Повідомлення СБУ про те, що у Києві розпочато кримінальне переслідування добровільного об'єднання за незаконне зберігання бойових автоматів, викликало різку реакцію у соцмережах. Війна не закінчена, а держава вже відбирає зброю у людей, яким сама її роздала для захисту, – така основна реакція.
Водночас Служба безпеки мотивує свої дії тим, що зброя могла бути використана для скоєння «тяжких та особливо тяжких злочинів на території столичного регіону».
У столиці залишили мобілізаційний резерв
Добровольчий загін, про який йдеться, було створено у порядку формування територіальної оборони. Вона має два види – це бригади ТрО, що входять до складу Збройних сил України та є окремим родом військ, та добровольчі формування територіальних громад (ДФТО), що створюються місцевою владою під егідою військкоматів.
Спочатку видача бойової зброї ДФТО не була передбачена, але коли росіяни почали атакувати підступи до Києва, автомати роздавали чи не всім, хто міг і був готовий тримати їх у руках.
Як дізналася «КП в Україні», добровольче формування, про яке йдеться у повідомленні СБУ, створювалося на Лівому березі Києва.
- Наше ДФТО було зареєстроване у березні. Зброю ми отримали у 112-й окремій бригаді ТрО, все офіційно. Коли окупанти відступили, частина наших людей пішла до ЗСУ, а частина залишилася у столиці як оперативний резерв для мобілізації. Набрали нових бійців, хлопці щонеділі ходили тренуватися на полігон, а зараз усі просто шоковані, - розповів один із колишніх організаторів ДФТО, який зараз воює на півдні України.
Це не проблеми добровольців
Загалом, за повідомленням СБУ, у добровольців вилучили 60 одиниць зброї та боєприпаси до них. Багато хто звернув увагу, що на фотографіях, які виклала у мережу служба, автомати стоять акуратно – у спеціальних осередках, в окремій кімнаті.
– СБУ потрібні показники, і служба займається тим, що їх набиває. Статус ДФТО було визначено від початку їх створення. Перша легальна основа – це Гаазька конвенція, яка передбачає, що громадяни, навіть без будь-якого закону, без офіційного наказу, мають право добровільно організуватися на захист своєї території. Друга – це ухвалені в Україні основи національного спротиву, – каже адвокат Віталій Коломієць.
На початку війни, зазначає юрист, добровольці здобули зброю не на «тіньовому ринку». Його їм видала держава.
- І це проблеми держави, що вона не підготувалася, не визначилась зі зрозумілими для себе та членів ДФТО правилами та процедурами оформлення зброї. Але аж ніяк не проблеми людей, які у патріотичному пориві взяли зброю, аби державу захищати.
Віталій Коломієць зазначає, що в Україні понад 200 ДФТО, до яких сьогодні можуть виникнути ті самі питання, що й до київських добровольців.
- А питання треба ставити державі: як вона бачила функцію людей, яких збирала для виконання оборонних завдань, але без інструментів оборони?
Це тільки «перші ластівки»
Тим часом є інша сторона медалі, про яку говорять і у самих ДФТО. Теза така: ми чесні, ми відповідальні, а ось за сусідами водяться грішки.
- Шахраям насамперед давали зброю, вони ж вміють «вирішувати питання» з владою. Сьогодні у Києві всі кримінальні авторитети мають свої ДФТО, про деяких ходять чутки, що вони вже потихеньку зайнялися рекетом, - підказує наш співрозмовник з фронту.
Отже, питання контролю ставиться недарма. Колишній офіцер поліції, а нині військовослужбовець Денис Ярославський запевняє, що й надалі воно ставитиметься:
- Усі ДФТО, усі добровольці, які отримали зброю, як то кажуть, під паспорт, мали можливість легалізуватися. З'явитися у військкомат, стати на облік, стати військовими. Але багато хто не хоче, вони хочуть вільно бігати з автоматом, як було на початку війни. Ми, коли у квітні їхали через Київ, бачили таких: іде п'яний, тягне автомат за ремінь, він навіть не вміє його носити. Зупиняли, відбирали зброю, здавали поліції.
За словами експерта, СБУ та інші силові органи наразі повертають державну силу після хаосу.
- Це лише «перші ластівки». Чим далі буде відтіснений ворог, тим частіше під різними приводами, кримінальними провадженнями вилучатимуть зброю. Все має повернутися до системи державного управління, – упевнений Денис Ярославський. - І першими мають це розуміти керівники ДФТО, вони мають порушувати питання, що робити з виданою зброєю, на рівні голів міських адміністрацій. Зброя має рахуватися за військовими бригадами ТрО, а добровольцям видаватися у разі потреби суворо за документами.
У законне русло, на думку експерта, все прийде, коли буде ухвалено закон про зброю. У проєкті, який є, передбачено навіть статус трофейної зброї.