лідера, ані політичної програми, ані цілей – нічого. Якщо ви воюєте проти режиму Путіна, то чому вбили дочку Дугіна, а не дочку Путіна? - запитує експерт. А ось що може нести реальну загрозу Путіну і навіть цілісності всієї Росії, то це національні батальйони, якими комплектується російська армія.
– Усі вони утримуються за рахунок бюджетів національних територій. Припустимо, захоче, наприклад, Бурятія, Дагестан чи Тива оголосити свою незалежність, то вони просто відкличуть ці батальйони додому, – припускає Олег Жданов.