ООН підтримає місію МАГАТЕ на Запорізьку АЕС із Києва, якщо погодяться і Україна, і Росія. Про це йдеться у заяві спікера генсекретаря Антоніу Гутерріша Стефана Дюжарріка.
- У тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН оцінив, що в Україні він має матеріально-технічне забезпечення та потенціал безпеки, щоб мати змогу підтримати будь-яку місію МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції з Києва, якщо Росія та Україна погодяться, - сказано в ньому.
Дюжаррик пояснив заяву тим, що останні кілька днів російські офіційні особи звинувачували ООН у тому, що вона або скасувала, або заблокувала візит Міжнародного агентства з атомної енергії на Запорізьку атомну електростанцію.
Речник генсека ООН зазначив, що МАГАТЕ є спеціалізованою установою, яка діє з повною незалежністю при прийнятті рішень. Секретаріат ООН не має повноважень блокувати чи скасовувати його діяльність.
Тим часом
Міноборони Росії ввечері 15 серпня заявило, що Сергій Шойгу провів телефонні переговори з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем "для обговорення умов безпечного функціонування Запорізької АЕС". Подробиць змісту розмови Росією не наводиться.
До речі
Вдень у понеділок Верховна Рада проголосувала за проект постанови №7667. Парламент звернувся до ООН, ЄС, ОБСЄ, парламентів та урядів держав-членів МАГАТЕ. Народні депутати закликали вжити заходів для спрямування спільної місії ООН та МАГАТЕ на Запорізьку АЕС з подальшою демілітаризацією станції та виведенням російських військових зі станції та з Енергодару. Також Рада закликала запровадити санкції проти Росатому та всіх його дочірніх підприємств через ядерний тероризм на ЗАЕС.
Довідка
14 серпня ЄС та 42 держави закликали РФ вивести свої війська із ЗАЕС і не заважати Україні виконувати свої зобов'язання з ядерної та радіаційної безпеки. У серпні "Енергоатом" неодноразово повідомляв про обстріл російськими окупантами території Запорізької АЕС в Енергодарі.