Резніков просить учасників «Рамштайну» допомогти покарати російських військових злочинців

Він наголосив, що відповідальність росіян за військові злочини буде невідворотною.

facebook.com/reznikovoleksii

Міністр оборони Олексій Резніков ініціює звернення через Міністерство закордонних справ до країн-учасниць Ukraine Defence Contact Group (формат "Рамштайн") із проханням делегувати в Україну експертів з військової юстиції, спеціалістів із протидії військовим злочинам. Про це міністр повідомив у Фейсбуці.

Він наголосив, що відповідальність росіян за військові злочини буде невідворотною. Резніков нагадав, що Сили оборони України оприлюднили 12 серпня спільну заяву, щоб привернути увагу світу до становища українських військовополонених, насамперед – захисників та захисниць Маріуполя, над якими російська влада вчиняє розправу в порушення всіх законів, правил та звичаїв ведення війни.

-Жорстоке масове вбивство російськими окупантами українських військовополонених в Оленівці вкотре виявило злочинну сутність та нелюдську природу всього, що намагається принести кремль на нашу землю. І від чого ми захищаємо не лише Україну, а й увесь вільний світ... Не сумніваюся, що після перемоги України у цій війні ми тим чи іншим способом "наздоженемо" кожного з причетних до варварських убивств та знущань. Представники Сил оборони України неодноразово та дуже чітко висловлювалися з цього приводу. Рано чи пізно, але це станеться, – зазначив він.

Водночас, заявив Резніков, відповідь має бути не лише принциповою, а й системною. Важливою складовою протидії військовим злочинам має стати демонстрація, що покарання буде невідворотним та не обмеженим у часі. І це стосується не рядових виконавців, а осіб, які віддають накази, заохочують чи виправдовують злочини. Відповідальність тих, хто сіє брехню та ненависть, також ніхто не скасовував. Практики Нюрнберга у цьому плані дуже допомагають, додав міністр.

- Щоб це стало реальністю, окрім усього іншого, ми маємо з холодною головою запропонувати систему правових заходів реагування на військові злочини під час війни, якої Європа не бачила вже 80 років. І включає елементи, які можуть не повною мірою охоплюватися чинними нормами права, - зазначив він.

Як зазначив Резніков, навмисно вчинивши масове вбивство в Оленівці, Росія свідомо порушила:

- IV Конвенцію про закони та звичаї війни на суші та додаток до неї;

- Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими;

- Конвенцію ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Цей злочин, крім реакції таких інститутів як Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний суд ООН та ЄСПЛ, вимагає рішучої реакції ООН, переконаний Рєзніков, оскільки йдеться про свідому зневагу до визнаних міжнародно-правових звичаїв, до яких згідно з резолюцією Ради безпеки ООН від 1993 року належать усі Женевські. конвенції. Саме ООН має змусити росію допустити представників Червоного Хреста до українських військовополонених в Оленівці.

Також, на переконання міністра, притягнення злочинців до відповідальності має стати частиною спільних зусиль міжнародної коаліції, яка протидіє російській агресії. Саме тому він ініціює звернення через МЗС України до країн-учасниць Ukraine Defence Contact Group (відома в Україні як формат "Рамштайн") із проханням делегувати експертів із військової юстиції, спеціалістів із протидії військовим злочинам.

Також, наголосив міністр, він уже звернувся через МЗС до президента Європейського суду з прав людини Роберта Спано про необхідність інтерпретації статей 2 та 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод з урахуванням сучасних умов та обставин жахливих злочинів Росії проти українських військовополонених, зокрема у контексті розгляду конкретної справи українських військовополонених, рішення щодо якої може стати направленням під час розгляду інших справ.