Новину про те, що Україна взяла в оренду супутник компанії ICEYE та має доступ до бази знімків території України з космосу, викликала неоднозначну реакцію. Чи потрібні ЗСУ ці дані? Хіба наші партнери не діляться з нами супутниковою інформацією? І взагалі - наскільки корисні та якісні знімки робить ICEYE?
На ці питання «КП в Україні» розповів незалежний експерт-аналітик з питань космічної діяльності, ексрадник голови Державного космічного агентства Андрій Колесник.
Помітить предмет навіть в метр довжиною
- Пане Андрію, які характеристики мають цей супутник і система, доступ до якої у нас тепер є?
- Специфіка радару із синтезованою апаратурою не може однозначно дати відповідь, яку просторову розрізненість отримає споживач. Правдивіше говорити про діапазон.
Можна на 100% сказати, що не менше за 1 метр. Але при відповідних технологічних хитрощах, а також при застосуванні оригінальних алгоритмів обробки «сірих» даних, можна досягти якості зображень і роздивитись предмет розміром 50 см, а іноді, теоретично, навіть 25 см.
- Від чого залежить деталізація отримуваних знімків?
- Деталізація залежить від плоскості огляду. Найкращий результат буде отримуватись, якщо розглядатиметься з космосу квадрат 5 км на 5 км.
Таких характеристик достатньо, щоб якісно відслідковувати переміщення військової техніки ворога, детально розглянути їхні укріплення для визначення сильних і слабких місць в обороні, а також дозволить відшукувати місця, де росіяни ховають свої боєкомплекти.
- Тож саме цим супутник корисний для ЗСУ?
- Розвідка отримає істотно потужніший інструмент для розширеного виконання покладених на неї завдань. Космічні дані дозволять суттєво покращити глибинну розвідку, доповнять наземну та отриману з повітря розвідувальну інформацію, а також інші джерела інформації про супротивника.
Потрібно також враховувати періодичність проходження над цікавою для споживача ділянкою. Чим більше супутників використовується системою, тим частіше можна спостерігати за вибраним клаптиком землі. Тут теоретично можна розраховувати на усі угрупування компанії ICEYE з 21 супутника - а це дає можливість дивитись на потенційні зміни кожні 3 години.
- Це краще, ніж те, що ми мали до цього?
- Оперативні супутникові дані, які ми отримуємо від партнерів, стосуються лише території України. А викупивши ресурси одного супутника та одержавши доступ до всієї бази даних, що генеруються іншими супутниками фінської компанії ICEYE, ми тепер зможемо заглядати всюди, де маємо інтерес, особливо на територію країни-агресора.
Таким чином, ми отримали диверсифікацію та більшу свободу в діях щодо споживання інформації з космосу.
Умови комерційного характеру
- Яку назву має придбаний українцями космічний апарат?
- Усі апарати компанії отримують абревіатуру від ICEYE-X1 до -Х21. Який саме з них умовно наш - комерційна таємниця.
- Як вважаєте, складно домовитись про купівлю такого супутника?
- Компанія ICEYE – комерційний постачальник. Звичайно, вона працює в рамках системи експортного контролю, яка запроваджена Фінляндією на засадах, що діють у західному світі. Україна не є стороною, яка на сьогодні обмежується у постачанні тих самих технологій подвійного призначення. Натомість нам сприяють у підвищенні здатності протистояти порушнику міжнародних устоїв. Тому проблем зі сторони наглядових органів не мало виникнути.
Інша справа - домовитись про умови комерційного характеру. Обсяг складу розширеного пакету послуг, а також статус покупця з його задекларованими цілями мали достатній вплив на формування загальної суми, на яку погодилися обидві сторони.
- Як керуватиметься цей супутник?
- Станція управління – у фінів, станція прийому даних - у нас з дублюванням у фінів.
- Чи можливо перехопити дані з супутника або якось вивести його з ладу?
- Перехоплення «сирих» даних без обробки алгоритмів нічого не дадуть. Ці алгоритми застосовуються безпосередньо на станціях прийому та первинної обробки інформації. Потім можливе застосування ще прикладних програм обробки даних під запит конкретного споживача.
Конкретно
Детальні технічні характеристики супутника ICEYE
Як повідомляється у прес-релізі ICEYE EOSDA, технологія SAR дозволяє робити знімки як вдень, так і вночі, при хмарності (що актуально для нашої країни у міжсезоння та взимку, адже в Україні може бути до 20 похмурих днів на місяць, іноді періоди хмарності розтягуються на понад 2 тижні), при туманах та інших погодних явищах. Радіохвилі таких супутників здатні пробиватися також через дим та попіл. Таким чином, супутник може надавати знімки цілодобово.
Супутник пролітає над нашою територією двічі на добу. В інший час Україна має можливість отримувати знімки з інших SAR супутників сузір’я ICEYE, які також кожен день літають над Україною. Таким чином забезпечується безперервність отримання даних.
Супутник працює на сонячно-синхронній орбіті. За 24 години він робить 15 обертів навколо Землі, рухається зі швидкістю 7,5 км на секунду. Супутник знаходиться на висоті 500 - 600 км над поверхнею Землі. Один його знімок може охоплювати площу до 225 кв. кілометрів.
Завдяки тому, що Україна викупила супутник, процес передачі даних від моменту зйомки до моменту отримання знімка безпосередньо військовими підрозділами скорочується до кількох годин. За умов війни швидкість отримання інформації – це суттєва перевага.
ICEYE – фінський виробник мікросупутників. Компанію було створено у 2014 році як підрозділ Університетського факультету радіотехнологій Університету Аалто і розташовано у місті Еспоо.
Продаж супутника Україні - це не перший досвід ICEYE. У грудні 2020 року вони продали два супутники військово-повітряним силам Бразилії, які згодом були запущені в травні 2022 року в рамках місії SpaceXTransporter-5.
Взагалі компанія активно співпрацює зі SpaceX Ілона Маска. Час від часу за допомогою SpaceX вони виводять по кілька своїх супутників у космос.