Президент України Володимир Зеленський закликав Захід закрити кордони для росіян. На думку Зеленського, «найважливіші санкції», які можна запровадити проти Росії, – це закриті кордони. Він пояснив це тим, що росіяни захоплюють землі, і пускати їх на територію інших держав не можна, доки народ не змінить свою філософію.
Причому обмеження, на думку українського президента, мають торкнутися не лише тих громадян, які підтримують конфлікт в Україні, а й взагалі всіх росіян, а також тих, хто залишив країну через політичну обстановку в останні місяці. "Не важливо, що це за росіяни, відправте їх назад до Росії", - сказав він в інтерв'ю американському виданню The Washigton Post.
«Хороші росіяни» образилися
Через це так звані "хороші росіяни" – опоненти путінського режиму в Росії – образилися на лідера України. Вони назвали таку пропозицію Зеленського помилковою, навіть нелюдською, яка грає на руку російській пропаганді.
Так, російська журналістка, добре відома багатьом українцям як автор програми "Код доступу" на радіостанції "Эхо Москвы" Юлія Латиніна, назвала пропозицію Зеленського нелюдською і такою, що "викликає глибокі розбіжності".
Журналіст Олександр Невзоров, який нібито отримав громадянство України, заявив, що слова Зеленського викличуть конфлікт між керівництвом України та російською журналістикою, що емігрувала.
- Довго шукав пояснення та виправдання цій дивній репліці. Поки що не знайшов. Нагадаю, що практично всі журналісти Росії залишили територію путінського режиму та оголошували йому ідеологічну війну до "останньої краплі крові". Чи може сьогоднішня заява Зеленського спричинити серйозний конфлікт між журналістикою, що емігрувала, та керівництвом України? Може. Просто. Нам не вперше схрещувати мечі з президентами, – заявив Невзоров.
За словами речника російського опозиціонера Олексія Навального Кіри Ярмиш, слова Зеленського грають на руку російській пропаганді:
- Пропозиції щодо заборони віз для всіх росіян без розбору не допомагають зупинити Путіна. Зате вони грають на руку російській пропаганді, яка зможе день і ніч розповідати про русофобію, що панує на Заході.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що заклик Володимира Зеленського стосуватиметься лише туристичних віз росіян.
– Політика Заходу щодо росіян має бути і жорсткою, і гнучкою одночасно. І це може бути в черговому пакеті санкцій ЄС. Щодо повної заборони переміщення росіян до ЄС та Заходу, то в таких закликах більше працює емоція війни, ніж реальна перспектива. Повної заборони не буде. Так чи інакше, потрібно зберегти можливості для російської опозиції та біженців, - вважає експерт.
Проте заклик Володимира Зеленського розділив Європу. Для того, щоб рішення про візові санкції було ухвалено на загальноєвропейському рівні, його має затвердити Рада ЄС за одностайної підтримки 27 країн-членів. Але поки що про таку підтримку не йдеться.
ПОЇЗДКИ РОСІЯН ДО ЄВРОПИ - ЦЕ НЕ ЇХНЄ СПАДКОВЕ ТА БОЖЕСТВЕННЕ ПРАВО
Частина європейських лідерів та політиків погодилася підтримати Зеленського. Глава МЗС Латвії Едгар Рінкевич також заявив, що громадяни Росії не повинні відвідувати Європу, допоки РФ продовжує агресію в Україні.
- Поїздки до Європи чи будь-якої іншої цивілізованої країни для росіян - не спадкове і божественне право, а привілей, яким не можна користуватися, поки Росія продовжує свою агресію, - сказав Рінкевич. Він закликав тиснути на громадськість РФ, зупинивши видачу віз.
– Один із кроків, щоб зупинити Росію – те, що широка громадськість відчує наслідки санкцій та заборони на поїздки, – зазначив дипломат.
Німеччина злякалася
Ряд великих країн-членів, таких як Німеччина, Франція та Нідерланди, не підтримують скасування віз для росіян.
Канцлер ФРН Олаф Шольц «скептично» ставиться до можливості запровадження заборони на в'їзд російських туристів до країн Євросоюзу, оскільки не вважає їх відповідальними за бойові дії в Україні.
Представник МЗС ФРН Андреа Зассе вважає, що від заборони на видачу віз росіянам постраждають не лише туристи з РФ.
- Мова тут йде не лише про російських туристів, але, наприклад, і про представників громадянського суспільства. Про школярів, студентів, візи для близьких родичів громадян країн ЄС або громадян Росії, які проживають на території Євросоюзу. Предметом дискусії стало б дуже широке коло осіб, - сказала Зассе.
Німецьке видання Der Tagesspiegel також впевнене, що заборона на в'їзд до ЄС для всіх росіян була б неправильною.
- Санкції мають бути цілеспрямованими та розумними. Досвід показує: враження, що поголовне покарання зазнає все суспільство, контрпродуктивне і веде до зміцнення єдності суспільства з режимом, - вважають аналітики газети.
А газета Frankfurter Rundschau загалом вважає, що «ізоляція у вигляді колективного покарання стала б дорогою до північнокорейського варіанту». "А в цьому ніхто не зацікавлений", - пише видання.
Політолог Олег Саакян позитивно оцінює заклик українського президента.
- Туристичні подорожі світом – це привілей XXI століття. Якщо росіяни не поважають міжнародні кордони, що й показала агресія в Україні, то ці кордони мають залишатися для них закритими, вважає експерт.
Якщо ж існує загроза якомусь росіянину від владного режиму, вважає Олег Саакян, вони можуть отримати політичний притулок і стати біженцями. Для цього не потрібна віза. Для всіх інших росіян – політиків, бізнесу, туристів, журналістів та інших – візи мають бути анульовані.
Віз немає і не буде
Понад десяток країн Заходу вже не пускають до себе росіян. У Польщі зупинено видання стандартних національних віз (робочої та в'їзної) для громадян Росії.
Крім того, Польща планує відмовляти росіянам в отриманні всіх віз. Про це повідомляє "Польське радіо" із посиланням на заступника міністра закордонних справ Петра Вавжика.
На 16 серпня заплановано засідання уряду Фінляндії, на порядку денному значиться питання обмеження видачі туристичних шенгенських віз для громадян Росії.
Фінляндія і Данія хочуть скоротити кількість віз для громадян РФ. За словами фінського міністра закордонних справ Пеккі Хаавісто, країна вже знайшла юридичний спосіб зробити це. Один із них – обмеження на етапі оформлення візи. Інші ефективні варіанти передбачають обмеження призначення дозволів на в'їзд, що видаються.
Уряд Данії також хотів би внести зміни до візової політики, що стосується росіян, на тлі повномасштабної війни в Україні.
Чехія, яка головує у Раді Європейського союзу, запропонує країнам ЄС розглянути заборону шенгенських віз для росіян уже наприкінці серпня. За словами глави МЗС Чехії Яна Липавського, відповідна заборона може стати ще однією дуже ефективною санкцією проти РФ.
- Під час російської агресії, яку Кремль продовжує ескалювати, про спільний туризм для громадян Росії не може бути й мови, - сказав Липовський.
У Британії видачу віз громадянам Росії хоч формально не зупинили, але росіяни спостерігають затримки на різних етапах імміграційного процесу. Однією з причин є те, що всі сили персоналу всередині країни здебільшого сконцентровані на допомозі у візах українцям.
- Заклик Зеленського – це частина кампанії щодо посилення тиску на російське суспільство. Її мета – спровокувати країни ЄС на те, щоби закрити для росіян туристичні візи. Це спроба тиснути на свідомість росіян загрозою нової «залізної завіси» з розрахунком на те, що це спричинить обурення всередині Росії і чинитиме тиск на політичне керівництво, - вважає політолог Руслан Бортник.
А В ЦЕЙ ЧАС
Канада призупинила видачу віз громадянам Російської Федерації на тлі повномасштабної війни в Україні. Варшавський офіс візового центру Канади повністю припинив видачу віз громадянам РФ. Подібні обмеження розпочали працювати після початку повномасштабних бойових дій в Україні. На сьогоднішній день у варшавському офісі візового центру Канади візи можуть отримати лише українці.